Jak zabezpečit okna svého domu?

V minulém díle jsme se věnovali zabezpečení dveří. Dnes si povíme něco o zabezpečení oken. Nejprve si připomeneme místa, která je na oknech vhodné zabezpečit a následně se zamyslíme, jak zabezpečení jednotlivých míst realizovat.

U oken je vhodné zabezpečit tato místa: okenní rám, okenní závěs, okenní uzávěr a v neposlední řadě i samotnou výplň okna.

V dnešní době se osazují okenní rámy a okna dřevěná, plastová, v menší míře kovová.

Již při montáži okenního rámu bychom měli dbát, kromě těsnosti, na jeho řádné upevnění. Rozhodně bychom neměli montovat okenní rámy pouze na samotné dřevěné klínky. Použití kovového svařeného rámu obloženého dřevem, na kterém jsou pevně uchyceny závěsy patří k jednomu z nejlepších řešení z hlediska zabezpečení okenního rámu.Okenní křídlo musí být dostatečně tuhé, kdyby tomu tak nebylo, mohlo by při zavírání ( otevírání ) oken docházet k praskání skla. Je-li plocha okenního křídla velká, je lépe plochu okenního křídla rozdělit sloupci. Na okenním křídle musí být závěsy pevně namontovány, aby odolaly případnému páčení.
Uzávěry a kování by mělo být kvalitní, nejlépe alespoň v přízemních patrech uzamykatelné. Rozhodně se nedoporučuje použití sklapky, zástrčce, nebo obrtlíku, které se po rozbití skleněné výplně dají snadno odjistit.
Nejzranitelnějším místem oken jsou skleněné výplně. Není na škodu použit k zasklívání tvrzené skleněné výplně, nebo skla potažepotaženého bezpečnostní fólií. Rozhodnemeli se pro použití bezpečnostní fólie, měla by mít tato fólie platný atest k použití na sklo námi zvolené tloušťky. Skleněná výplň ať už jednoduchá, či vícevrstvá musí být v polodrážkách okenního křídla řádně upevněna na vyrovnávací vrstvu (nejčastěji tmel, pryž). K samotnému upevnění je nejlépe použít kovové příponky, nebo dřevěné lišty, rozhodně by upevnění nemělo být provedeno samotným tmelem.
Vhodným bezpečnostním doplňkem oken je použití zevnitř uzamykatelných okenic, okrasných mříží, rolet.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP