Chaloupka, která už něco pamatuje

Pod sněhovou pokrývkou jako pod nadýchanou peřinou, na kraji lesa pod strání, se krčí pohádková chaloupka. Místní obyvatelé Horních Heřmanic jí říkají chalupa „Ve stráni“.

V současné době jejím majitelem je Jaromír Ježek z Letohradu, zeť posledního vlastníka. V roce 1980 chalupu koupil za symbolickou, i když odhadní cenu 3253,-Kč spolu s manželkou od Josefa Kubíčka.
Majitel starého rodového vlastnictví si byl vědom, že chalupu předává do dobrých rukou. V ní se narodil a do svých sedmi let žil. Pamětníci i staré archivní doklady potvrzují, že chalupa na tomto místě stojí nejméně 300 let. Kubíčkův rod ji koupil v roce 1841, už dávno postavenou.
V chalupě se ještě dochovala pec chlebovka, černá kuchyně, bohužel kachlová kamna už ne.
V jedné „seknici“ pracovali dva řemeslníci, truhlář a švec. Před osmdesáti lety zde žilo v jedné místnosti 12 lidí, jen rodiče měli malou komůrku samostatně. Spalo se po dvou v posteli (staří a ti nejmladší) ostatní v seně na „stropě“ (půdě) a to i v zimě. Chléb se pekl doma. Ve chlévě, zasunutém ve stráni s klenutým stropem, byly dvě kravky, koza a několik slípek. Elektrika do chalupy byla zavedena až v roce 1946. Nad ponkem svítila slabá blikotavá 15 wattová žárovka. Život obyvatel chaloupky byl chudý a prostý. A přesto život šel dál jako kdysi, neboť s kmotrou Annou žil v chaloupce její bratr, hluchý strýc Franta, a ten nedovolil ani televizi ani rádio, jemuž říkal hanlivě “Radidlo“, jak bylo z jeho huhlání rozumět. Přesto pět sourozenců jež pocházeli z této chalupy se dožilo věku přes 85 let, kmotra, která tam žila jako poslední, překročila dokonce devadesátku. Ve svýchdevadesáti letech napsala poslední vůli vlastnoručně a bez brýlí.

Kdo je dnešním ochráncem a velebitelem?

Je jím věčný dobrodruh a cestovatel, celoživotní tramp, kouzelník, náruživý fotograf Jaromír Ježek. Narodil se v roce 1954 v Hradci Králové, je absolventem průmyslové školy ekonomické dopravní. Plných 25 let pracoval v podniku OEZ Letohrad. Dnes se společníky podniká v jedné firmě zabývající se reklamou a vy- davatelstvím. Manželka Marta pochází z Horních Heřmanic a společně mají dvě dcery Gábinu (1977) a Simonu (1979).

Práce na chalupě
Od roku 1980 jsou oba štíty nové, zvednutá a opravená střecha, zachován či obnoven původní interiér. Nově je přistavena veranda, vybudována venkovní opěrná zeď, ve které je udírna a zahradní krb. Vyměněna jsou všechna okna, provedeny vnitřní i venkovní omítky, zavedena nová elektroinstalace, došlo k napojení na veřejný vodovod.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP