Jak bydlí pelikáni

Vzhledem ke stále nejisté situaci v souvislosti s ptačí chřipkou vznikla na konci léta 2007 v ZOO Dvůr Králové nová voliéra pro pelikány, umožňující chovat tyto velké veslonohé ptáky bez možného kontaktu s volně žijícími vodními opeřenci.

V současné době mohou návštěvníci pozorovat pelikány v Africkém safari, ale zblízka se jim mohou přiblížit pouze ve voliéře. Voliéra je situovaná nedaleko letohrádku. Rozkládá se na ploše 651 m2 s maximální výškou 4 metry a je vybavena bazénem o objemu přes 20 m3.

Průchozí expozice vybavená velkým bazénem nabízí nerušený pohled na největší létající vodní ptáky pelikány bílé (Pelecanus onocrotalus) a pelikány kadeřavé (P. crispus), kteří se vzájemně liší zbarvením. Pelikán bílý má jemně růžové opeření a vak pod zobákem žlutý, zatímco jeho příbuzný pelikán kadeřavý je žíhaně šedobíle zbarvený a v době toku má vak intenzivně oranžový.Pelikáni patří do řádu veslonohých a obývají v sedmi druzích všechny světadíly kromě Antarktidy. Tito výrazní velcí ptáci (samci některých druhů dosahují hmotnosti až 11 kg, samice 5-7 kg) jsou vybaveni nápadným dlouhým zobákem opatřeným roztažitelným vakem dokonale přizpůsobeným k lovu ryb, které jsou jejich výhradní potravou. Pelikáni jsou velmi oblíbeným ptačím druhem a jsou často drženi v lidské péči. Královédvorská zoo chová čtyři druhy pelikánů. Do roku 2008 se vylíhlo celkem 194 mláďat, z nichž 155 se podařilo odchovat. Pelikány bílé (Pelecanus onocrotalus) chováme od roku 1975 a první odchov se podařil v roce 1993. Hnízdí v koloniích a hnízda jsou nahloučena v těsné blízkosti, proto často dochází k ničení snůšek a úhynu mláďat. Z tohoto důvodu odebíráme vejce, která v hnízdě nahradíme sádrovými podkladky. Vejce inkubujeme v líhni a mláďata odchováváme uměle. Dospělí ptáci zpočátku vyvrhují natrávené ryby do hnízda, později si je mláďata sama odebírají přímo z vaku. Pro natrávení při umělém odchovu používáme humánní léky upravující poruchy zažívání. Ve stáří jednoho a půl měsíce postupně přecházíme na čerstvé ryby. Po vylíhnutí jsou mláďata holá a váží kolem 120 g, postupně porůstají tmavě šedým prachem, který později nahradí šedohnědé peří. Bílé zbarvení dospělých ptáků získávají až třetím rokem. Velmi vzácný je pelikán kadeřavý (Pelecanus crispus), odhady stavů ve volné přírodě se pohybují kolem 2500-3000 párů ve 22 koloniích. Pro tento druh byl zřízen záchranný program EEP, kterého je naše zoo členem. Po několikaleté snaze se v roce 1998 podařilo poprvé odchovat další druh, pelikány rudohřbeté (Pelecanus rufescens). Pelikán rudohřbetý patří mezi menší druhy, dosahuje hmotnosti 4-7 kg. Vyskytuje se v  okolí vod v  Africe a je jedním z  pelikánů hnízdících na stromech. Tento druh byl odchován v ČR poprvé a podle mezinárodní ročenky zoologických zahrad se odchov podařil zatím pouze v deseti zoo na světě. V roce 2007 se nám podařilo odchovat také pelikána skvrnozobého (Pelecanus philippensis), a to jako třetí zoo na světě. 

 

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP