Hledáte nejlevnější a kvalitní vytápění? Topte DŘEVEM

Světová ekonomika je závislá na energetických surovinách jako je ropa, plyn a uhlí. Nejbohatší firmy světa ovládají tyto nerostné zdroje a určují i vývoj cen energií. Peníze za „teplo rodinného krbu“ je nucen nakonec zaplatit každý. Kolik?! To je na každém z nás.

Zájem spotřebitelů o alternativní, ekologické a levné zdroje je sice veliký, ale informovanost v této oblasti je stále malá. Existuje mnoho levných a dostupných možností a jsou na dosah. Jednu z nich tu pro vás máme. Jedná se o topení odpadovým dřevem. Odpadové dřevo, zpracované na tzv. dlouhou štěpku o délce 5 – 7 cm do průměru 8 cm lze získat prakticky zadarmo, jen za vynaloženou práci. Dlouhá štěpka má přibližně stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí. Dobře se skladuje, dopravuje a na hromadě samovolně rychle vysychá. Po spálení zůstanou jen dvě procenta popele, který je výborným hnojivem. A jak odpadové dřevo získáme? Při těžbě a prořezávce stromů v lese, kde ročně vzniká v České republice 12 milionů tun odpadního dřeva, které znečišťuje les a nebo se riskantně pálí v lese na hromadách (větve, vrcholky stromů, stromy z prořezávek apod.). Úklid 1 ha lesa po těžbě přijde na 6.000,- Kč. Téměř každý vlastník lesa vám rád přenechá tento odpad jen za úklid lesa! Z toho vychází ověřený poznatek – 3 lidé za víkend nadělají v lese palivo pro rodinný domek na celou zimu prakticky zadarmo.

A jaké jsou výhody při vytápění odpadovým dřevem?
1, náklady na vytápění při započítání pořizovacích cen veškerého potřebného zařízení se vám sníží na 1/2 až 1/4 dosud vynakládaných peněz, ročně ušetříte podle tepelného výkonu 15.000,- Kč a více 2, neznečišťujete své životní prostředí jedovatými zplodinami kouře z hnědého uhlí – nevzniká nepříjemná škvára a popel z uhlí, není nutné je vyvážet na skládku 3, malé množství popela ze dřeva je vyhledávaným přírodním hnojivem 4, palivo – odpadové dřevo - je neustále obnovitelné, každým rokem přirůstá nové a jde tak o naprosto spolehlivý zdroj pro budoucnost 5, topením odpadovým dřevem přispějete ke zlepšení katastrofálního stavu lesa Lze předpokládat, že tzv. dlouhá štěpka se stane dobře prodejným nejlevnějším palivem. Bude tedy možné si toto palivo objednat, levně nakoupit a vydat tak na otop jen malou část dosud vynakládaných peněz. Vzhledem k tomu, že tento druh paliva není běžně v prodeji, podívejme se na způsob, jak si jej pořídit sami. A co je k tomu potřeba?

1, Firma Rojek na trh uvádí osvědčený - drtič dřevní hmoty DH 10. Ten vám rychle a ekonomicky zpracovává větve, celé stromky do průměru 8 cm a vršky stromů. Oproti jiným drtičům má tu výhodu, že jde za materiálem, je snadno přemístitelný a nezávislý na přívodu energie – má samostatný benzínový motor. Drtič pracuje přímo na místě těžby, odpadá tedy pracné ruční stahování a rizikové pálení v lese na kupách. 2, Traktor s vlekem s větší nástavbou 3, Kolečko a větší přepravky z umělé hmoty 4, U domku pak místo pro skladování dlouhé štěpky – jde přibližně o prostor na volném prostranství o rozměrech cca 3 x 3 m a použití plotového pletiva (i starého, rezatého) a několik podložek o síle cca 10 cm a délce 3 m.

Na podložku položíte část pletiva jako rošt, vlhké štěpky z lesa nasypete na podložku a kolem vytvoříte z pletiva kruh nebo obdélník, do kterého nasypete štěpky. Vrch zakryjete fólií nebo jednoduchou stříškou. Velikost prostoru je 4 x větší než pro hnědé uhlí. Protože jde o tzv. dlouhou štěpku, vytvoří se při volném nasypání meziprostory, kterými volně proudí vzduch a štěpka během krátké doby dokonale vyschne. Na začátku topné sezony prostřihneme dole v pletivu otvor pro odběr dlouhé štěpky, kterou pak dopravíme přímo do zásobníku dřevozplyňujícího kotle, např. od firmy Atoma Brno. Tyto kotle pracují v automatickém režimu prakticky nepřetržitě, jelikož odpadové dřevo vytváří při spálení pouze cca 2 - 4 % sypkého odpadu – dřevěného popela, který je vyhledávaným hnojivem pro všechny rostliny.

Pořizovací náklady:
Cena za dřevozpracující kotel je přibližně stejná jako za kotel na uhlí, koks nebo plyn. Štěpkovač DH 10 vyrábějící dlouhou štěpku – 84.400,- Kč včetně DPH. Při dohodě o spolupráci stačí jeden štěpkovač pro několik desítek uživatelů, takže náklady na jeho pořízení jsou pak minimální.

Firma Rojek vážným zájemcům zapůjčí drtič za poplatek na vyzkoušení.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP