Jak vybrat vhodná okna

Není to tak dávno, co byl pro stavitele rodinného domu výběr oken vcelku jednoduchou záležitostí. Stačilo si pohlídat, aby okna esteticky dotvářela dům a to bylo prakticky jediné hledisko, které rozhodovalo. Materiálu pro jejich výrobu, lépe řečeno pro výrobu okenních rámů, totiž dlouhá desetiletí vévodilo dřevo a pojmy jako tepelně izolační vlastnosti, zvuková izolace, náklady na údržbu či požadavky na bezpečnost se neřešily. Doba této "jednoduché" volby je však nenávratně pryč.

Přesto hledisko estetické bude asi první, které bude při stavbě domu každý brát v úvahu. Není snad nic horšího, než když dobře navržený a technicky kvalitně provedený dům zkazíme tím, že ho opatříme vzhledově nepatřičnými okny. Okna totiž domu dodají jeho typické vnější vzezření a zároveň zdůrazní atmosféru jednotlivých místností. Dobře zvolenými okny můžeme dům povýšit na architektonický skvost, který nám zpříjemní pocit útulnosti v jednotlivých místnostech, při špatném řešení vyznění celého díla hodně utrpí. Rada, jak na to v tomto směru? Jednoznačně nechat hlavní slovo odborníkovi. Architektonické řešení domu totiž vhodný výběr oken nezbytně vyžaduje a měl by být jasný už ve chvíli, kdy dům začínáme stavět. Jakákoliv improvizace se může později vymstít. V této fázi řešíme především tvar oken a nabídka na trhu je v současné době velmi široká. Můžeme zvolit ta, která mají jednotliví výrobci ve své standardní nabídce, náročnější zákazníci mohou zvolit okna vyrobená přesně na míru. Obecně se dá říci, že tvar a estetické vyznění oken záleží na vkusu každého stavitele, pro estetický úspěch stavby však doplněný nezbytným odborným pohledem.

Možná stejně brzy jako tvar oken budeme řešit materiál, jež pro okenní rámy zvolíme. Konečné rozhodnutí by mělo být výsledkem porovnání důležitých parametrů, jež domu zajistí příznivé vlastnosti. Moderní materiály a technologie totiž umožňují dosáhnout požadovanou tepelnou a zvukovou izolaci, trvalou funkčnost oken, lehkou údržbu, pohodlné ovládaní a v neposlední řadě pocit jistoty a bezpečí před zloději. To vše samozřejmě v poměru k výhodné ceně. Pro rodinný dům budeme v zásadě vybírat ze dvou nabídek materiálů. Historicky delší tradici si s sebou nesou okna dřevěná. Ta prošla v posledních desetiletích značným vývojem. Klasická špaletová okna se dnes již prakticky nepoužívají a byla nahrazena okny z tzv. dřevěných europrofi lů. Tato okna v sobě spojují tradiční materiál a moderní zpracovatelské technologie. Výrobci používají různé materiály smrkem počínaje, přes borovici, americký a český dub až po například meranti. Okenní rám je nejčastěji vyroben z několikavrstvých lamel, což výrobcům umožňuje garantovat, že dřevo nebude pracovat a uživatel nebude mít problémy se zavíráním okenních křídel, jak se to dělo v minulosti. Dřevěná eurookna jsou v současné době na povrchu chráněna stále dokonalejšími impregnacemi. Snaha výrobců totiž směřuje k odstranění nevýhody dřeva. Tou je údržba, protože povrch dřevěných okenních rámů podléhá vlivu počasí a je třeba o tyto rámy pečovat.

Nevýhodu pravidelné údržby okenních rámů odstraňují okna plastová. Tato možnost při výběru oken si také získala v Evropě i v Čechách dominantní postavení. Plast se sice dostal do našich staveb relativně nedávno a zpočátku si s sebou přinesl některé slabiny, ale vývoj materiálů a jejich úprav je zdokonalil do té míry, že dnes nabízejí svým uživatelům téměř dokonalý servis. Za příznivou cenu lze získat okno v různých barevných provedeních, u kterých se nemusíme obávat, že barvu s postupem času ztratí. Kvalitní plastová okna jsou téměř dokonale odolná vůči klimatickým vlivům, okna není potřeba nijak natírat, povrchová údržba je velmi snadná, navíc plastová okna přinášejí úsporu tepla. Oblíbenost plastových oken se projevuje také na počtu výrobců, kteří se prezentují na trhu. Proto je nutné být při jejich výběru velmi obezřetný. Je samozřejmé, že při realizaci stavby domu každý počítá a nikdo nechce platit zbytečně navíc. U plastových oken tato možnost existuje. Dnes již zavedeným a dá se říci tradičním českým výrobcům v posledních letech stále více konkurují výrobci ze zahraničí. Ti se snaží snížit cenu co nejvíce a být tak atraktivní pro zákazníky. O to se snaží každý výrobce, ale při výběru oken je třeba vzít v úvahu, za jakých podmínek. Levná okna totiž mohou skrývat mnohá nebezpečí. Méně kvalitní vstupní materiál, horší zpracování a další nedostatky totiž mohou způsobit potíže. Ušetřené peníze nám pak zkomplikují život třeba tak, že následné úpravy nakonec přinesou finanční ztrátu.

Tím už se dostáváme k tomu, jak okna vybírat. Tady bychom se měli držet několika základních bodů. Předně si uvědomit, že okno je věc nadčasová a že jde o investici na celý život. Pravděpodobně nikdo z nás nevybírá okna s tím, že je bude chtít za několik let měnit. Proto věnujeme druhu oken a jejich výrobci mimořádnou pozornost. Zajímáme se o to, z jakých materiálů jsou příslušná okna vyrobena. Zda splňují potřebné normy, které jsou dány například na tepelné vlastnosti budov. Důležité je také vědět, zda použité materiály, případně celý výrobek je opatřen příslušnými certifi káty a zda celý výrobní proces splňuje příslušné kvalitativní normy. Řada českých výrobců se kvalitě výroby věnuje velmi zodpovědně, jejich výrobky toto vše splňují, poté také lze očekávat kvalitní a bezproblémový výrobek. Konečně určitě se vyplatí získávat zkušenosti od těch, kdo okna od dané firmy použil. Takový příklad z praxe může být velice dobrým vodítkem.

Ještě než uděláme konečné rozhodnutí o tom, jaká okna a od kterého výrobce zvolíme, měli bychom se zajímat o to, jak budou chránit náš dům před zloději. Bezpečnostní hledisko je totiž velmi důležité. Postavíme nový dům, okna v něm budou zlodějům nadosah. Riziko, že si vyberou právě náš dům, se nedá vyloučit. Navíc statistiky dokazují, že zloději se ve většině případů dostanou do domu oknem. Odborníci sice poukazují na to, že pokud si zloděj dům vybere a připraví se na svůj čin, většinou se mu zdaří. Zároveň ale čísla ukazují, že hodně přes devadesát procent vloupání je provedeno tzv. spontánním pachatelem, což znamená, že zloděj objekt vykrade bez předchozí podrobnější přípravy. Proto se vyplatí se na to připravit. Výrobci z těchto důvodů dnes nabízejí okna s účinnými systémy ochranných bodů, které znesnadňují jeho vypáčení, což je nejčastější způsob vloupání. Takové okno sice bude cenově dražší, ale při rozumném uvažování se tato investice může vyplatit. Proto by si každý měl zvážit rizika. U stavby domu například s ohledem na místo, kde dům stojí - zda samostatně, nebo v zástavbě, případně posoudit, jak velkým lákadlem pro zloděje může být.

Autor textu: Jiří Jansa, Stavona, spol. s r. o.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP