Jak jsme stavěli Fort Clark u jezera Clark Lake

Z knihy Leoše Šimánka, KANADA - Život v divočině, se souhlasem autora upravila redakce Abeceda bydlení.

Dvě léta jsme hledali místo pro srub. Nejvhodnější jsme našli na západním břehu jezera při ústí potoka, který jsme nazvali Friendship Creek. Je tam rozlehlá plošina, zarostlá mohutnými smrky, takže stavebního materi-álu je dostatek přímo na místě. A všude okolo panenská příroda, kam dosud lidská noha nevkročila. Dohodli jsme se, že když náš srub bude Fort, tak musí mít věž se zvonicí a stožárem, na který vyvěsíme vlajku Severozápad-ních teritorií. Díky tomu, že mám kanadské občanství, dostal jsem ke stavbě srubu povolení. Hydroplánem jsme dopravili pořádnou hromadu výstroje a nářadí. Nejdříve jsme vymýtili paseku, kde jsme postavili stany. Začali jsme kácet stromy. Měli jsme motorové pily, ale i tak to byla práce pro tvrdé chlapy. Každý strom je třeba odvětvit, oloupat. Z těch nejsilnějších jsme udělali základy budoucího srubu a desítky dalších jsme uskladnili k vysušení. Na podzim jsme práci ukončili a vydali se zpět do civilizace s tím, že se na jaře vrátíme.
Na staveništi u Friendship Creek nacházíme všechno tak, jak jsme to vloni opustili. Klády z loňska jsou už dostatečně vyschlé, ale přesto ty nejsilnější váží určitě víc než tunu. Abychom s nimi mohli pohodlně manipulovat, musíme postavit jeřáb. Dále je potřeba porazit, oklestit a oloupat pěknou řádku stromů. Nejsilnější v průměru má hodně přes půl metru. Pokácené kmeny dopravujeme ke staveništi přes oloupané klády položené napříč. Čím silnější budou stěny srubu, tím lépe budou izolovat. Třiměsíce buduji náš srub za pomoci svých sedmi přátel. S příchodem babího léta náš srub stojí ale chybí mu střecha. Koncem září dokončujeme krov. A to už občas sněží a jezero, začne u břehu zamrzat.
Začátkem října přilétá objednané letadlo. Na břeh z něj vyložíme zásoby na zimu a další stavební materiál. Pokládáme prkna na krov, přitlučeme poslední. Přes tyto prkna položíme plastikovou folii, na kterou nasypeme tlustou vrstvu pilin jako tepelnou izolaci. Na jaře ještě přidáme vrstvu hlíny, která za nějaký čas zaroste trávou. Do okenních otvorů napínáme provizorně průhlednou folii a můžeme se konečně stěhovat. Je už nejvyšší čas, v noci bývá již třicet stupňů pod nulou a teploty budou stále klesat. V prosinci jsme naměřili dokonce mínus třiapadesát. Ale ve srubu je báječné teplo. V kuchyni máme obyčejný plechový sporák, zbytek srubu vytápí speciální kamna naší vlastní konstrukce.
Na podzim nás navštívili hydroplánem geologové a ochotně nám věnovali tři dvěstělitrové a devět menších, padesátilitrových sudů. Dva větší jsme položili naplocho na sebe a sešroubovali. Ke spodnímu jsme připevnili železné nohy a do otvoru vyříznutého ve dně zasadili litinová dvířka, koupená na Aljašce. Horní sud, propojený se spodním jsme naplnili velkými balvany. A protože jsme neměli dostatek komínových rour, vyrobili jsme odtah z těch menších sudů. Když se kameny v kamnech rozpálí, vydrží hřát celý den. Stačí ráno a večer přiložit několik smrkových polen. Za týden naše „akumulačky“ spotřebují tři kubíky dřeva. Aby nám od podlahy netáhlo, dali jsme kamna vyrobená z třetího sudu do sklepa. Teplý vzduch proudí pod podlahou do všech koutů srubu. Ve sklepě jsme vykopali studnu, abychom nemuseli v zimě chodit pro vodu do jezera. Pumpou ji čerpáme do plastových sudů na půdě, a tak máme dokonce v kuchyni a v koupelně tekoucí vodu. Nechybí ani oválná dřevěná vana ve „westernovém” stylu.
Dobudovali jsme saunu, a postavili zásobárnu. Říká se ji „cache“. Je to vlastně malý srub na čtyřech vysokých kůlech, přístupný jenom ze žebříku. Tím jsme dokončili všechny přípravy, které vyžaduje naše zamýšlená „Cesta na Severozápad“, která bude trvat tři roky.
Rozdělili jsme ji na dvě etapy, jejichž středem je Velké otročí jezero: západní etapa směřuje do jezera k Beringově úžině, zatímco východní míří od téhož výchozího bodu do Quebec City na východním pobřeží Kanady.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP