Chalupáři z Orlických hor - V zajetí krásy

Zvláštní místo a úlohu v zachování venkovské chalupy, venkovského nábytku a zařízení mají chalupáři, kteří s pietní úctou sběrem a restaurováním, chrání tyto hmotné doklady skvělého mistrovského umění horských a podhorských řemeslníků i samotných lidových tvůrců, zároveň také uživatelů. Dík za jejich prospěšnou a záslužnou aktivitu.

Vstoupíte-li do takto vybavené chalupy, dýchne na vás vůně i teplo domova. Vdechneme vůni něčeho zvláštního, těžko se vracíme do pohádkového světa dětství, omámí nás fluidum něčeho tajuplného a posvátného, stále však blízkého, důvěrného a sounáležícího. Když naše zraky spočinou na některém z předmětů patřících k interieru, nelze se osvobodit. Oči pohlcují každý ten skvost, nitro se kochá. Předměty vyrobené ze dřeva, hlíny, proutí, slámy, skla nebo porcelánu oslovují jednoduchosti, prostoru, citem pro materiál. Když přidáme teplo sálajících kamen, lavici s vyrovnaným hliněným nádobím, sem tak obtočený drátěnou šíťkou, aby se nerozpadlo, železný pohrabáč v dřevěném uhláku, nad kamnyhambalek a nadýchanými peřinami, zakrývající lákavý prostor za pecí, voňavé plátěné pytlíky se sušenými houbami, definitivně se stáváme zajatci neopakovatelné pohody. Rádi přijmeme nabídnutý hrnek čaje nebo kávy se sušenkou a spokojeně necháváme na sebe působit v lehkém dotyku dávné i nedávné generace i laskavou pýchu současných hostitelů, hrdých na svoji chalupářskou oázu.

Podobně je tomu i s krajinou a jejími zapomenutelnými kouty. Přicházíme z přicivilizovaného města a nemůžeme se vynadívat na všechnu tu krásu kolem. Nevadí, že fičí vítr, kterému nastavujeme odhodlaně tvář, nevnímáme pronikající kapky deroucí se až na kůži, neostyšně nastavujeme třeba i celé tělo, aby nás pohltily hřejivé sluneční paprsky, přikazujeme plícím, aby plnými doušky okysličovaly krev rozbouřenou krásnem. Osvěžujeme se ledovou průzračnou vodou v potoce, který plyne vstříc přes kamenné peřeje a kořeny prastarých velikánů, jejichž sehnuté větve příjemně stíní. Chce se nám křičet do všech stran: „Je tu krásně, je tu báječně !“ Nemůžeme se nabažit ani nasytit zpívajícím tichem, smaragrovou zelení, začínáme věřit v zázraky a nepřekonatelnou moudrost přírody.

Jeden z prvních „Chalupaření“ je jednou z forem individuální (rodinné) rekreace, především druhépoloviny minulého století. Přestože jeho počátky sahají v Orlických horách už před první světovou válku. Ještě dva roky před jejím vypuknutím, v roce 1913 nestor turistiky Orlických hor JUDr. Jindřich Štemberka koupil dvě chalupy v Antoniíně údolí, táhnoucí se z Deštného v O.h. Do Skuhrova. Třiaosmdesát zatáček klikaté silnice, zaříznuté mezi stráněmi lemuje průzračná, bělostnými vlnkami trvale rozčařená říčka Bělá, dříve Alba a ještě dříve Solnička. Vedla tudy prastará zemská odchodní cesta, po které putovala sůl z Pruska do zemského skladu v Solnici. Zde mezi zříceninami skuhrovského hradu a strážního hradu Hlodný se usadil advokát chudých, básník, spisovatel, zemský poslanec, průkopník české turistiky. Pohlovy chalupy sloužily k rodinné rekreaci, k dožití stařičkých manželů, ale i jako výchozí základna pro organizované první výlety v Orlických horách. Štemberkovy chalupy byly první vlašťovky chalupaření.

Pokračování příště

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP