Chytře na chytré bydlení

Velikost obytné plochy, cena, lokalita, dispozice místností, standardní výbava, stáří objektu, počet a umístění podlaží, balkon, orientace oken. Co všechno ještě berete do úvahy, když přemýšlíte o koupi nebo výstavbě svého nového bydlení? Určitě vás napadne stovka různých věcí, ale na jednu lidé zapomínají, přestože jde o důležitý základ pohodlného a bezpečného bydlení. Kdo by se ale zabýval elektroinstalací?

 

Dráty a elektrotechnické vybavení prostě nejsou na očích. Kupující nového bytu se zajímá nanejvýš o rozmístění zásuvek, aby dosáhly přívodní kabely k ledničce a počítači. Ve starších bytech na problematiku elektroinstalace narazíte pouze v okamžiku, kdy nesvítí světla nebo si chce majitel odvézt původní lustry. Nekvalitní nebo neodpovídající elektroinstalace přitom může nejen výrazně zhoršit kvalitu bydlení, ale v horším případě také způsobit požár či úraz elektrickým proudem. Každý revizní technik vytáhne obratem z rukávu desítky více či méně bizarních příběhů se špatnými jističi, probíjejícími zásuvkami a vypínači, které odpalují jednu žárovku za druhou.

Není zásuvka jako zásuvka

Základ elektroinstalace v bytě i domě tvoří rozvody doplněné o jističe. Ty brání vzniku požáru či úrazu při přetížení elektrických obvodů. Pokud vlastníte nebo plánujete koupit starší dům nebo v takovém domě kupujete byt, měli byste nechat stávající rozvody zkontrolovat. Revizní technik dokáže odhalit problematická místa, ověří správnou funkci jističů a upozorní vás na nutnost výměny nevyhovujících elektrotechnických zařízení v bytě. Starostí s elektroinstalací nebývají ušetřeni ani zájemci o koupi bytu v nových obytných domech. Základní vybavení bytu počítá pouze s rozvedením „drátů“ a zásuvkami. K modernímu a chytrému bydlení ale patří výkonné mikrovlnné trouby, myčky na chytré bydlení a indukční varné desky. Tyto spotřebiče silně zatěžují elektrické rozvody, proto je bezpečnější, když jejich přípojky vybavíte samostatnými jističi.

S jistotou proti blesku

Ve standardním vybavení také většinou chybí přepěťová ochrana. Tyto „malé pojistky“ dokáží zachránit počítače a další elektroniku před poškozením, které vzniká v případě zásahu blesku a poruch dodávek elektrického proudu. Vhodné jističe doporučí opět nejlépe schopný elektroinstalatér či revizní technik. Pomoci mohou i vyškolení zástupci developerských firem. Stavebníci, kteří budují své bydlení vlastními silami, mohou využít služeb specializovaných firem. Ať už jde o dodavatele samotné stavby nebo o konzultace obchodních zástupců firem, které elektrotechnický materiál vyrábějí. Tito odborníci dokáží pomoci s komplexním návrhem elektroinstalace, od rozvodné skříně přes přepěťovou ochranu, až po rozvody počítačových sítí a systémy pro „chytré bydlení“.

Zapněte dálková světla

Když už máme bezpečný a plně funkční základ, můžeme si začít vymýšlet. Podle svých potřeb, představ i hloubky své kapsy. Zvýšení komfortu bydlení dokáží poskytnout i nenákladné a jednoduché prvky. Třeba bezdrátový vypínač, který si můžete dát, kam vás napadne. Hned vedle postele, abyste nemuseli vstávat před usnutím. K vaně, abyste si mohli kdykoliv nastavit intenzitu osvětlení i během koupele. Nebo vás láká spíše soukromí, které poskytne automatické zatahování rolet? To vše dokáží nabídnout sady Moeller Xcomfort set, které obsahují vše, co je potřeba pro jednoduchou instalaci. A přestože jde o inteligentní systém, jeho základní nastavení zvládne každý. Jako jediné nářadí stačí šroubovák. Aktivní prvky systému se přitom bez stavebních zásahů a zbytečného nepořádku připojí k ovládanému spotřebiči – třeba do krytu lustru. Vypínač, nebo spíše jednoduchý bezdrátový ovladač ve tvaru vypínače, pak přilepíte přiloženou oboustrannou samolepkou tam, kde vám bude vyhovovat nejvíce.

Chytrá pokojská bez nároku na volno

Náročnější potřeby v malém řadovém domku nebo klasickém bytě dokáže uspokojit pokročilejší systém Xcomfort s řídící jednotkou Room Manager. Jeho přijetím do domácnosti získáte nenáročnou a levnou pokojskou, která dokáže vyhřát váš pokoj přesně na teplotu, kterou máte rádi. Jinou, chladnější, pro zdravý spánek a teplejší prostředí pro pohodlné večery u knížky nebo televize. Jako vzorný správce bytu dokáže Room Manager sledovat a řídit váš týdenní rytmus. V pracovní dny vám usnadní vstávání postupným rozsvěcením a automatickým zapnutím kávovaru. Zároveň po vašem odchodu do práce vypne topení, které opět zapojí až chvíli před vaším příchodem, abyste se po návratu rychle zahřáli. O víkendech bez vašeho zásahu bude topit celý den a ráno vás nechá déle spát, žaluzie zůstanou zatažené. Když se rozhodnete cokoliv změnit, můžete to udělat stejně snadno, jako když chcete obrátit stránku knihy, nebo přejít na jinou skladbu ve svém MP3 přehrávači. Právě oblíbené elektronické hračky elegantní ovládací prvek Room Manageru připomíná. Jednoduchý kruhový ovladač je intuitivní a všechna nastavení zpřístupňuje pouhým dotykem. Na první pohled navíc uvidíte, co se kde děje. Přehledný displej s modrým podsvícením dokáže zobrazit údaje z celkem deseti různých zařízení. Se svou pokojskou se navíc bez problémů domluvíte, hovoří totiž plynnou češtinou. A dokáže také profesně růst. Výrobce pravidelně vydá nový firmware, který možnosti systému Room Manager rozšiřuje. Instalace nového firmware je přitom stejně snadná, jako instalace nové verze programu pro hudební přehrávač. A i když tato vlastnost nejspíše není při rozhodování o vybavení bytu tou nejdůležitější, je dobré vědět, že obdobná zařízení ve stejné cenové relaci takový luxus neposkytují.

Majordomus i pro velký dům

Room Manager je vhodný zejména do bytů a domků se třemi pokoji, pro větší prostory a hlavně náročnější majitele je určen Home Manager. Oba chytří pomocníci pro běh domácnosti spolu dokáží komunikovat a lze je kombinovat, jak by taky ne, když patří do stejného systému Xcomfort. Home Manager ale nabízí výrazně větší možnosti využití. Umí ovládat v podstatě jakékoliv zařízení napájené elektrickou energií. Moeller při vývoji celého systému Xcomfort vychází ze svých zkušeností s automatizací provozu velkých kancelářských budov. Díky tomu klade důraz na podporu standardů. Bezdrátový ovladač i elegantní ovládací panel ze skla a hliníku se dokáží domluvit s topnými kotli, zařízením sauny i garážovými vraty. Bezdrátový systém je navíc odolný vůči rušení. Nestane se tak, že by RC letadélko pouštěné sousedovým synem svévolně stahovalo žaluzie nebo zvyšovalo teplotu v ložnici.

Velký bratr vidí vše

Home Manager navíc není omezen na prostor vytyčený zdmi domu. Jeho služby můžete využít i na zahradě. Péče o subtropické rostliny ve skleníku se stane hračkou díky automatické kontrole teploty a zavlažování. Omezení neplatí ani pro dálkové ovládání. Svůj dům máte jako na dlani odkudkoliv. Stačí poslat řídícímu systému SMS, že se vracíte z dovolené na horách dříve a bude vás čekat vytopený dům a ohřátá voda. Ještě lépe to jde přes internet, díky speciálnímu programu přímo vidíte, v jakém stavu jsou jednotlivé spotřebiče. I na cestách tak můžete být v klidu, a podle informací o osvětlení poznáte i to, když děti nechodí včas spát a místo studia pořádají domácí diskotéku.

Je to pěkné, ale kolik to stojí?

Vzhledem k cenám nemovitostí a nutnosti vzít si kvůli bydlení hypotéku počítá většina lidí každou korunu. To je samozřejmě naprosto pochopitelné, stejně jako boj o každou desetinu procenta na úrocích z úvěru. Ale důležitější než samotná cena je vždy něco, čemu se ve světě obchodu říkají celkové náklady. V případě systému Xcomfort může cena začínat už od třicetiprocentního navýšení ve srovnání s klasickou elektroinstalací. Za chytřejší systém zaplatíte více, ale tyto peníze se vracejí časem díky úsporám. Je to podobné jako s investicí do kvalitních vícekomorových oken. Oproti standardním oknům stojí více, ale dokáží uspořit desítky procent nákladů na vytápění. A stejné je to i se systémy inteligentního bydlení. Počítačem řízené vytápění dokáže dokonale využít energii a zároveň vám poskytne pohodlí, které je k nezaplacení. Když si k tomu připočítáte možnost chránit svůj majetek před živly i lidskou zkažeností, vychází Xcomfort levně. Ale nejlepší je vždycky přesvědčit se osobně. Stačí si nechat spočítat náklady a dopočítat, kolik uspoříte na stále dražší elektřině.
Více info na www.moeller.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP