Domov pod věží

V poslední době jsme v souvislosti s rozvojem bytové výstavby mohli zaznamenat značný boom půdních rekonstrukcí, které představují prakticky jediný způsob výstavby nových bytů v historickém centru Prahy. Jednou z otázek, které je třeba při takové rekonstrukci vyřešit, je problematika oken.

Původní půdní prostory nebyly většinou určeny k bydlení a z praktických důvodů proto příliš oken nemají. V okamžiku, kdy se z půdy stane byt, je třeba nový prostor prosvětlit a zajistit jeho větrání. Kvůli atypickému charakteru stavby se jako velmi zajímavé řešení nabízejí ateliérová střešní okna.
Zeptali jsme se proto pana Ing. Daniela Kretzera ze společnosti WEIKR ALU na jeho zkušenosti s montážemi ateliérových oken v centru Prahy.

Proč jsou v případě půdních rekonstrukcí v Praze tak atraktivní ateliérová okna, zatímco u většiny novostaveb převažují výklopná dřevěná okna?
Za tím je třeba hledat snahu odborů památkové péče zachovat původní charakter střechy i po rekonstrukci půdy. Podíváte-li se po pražských střechách, pak zjistíte, že vyskytuje-li se někde původní střešní okno, je v převážné většině ateliérové.

Jaké materiály používáte pro ateliérová okna?
Jednoznačně hliník. Původní okna jsou sice většinou ocelová, z normovaných profilů a s jednoduchým zasklením, ale současné požadavky na kvalitu otvorových výplní nutně vedou k použití těch nejmodernějších technologií a nejkvalitnějších materiálů. Hliníkové systémové profily s přerušeným tepelným mostem nabízejí ideální poměr tepelně izolačních a mechanických vlastností. Mimochodem to byl už Jára Cimrman, kdo věděl, že „Budoucnost patří aluminiu“. Ateliérové okno – a to i podle požadavků příslušných úřadů – by totiž mělo mít nosnou konstrukci co nejsubtilnější, přitom z hlediska pevnosti musí mít stejné parametry jako okolní střecha. Vždyť ateliérové okno má většinou plochu větší než 4 m2, ale již jsme montovali i okna s plochou přes 15 m2. Hliníkové profily je navíc možné dodat prakticky v libovolné povrchové úpravě včetně imitace jiného materiálu. Samozřejmostí je již dnes použití izolačních dvojskel ve standardu 1.1, v případě ateliérových oken pochopitelně v bezpečnostní úpravě zabraňující v případě rozbití skla jeho vysypání do interiéru.

Je vůbec možné takové velké ateliérové okno otvírat?
Samozřejmě, ale většinou se jako otvíravé řeší jen některé ze segmentů okna. Existuje dokonce několik způsobů otvírání. Nejběžnější je ven výklopné křídlo s manuálním nebo častěji elektrickým pohonem, ale dokážeme dodat i okna výklopně-odsuvná nebo speciální větrací mřížky. Záleží jen na požadavcích a finančních možnostech investora.

Nemůže atelierovým oknem zatékat voda?
Roky zkušeností a desítky realizovaných oken znamenají, že naše konstrukce a technologie montáže je na takové úrovni, že si můžeme dovolit dávat na námi vyráběná a montovaná ateliérová okna záruku 5 let. Základem je dokonalé utěsnění celé konstrukce, včetně otvíravých prvků. Ale protože se snažíme naši konstrukci neustále vylepšovat, pracujeme v současné době na vylepšení, které by umožnilo bezpečné odvodnění okna tak, aby i v případě zatečení do konstrukce nedošlo k zatečení do bytu. Jiný problém nastává v případě, že okno zůstane otevřené za deště, ale i to lze řešit použitím vhodné automatiky, která okno sama uzavře.

Dovedu si představit, že takové ateliérové okno krásně prosvětlí celý interiér, ale co v létě, nebudu si připadat jako ve skleníku?
Osobně dokonce považuji problematiku slunečního záření a přehřívání interiéru za větší problém než vodotěsnost konstrukce. Žádné z existujících řešení totiž není dokonalé. Nejjednodušší a nejlevnější je použití speciálních skel, ale zde platí přímá úměra mezi odraženým teplem a světlem. Jinými slovy taková skla fungují jako sluneční brýle a snižují i množství světla, a to trvale. Druhou možností je interiérové zastínění, žaluzie nebo roleta. Bohužel zásadní nevýhodou je právě to, že je v interiéru, takže nemůže zabránit proniknutí tepla do bytu, pouze ho „uzavře“ v prostoru mezi roletou a sklem. Zatím nejlepší, ale daleko nejdražší, je použití venkovní látkové clony. Odstínění tepla je perfektní, ale clona musí být vybavena automatikou, která ji navine zpět v případě deště nebo silnějšího větru. Existuje ještě čtvrtá možnost, která se přímo netýká naší konstrukce, a tou je použití klimatizace v interiéru. Na závěr asi obligátní otázka.

Kolik takové okno stojí?
Jednotkovou cenu vám říci nemohu, protože neexistuje. Cena okna závisí na celé řadě parametrů, počínaje velikostí a členěním přes povrchovou úpravu a složení skla, až po řešení otvíravých prvků a zastínění. Pokud se však na nás obrátí potenciální zájemce, jsme připraveni mu obratem zpracovat přesnou cenovou nabídku a konzultovat s ním technické detaily a varianty jejich řešení.

RD

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP