Bazény, bazény, bazény

Plovárnou mého srdce, tedy srdce dětského, byla plovárna v Třebechovicích pod Orebem. Na Divoké Orlici. Budova šaten stála na kůlech, byla dřevěná, do půlkruhu k odpolednímu slunci obrácená, natřená byla žlutými a modrými barvami. Písek na malé pláži byl jemný, přejemný a krásně žlutý. Voda byla někdy zakalená, někdy čistá, podle toho jak a kde pršelo. Když jsem poprvé četl Vančurovo Rozmarné léto, jako bych byl na této plovárně.

Plovárna mého srdce pubertálního mladíka byla plovárna na břehu Vltavy v Praze Podolí. Patřila ČKD Praha Stalingrad. Pod ní, po toku Vltavy pak byly Žluté a Modré lázně, plovárny s honosným servisním zázemím a vyšším vstupným. My, z dnešního pohledu teenageři, jsme chodili na Stalingrad, protože tam bylo veseleji, byli tam vesměs mladí lidé a dokonce jsme neplatili vstupné, protože jsme tam nosili hudební nástroje a vyhrávali s dixielandovou kapelou. Zkusil jsem i mořskou pláž. Moře mne uchvátilo, pláž plná neznámých lidí méně.

Proč vám to vyprávím v článku o bazénech?

Zdá se mi, že pro mnohé je mít bazén na své zahradě tím, čím chtějí sobě (a možná i ostatním) ukázat své postavení, své zařazování se do světa podle telenovel a televizních seriálů. Radím vám rozvahu před rozhodnutím pořídit si bazén. Proč? Mít na malé zahradě velký bazén dost dobře nejde. A v tom malém zase nejde dost dobře plavat. Tedy vždycky je něco za něco. Ale připusťme, že máte velkou zahradu a že bazén na ni patří. Je to dost velká investice, protože nejde jenom o bazén, ale i o jeho okolí, které by mělo s vodní plochou tvořit harmonický celek (v seriálech a na reklamních letácích prodejců i výrobců vždycky tvoří). Nuže, máte vodní plochu, máte i okolí a v bazénu máte dost vody. Ta by měla být teplá, aby koupání bylo příjemné. Předpokládejme, že vám vodu ohřeje sluníčko, které bude svítit jako o závod. V našich zeměpisných šířkách však sluníčko závodí jen necelé 3 měsíce v roce (a to často několik týdnů stojí v boxu).

A pak tu jsou náklady provozní. Od svých přátel, výrobců bazénů, vím, že bazén o velikosti 3 x 6 metrů, hluboký 1,2 metru, tedy o objemu 19 m3, potřebuje na pětiměsíční provoz při nezbytné tříhodinové denní filtraci vody 900,- Kč na elektrický proud a 1500,- Kč na chemii do filtračního zařízení. A filtrovat se musí celých 5 měsíců, protože relativně teplá nefiltrovaná stojící voda má snahu zahnívat. Vodu, kterou bazén napoprvé napouštíte, nepočítám.

Ve zbývajícím období roku je třeba vodní plochu zakrýt. To v ceně nebývá uvedeno. A taky jej musíte za provozu zbavovat napadaného listí. To je starost, kterou v seriálech vykonává personál domu. Budete mít na to čas, nebo si někoho zjednáte?

Ne, nechci vás odrazovat od nákupu věci, která je možná vaším snem. Jen radím k rozvaze. Celé to zařízení se nepořizuje na 10 let jako auto. Bazén bude patřit k domu a dům se staví na mnoho let. Měl jsem možnost být v domech, kde byl bazén součástí budovy. S protiproudem, vířením, ohřevem i jinými legráckami. Bylo to pěkné a bylo to prý drahé. Nevím, jak často majitel bazén používá, odhadoval jsem však, že vzhledem k pracovnímu nasazení asi ne každý den. Byl jsem na zahradách s bazény zakrytými průsvitnými posuvnými obloukovými střechami. Venku je zima, prší, vy doběhnete k bazénu, svléknete se a hupky do vody. Vodu prohřívá vestavěné topidlo, vzduch je teplý, protože skleníkový efekt funguje i v květnu. Ale nebylo to o desítkách tisíc počáteční investice. Bylo to víc.

Navíc si myslím, že mít bazén ochuzuje vás i vaše děti o společnost. Izolujete se. Společnost na plážích plováren je různorodá, a přesto jednolitá. Jednolitá v tom, že jsou všichni svlečení. Není rozdílu mezi bohatými, bohatšími i těmi, kdo mají do kapsy hlouběji. Myslím, že i tento pohled stojí za úvahu.

Plovárnou mého začínajícího stáří je koupaliště s bazénem, obklopené z polovičky lesem u malé vesnice v podhůří Orlických hor. Potkávám se tam s kamarády a přáteli stejného věku, s kamarády svých dětí, kteří mne z dřívějška znají jako štíhlého pána, a moje vnoučata tam vždycky mají také nějaké souputníky. Voda nebývá nijak moc teplá, ale to dětem nevadí a mně také ne, protože rychleji vystupuji. Pivo bývá správně vychlazené a limonády tak, aby děti nechraptěly. Je léto, teplo, čas povídání o tom, co bylo, co bychom si přáli, jak co udělat, co se nám vyplatilo a naopak… Vždycky je s kým si povídat. Všichni jsou skoro nahatí a kolem chodí tolik krásných mladých děvčat.

Vlastní bazén není šálek mého čaje.

(Bohuslav Rychetský)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP