Ekonomický a ekologický zdroj vody a energie

Naše planeta je jeden obrovský zásobník tepla. Okolní atmosféra, voda i samotná země jsou stále zásobovány novou energií ze slunce. V dnešní době se stále více využívá hlubinných vrtů jako zdroje vody a energie, protože náklady na vytápění a cena vody dramaticky stoupají. Zdá se vám topení elektřinou a plynem drahé, straší vás účet za vodu? Čtěte dál.

Řada domácností a organizací se právě na konci topného období zamýšlí nad otázkou, jak ušetřit za teplo a celkově snížit provozní náklady domácností a objektů.

Nejjednodušším způsobem, jak získat levný zdroj vody, jsou hydrogeologické vrty (studny), které dokážou zajistit potřebné množství kvalitní podzemní vody nejen pro provoz domácností, ale i (zejména v letním období) pro provoz bazénů a zahrádek. Hydrogeologické vrty s větší vydatností lze použít pro získávání energie pro vytápění objektů a ohřev vody. Na tomto principu pracuje tepelné čerpadlo voda-voda. Dalším způsobem využití tepla jsou hlubinné vrty, kde se teplo odebírá plastovými kolektory ze země. Tohoto způsobu využívá tepelné čerpadlo systém země-voda.

Tepelné čerpadlo se dnes jeví jako nejperspektivnější způsob vytápění již ze střednědobého hlediska. Myslí si to stát i energetici: zatímco stát vychází vstříc zájemcům o tepelné čerpadlo jednorázovými dotacemi (až 30 % z celkové investice u vytápění rodinných domků), ČEZ zase speciálními sazbami (22 hodin 0,90 Kč/kWh), které provoz již beztak levných čerpadel dále zvýhodňují. Vysoké pořizovací ceny v poslední době rychle klesají, takže návratnost investice se zkracuje na 4-6 let.

Hlavním předpokladem dobré funkce tepelných čerpadel a vodních zdrojů je kvalitní a odborné provedení hlubinných vrtů. V poslední době se objevuje stále větší množství firem, které nepracují na základě hydrogeologických posudků a nemají patřičná oprávnění. Je důležité, aby vrtařská firma spolupracovala s báňskými odborníky a hydrogeologickými řešiteli, kteří předem dokážou určit úspěšnost a vhodnou technologii vrtařských prací.

(SŽ & OP)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP