Host - Jaroslav Zach

O vztahu k přírodě a chalupaření hovoří známý profesionální kouzelník, konferenciér, spisovatel, grafik… pan Jaroslav Zach z Jaroměře.

"Co to stojí námahy a peněz, aby člověk odešel z vesnice do města a co to stojí peněz, když se tam pak zase vrací. Různí odborníci pak rozebírají příčiny, rozdílnost života na vesnici a ve městě, vzájemné lidské vztahy, atd. atd. Je to jejich problém, ale já myslím, že každý jednotlivý příběh má svůj důvod, individuální, jen svůj, mimo snobů, kteří ukazují, že na to mají.

Bouda, chatka, chata, chalupa - to je jedno, je to mikrosvět zázemí s citovým vztahem, kterému předchází rozhodnutí, ano, právě to chci, to potřebuji. Rozhodnutí nelehké, ale pak následuje ještě těžší, jak upravit, přizpůsobit, vybavit, zabydlet se, zda zůstat u svícení loučí, či sáhnout do ledničky pro chlazené pivo.

Určitě každá rada je dobrá, užitečná, pomáhá, ale na každém záleží, jak ji umí zužitkovat, přizpůsobit, aby ve výsledku se v něm odrazil nejen vkus majitele, ale i jeho životní filosofie.

Musí se v něm cítit pohodově, krásně, spjatý s přírodou a čím více se stává její součástí, tím více ji cítí, ctí a dokáže z ní čerpat ohromnou sílu. Snad to pak všechno vede k důsledku, aby člověk žil a jednal jako člověk.

No není to krásná perspektiva?"

"A co Vaše chaloupka?"

"Já a moje chaloupka?

Co na to říci. Jsme jedno. Ta zídka, nic moc, ale byla první, co jsem v životě postavil a taky z toho měl modrý palec. No co. Pořád je co upravovat, přistavovat, opravovat. Někdo namítne: pořád makat, to je nějaká rekreace? To je jednoduché. Koho to nebaví, ať si zjedná. Člověk je od přírody také trochu líný, a právě ta údržba ho nutí k pohybu. A víte, když si něco uděláte, jste spokojený, máte k tomu docela jiný, osobní vztah. Opravdu hezký.

Docela pomalu mizely staré ovocné stromy, nahrazené okrasnými, tím vznikala místa pro lavičku, taková dumadla, malá vodní plocha, kde se snažíte zachytit ten Šrámkův stříbrný vítr. Místo toho v krátké době voda zezelená a nikdo vám neporadí, co s tím a nebo jak vyhnat z trávníku krtka. Jenom v hospůdce se dozvíte, že proti krtkům je nejlepší zahrádku vybetonovat.

Zahrádka nemusí být velká, ale je opravdu hodně vysoká. V tom prostoru si létají letadla, ale směrem dolů jako majitel mám práva omezená. Nevadí. Nevyhýbám se moderní technice, ale když tři sousedi spustí elektrické sekačky na trávu, zdá se mi o čertech. Chaloupka se stala druhým domovem, na chvíli a teď už nevím, který domov je vlastně první. Je to paráda!

A co je nejdůležitější? Mít hodné, dobré sousedy.

Tak se přece posaďte, já dojdu pro lahvinku."

(JJ)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP