Houpání a pohupování aneb: Houpete se rádi?

Většina dětí, ale i dospělých lidí, se ráda houpe a pohupuje. Kdo ví,zda je to atavismus z doby, kdy se naši předkové pohupovali v korunách stromů, nebo vzpomínka na maminčinu náruč: „houpity hou, kravičky jdou“. Snad v každé vesnické chalupě stála kolébka s vyřezávanými magickými znaky na ochranu dítěte před uhranutím a zlými silami  již od pradávna.

Kolébky stojící na  dřevěné podlaze při pohupování šramotily, bylo je potřeba podložit kobercem a na něm houpadla kolébky vyrývala koleje. Podobně a ještě více se tak dělo u houpacích koníčků určených pro hru a houpání zejména chlapců. A tak byly vynalezeny kolébka i houpací kůň  na pevných nohách, houpající se v pohyblivém čepu.

Pro malé sedící děti byly v domácnostech devatenáctého a dvacátého století velmi oblíbené zavěšené houpačky s bezpečným opěradlem i ohrádkou okolo těla dítěte, zábranou mezi nožkami proti sklouznutí a vypadnutí dítěte. Dětská houpačka zavěšená na provazech pomocí silných háků zavrtaných v horní části masivní dřevěné zárubně kuchyňských dveří umožňovala, aby malé dítě bylo bezpečně při vaření umístěno, maminka na něj dobře viděla, občas zhoupla. Také dítě dobře vidělo, co se v kuchyni děje, pozorovalo, a tím se učilo.    

A nelze zde nevzpomenout také houpacích křesel. Snad v každém filmu představujícím  Ameriku osmnáctého až dvacátého století se objeví houpací křeslo a nohy na stole. Ale ani Evropa nebyla pozadu, např. od r. 1876 se ve firmě Thonet v Koryčanech  a v Bystřici pod Hostýnem vyráběla houpací křesla z ohýbaného dřeva,  nejprve se sedadlem, opěradlem a područkami z velmi pevného plátna, zvaného pro svoji pevnost plátno „železné“. Samozřejmě to s železem jako takovým nemá nic společného, jedná se o přenesený název (podobně jako stříbrná, zlatá a železná svatba). Tkanina to byla víceosnovní a víceútková, ze zpřádané bavlny, impregnovaná rozpuštěným škrobem, parafínem a voskem.  Později měla Thonetova houpací křesla  vyplétaná sedadla, opěradla a dřevěné područky loupaným pedigem (určitý druh liany).

Ve dvacátých letech dvacátého století se začaly vyrábět z ohýbaných kovových trubek židle zvané „pérovky“, na kterých se při sezení příjemně pohupovalo… V Kodani v r.1979 představil norský designér Petr Opsvik první klekačku, a to  pohupovací. A další dynamické židle a křesla z dílny tohoto vynikajícího designéra, který letos oslavil 70. narozeniny a vydal knihu „Sezení, viděno jinak“, na sebe nenechala čekat. Lékaři doporučují, aby lidé neseděli staticky, ale dynamicky se pohupovali. A Petr Opsvik je propagátorem dynamického sedu. Pohupovací a houpací židle a křesla jsou velice oblíbená, návraty slaví i židle pérovky a díky novým typům kování vznikají nová pohupovací křesla, u kterých lze pohyb aretovat, pokud se člověk právě nechce houpat. Také pracovní sezení s dynamickým sedem, pohupováním, je nově koncipováno a lékaři doporučováno.

            Pro venkovní použití byly a jsou oblíbené zahradní houpačky k předozadnímu pohupování, sítě a hamaky k pohupování bočnímu.  

I když je příjemné jak boční, tak čelní (předozadní) houpání, je ovšem  třeba si uvědomit rozdíl působení na houpající se osobu. Zatímco nás boční pohupování a houpání (princip kolébky)  uspává,  při čelním (předozadním) houpání  se zvyšuje  průtok krve mozkem  a tak  se aktivuje naše myšlení. Takže: chcete-li mít chytré dítě, kupte mu bezpečnou houpačku. Ovšem, opravdu bezpečnou, dobře kotvenou či zavěšenou, bezpečnou proti převržení (pokud stojí na zemi) i proti pádu či vyklouznutí dítěte. A pro sebe si kupte houpací či pohupovací křeslo na sezení a na spaní pod jakékoliv lůžko sobě i dítěti můžete nainstalovat ploché pohupovací zařízení „Tablet od firmy Lattoflex“, které   Vás i Vaše děťátko příjemně pohoupá do náruče spánku.

 

Autor: Ing.Helena Prokopová, Cech čalouníků a dekoratérů Brno, www.cech-cal.eu

 

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP