Dveře - vizitka vašeho domu

Význam dveří jako místa, které odděluje soukromý svět od okolního určitě nikdo nezpochybňuje. Potřeba ochrany svého území a z toho plynoucí pocit bezpečí a jistoty je jednou ze základních životních potřeb, kterou jsme zdědili po předcích. Hranice společenství rodiny dnes vymezují vchodové dveře, teritorium jejích jednotlivých členů oddělují vnitřní (interiérové) dveře.

Dveře jsou v současnosti chápány i jako architektonický prvek dotvářející celkový dojem z exteriéru a interiéru. Proto je třeba mít jasno již ve fázi hrubé stavby, jaký typ dveří vchodových i interiérových bude byt či dům mít. V současnosti se v novostavbách stále častěji používají posuvné dveře, pro které je třeba ve fázi hrubé stavby vybudovat stavební pouzdro. Stavební pouzdra se vyrábějí jak do zděných příček, tak do sádrokartonu. Při výběru dveří je třeba odlišit, zda jde o dveře vchodové či interiérové.

Vchodové dveře musí splňovat několik požadavků:

- bezpečnostní
- protipožární
- protihlukový
- u domu ochrana proti nepřízni počasí
- architektonický

Vchodové dveře jsou proto celkově těžší a robustnější, tomu odpovídají i vchodové zárubně. Často se přidává i těsnění a izolace. Uvedené požadavky nejlépe splňují bezpečnostní dveře s bezpečnostním kováním a zámky. Za vchodové dveře je třeba považovat i zadní dveře na zahradu či terasu, které často mívají spíše charakter oken. Zadní vchod nejčastěji používají zloději k vloupání, proto je třeba uplatnit i u zadního vchodu bezpečnostní parametry. Pro estetický dojem je třeba dveře sladit materiálově a stylově s okny, garáží, oplocením.

Interiérové dveře dnes nabízejí výrobci typizované či na míru, z různých materiálů a podle toho i v různých cenových relacích. Dveře, zárubně a kování je třeba zvolit takové, aby byly v souladu s interiérem, okny a podlahami a interiér vhodně doplňovaly. V zásadě lze volit mezi otevíravými a posuvnými dveřmi, nebo skládacími. Otevíravé dveře jsou běžným standardem, posuvné dveře jsou vhodným řešením tam, kde se počítá s každým centimetrem pokojové plochy (ušetří cca 2 m2), poskytují větší volnost při zařizování interiéru. Také ve starších bytech s mnoha dveřmi a zastaralým dispozičním řešením dokáží zútulnit obytný prostor.

 

Otvíravé dveře bývají nejčastěji jednokřídlé, pro větší vstupní prostor lze zvolit dvoukřídlé, které se nejčastěji používají v restauracích. Také materiál používaný na dveře je velmi rozmanitý, tak aby si mohl každý vybrat co nejlépe. Pro byt či dům se zdůrazněním přírodních prvků i esteticky nejpůsobivější jsou dveře z masivu – ze dřeva. Výchozí surovinou je smrk, borovice, buk, dub, meranti. Dveře z masivu jsou také nejdražší. U ostatních typů bývá rám dveří vyrobený z masivního smrkového dřeva s výplní z papírové voštiny (ztužený papír poskládaný do tvaru včelí plástve) nebo z odlehčené dřevotřískové desky. Na povrch dveří se používá lakovaná dřevovláknitá deska MDF nebo u laminátových dveří dřevotřísková deska s CPL fólií, která je velmi odolná proti povrchovému poškození. Fólie napodobují různé dřeviny a pro laika jsou od pravých dřevin k nerozeznání. Většina realizačních firem dodává současně okna i dveře, takže dnes není problém je sladit materiálově a typově.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP