Bonsaje

V minulých číslech jsme psali o suiseki (sběratelský obor východoasijského původu). Na přání Vás, čtenářů Abecedy bydlení, přidáváme i nový seriál o bonsajích, psaný odborníkem p. Jaroslavem Pišlem z Libčan.

Co je bonsai?

Slovo bonsai pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená miniaturní strom v misce.

BON = strom, SAI = nádoba, miska

Pěstování bonsají se k nám rozšířilo z Dálného východu, kde má tradici více než 1000 let. Vzniklo v Číně a v Japonsku a bylo dopracováno do dnešní dokonalosti.
Jsou to miniatury stromů vytvarované z úplně normálních rostlin. Nejedná se o druh rostlin, ze kterých vyroste bonsai sama, ale o způsob jejich pěstování. Bonsaje jsou miniatury vytvarované z běžných stromů a keřů. Z dřevin rostoucích v našem okolí se dají vytvořit jen venkovní bonsaje, které pěstujeme celoročně v zahradě nebo na balkoně. Na bytové bonsaje se používají rostliny z teplých tropických a subtropických pásem.

Bonsaje jsou živým obrazem skutečné přírody, který není nikdy dokončen. Umělecký celek tvoří rostlina, povrch půdy, miska a někdy i podložka či stolek.

pictures/152-1.jpgHlavní kouzlo bonsají spočívá v tom, že ačkoliv většinou nepřesahují výšku několika málo desítek centimetrů, mají všechny vlastnosti volně rostoucích a starých stromů v přírodě. Přitom dosahují věku několika desítek, ve vzácnějších případech i několika set let.

Historie vzniku

Buddha Gautama Siddharta kázal a meditoval pod vysokými stromy, jež se staly po jeho smrti poutními místy. Protože byla čínská šlechta pohodlná a nechtěla navštěvovat tato posvátná místa, nechala si v soukromých parcích vytvořit „svaté stromy“ - z malých stromků zahradníci přetvarovali zmenšené kopie velikých svatých stromů. Protože si čínské palácové dámy šněrovaly od 11. stol. své nohy na minimální velikost, a proto nemohly pořádně chodit, museli je za meditací nosit zahradníci. Jeden z nich při tom přišel na zajímavý nápad: místo nošení dámy ke stromu přenášet „posvátný strom“ k dámě. Vzal tedy co nejmenší stromek a zasadil ho pro snadnější přenášení do misky. Tak se narodila bonsai.
Během posledních 800 let vyvinuli při pěstování a utváření miniaturních stromků Japonci veliké množství tvarů, stylů a zvláštních technik, které jsou s japonskými bonsajemi spojeny dodnes.
Bonsai má vypadat co nejstarší a drsně, jako by odolávala po staletí větru a nepřízni počasí.
Koruna se tvaruje velmi volně, aby zůstaly viditelné větve a kmen. Náběh kořenů je podobný starým stromům v lese. Jemná miska pak harmonicky celý obraz doladí.

Bonsaje v Asii

Při tvorbě bonsají se Asiaté drží principů vyznání ZEN – přirozenost, jednoduchost, asymetrie a koncentrace na podstatu. Stoupenci fi lozofi e ZEN chápou malé stromy jako objekt pro meditaci.
Odlišné klimatické podmínky na většině území Japonska a Číny umožňují přenášení bonsají do bytu i v zimě.

Bonsaje v Evropě

Evropský milovník bonsají náboženskému pozadí jejich pěstování v Asii většinou nerozumí a tradiční meditaci nechápe. Bonsai se proto stává více méně jen oblíbeným vyplněním volného času, především ve městech, kde umožňuje přímý kontakt se živou přírodou.
V naší zeměpisné šířce žijeme více času v bytě než venku. Nemůžeme proto nepřetržitě obdivovat krásu venkovních bonsají a je třeba si přiznat, že v zimě nám tento kontakt schází. Rostliny z našeho pásma se v tuto dobu nedají do bytu ani přenášet, ani v něm bez problémů pěstovat.
Existuje řada vhodných rostlin, které mohou být v domě po celý rok. Ty snáší i teplý vzduch ústředního topení a ven je vynášíme zpravidla jen v létě – tzv. letnění pokojových bonsají.

Jak začít

První stadium zvládne každý. Po shlédnutí výstavy bonsají, při listování knížek, časopisů apod. si najednou řekneme: „ To se mi líbí, to chci mít.“

Ve druhé fázi sbližování se s bonsajemi je potřeba vědět, co rostlina potřebuje a dát jí to. První rostliny pro pěstování bonsají se dají získat ze semen, sbíráním v přírodě, řízkováním, vzdušným křížením, z rostlin v květináči nebo koupí již založené či výstavní bonsaje.

Třetí etapa je pak nejkrásnější a je v tom celé kouzlo pěstování bonsají: našimi vlastními zásahy toho, že rostlina roste do tvaru podle našich představ.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP