Kačenčina zahrádka a hadí královna

V místech, kde se říká na Bukačce (na pokraji prastarého lesa), byla horská louka lemovaná zakrslými buky a jedlemi. Věkem a větrem pokřivené kmeny, často rozjizvené blesky, obalené šedými lišejníky, tvořily pohádkovou kulisu. V hlubokém lese žili pospolu mohutní medvědi, draví rysi, plaší jezevci, černí divočáci, pohybliví vlci, divoké kočky, chytré lišky a štíhlé kuny.

Na sametovou louku přicházeli ztepilí jeleni s něžnými laněmi, srnci a srny se strakatými koloušky. Často si zde zaskotačili dlouhonozí zajíci a hbité veverušky. Na rozehřátých kamenech odpočívali nemotorní slepýši, hbité ještěrky, nebezpečné zmije a spokojené užovky.

Sem chodila Kačenka nejraději. S sebou si brávala dřevěnou panenku Černoočku a věrného psa Bojara. Horská louka byla její zamilovanou zahradou. Kam oko dohlédlo, všude bylo plno kvítí, jedno hezčí než druhé. Kačenka v zahrádce znala každou travičku, keříček i bylinku. S potěšením a radostí vítala každou květinu, která zde vyrostla. Občas se objevila i babička kořenářka s proutěnou nůší. Kačenka netušila, že kromě vzájemné sympatie je pojí tajemství léčivého kvítku Kampanely, který uzdravil maminku a ona mohla přijít na svět. Kořenářka s potěšením sledovala Kačenčinu lásku ke květinám a k celé božské přírodě. Vážila si její dobroty, pokory, něhy, hravosti i moudrosti. Obdivovala její zvědavost a touhu poznávat něco nového. Babka kořenářka vytrvale Kačenku zasvěcovala do tajemství bylinného království. Učila ji rozeznávat všechny ty vzácné a krásné rostliny. Kačenka přímo hltala názvy, které moudrá babička vyslovovala a důvěrně ovládala. Všechna ta přiléhavá jména si hluboce vrývala do paměti: sedmikvítek, violka, suchopýrek, běloprsten, přeslička, bradáček, bledule, zvoneček, koprníček, hlavinka, hořeček, prvosenka, smetanka, kohoutek, mateřídouška a další. Když pak chodila s maminkou po horách a sbírala s ní léčivé byliny, udivovala ji vědomostmi. Ze společných toulek přinášela rostliny, které ještě ve své zahrádce neměla. Všechny pod její ochranou ožívaly a rozrůstaly se. Brzy zde rozkvetl vzácný prstenec, oměj, mléčivec, česnek medvědí, prha, tučnice, rosnatka a další. Celkem jich v milované zahrádce napočítala kolem tří stovek.

Hadí královna se zlatou korunkou na hlavě sledovala s obavami, závistí i nevolí Kačenčin laskavý vztah k přírodě. Pozorně vnímala její životní dráhu, která směřovala k naplnění proroctví a sudbě tří orlů, kteří stáli u její kolébky. Znovu přísahala, že nepřipustí, aby se Kačenka stala královnou Orlických hor.

Kačenka netušila blízké nebezpečí. Bezstarostně si rozpustila zlaté vlasy a nastavila spokojený obličej hřejivému slunci. Přivřela chrpové oči a vychutnávala plnými doušky mámivou vůni květů.

Pro hadí královnu nastala příhodná chvíle zbavit se nenáviděné Kačenky. Přivolala svého pobočníka, který ji neustále doprovázel. Přikázala mu, aby bezbrannou Kačenku svým jedem usmrtil. Slíbila mu povýšení do šlechtického rodu a osobní přízeň. Královnin podlízavý a všehoschopný sluha zajásal. Jediným zásahem se mu splní hned tři přání. Zlikviduje budoucí královnu orlické krajiny, nakloní si královninu přízeň, bude i svatba. Tmavá klikatá čára útočníka se pohybovala směrem k zasněné Kačence. Její rozpuštěné a rozzářené vlasy se staly neomylnou směrovkou, opálená a obnažená lýtka nejvhodnějším terčem. Váček s jedem se rychle naplňoval, rozeklaný jazyk nedočkavě kmital. Vrah se tiše sunul ke své oběti. Zbýval poslední útočný pohyb.

Pomstou a blízkým úspěchem zaslepený služebník se vrhl na nic netušící Kačenku. Podřimující Bojar v posledním okamžiku postřehl přítomnost hada a jeho zákeřný výpad. Pohotově srazil tlapkou jeho útočící tělo a zasáhl hlavu, nesoucí smrtící jed. Útočník byl na zlomek vteřiny zaskočen nenadálým zásahem čtyřnohého strážce. Začal boj na život a na smrt. Tím, že Bojar musel co nejdříve hada srazit, aby nezasáhl Kačenku, dostal se do nevýhodné pozice. Hbitý a pružný had získal cenný manévrovací prostor. Postačil jeden obratný úhyb, aby znemožnil Bojarovi přesně zamířit. I když byl útočník smrtelně zasažen, v poslední křeči stačil ještě stisknout psí čenich a vypustit jed.

Mohutné hadí tělo se svíjelo v posledním tažení. Bojar s bolestivým kňučením se doplazil k nohám Kačenky. Obrátil k ní ztěžklé oči s posledním zábleskem věrnosti. Vzala ho do náruče, přitiskla k sobě a děkovala. Ještě netušila, že věrný zachránce usíná věčným spánkem. Teprve, když jí znehybněl v náruči, zaplakala bolestným vzlykotem. V zoufalství se rozeběhla za tatínkem, aby pomohl.

Bylo už pozdě, Bojarovi nebylo pomoci. Uhlíř smutně sklonil hlavu nad milovaným zvířetem, které mu před lety také zachránilo život. Vykopal hrob, pochoval věrného strážce, navršil mohylu, na kterou Kačenka zasadila zelený keř.

Ukázka z knížky:
"KAČENKA Z ORLICKÝCH HOR"

Autor: Václav Šplíchal

Knížku si máte možnost objednat na adrese:
GOLEM GROUP s.r.o., Družstevní 597, 561 51 Letohrad
e-mail:info@golemgroup.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP