Kde bydlí ptáci v zimě?

Návštěvníci  zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem mohli už několikátý rok v  letní sezoně obdivovat krásu ptačího světa v největší průchozí venkovní voliéře v České republice. S přicházejícími chladnějšími dny však museli být exotičtí ptáci vždy přemístěni do vyhřívaných zimovišť v zázemí a nejméně půl roku tak zůstávali zrakům návštěvníků skryti.

To se změnilo na sklonku loňského roku. 8. prosince byl pro veřejnost slavnostně otevřen Pavilon tropických bažin, jehož hlavními obyvateli jsou ptáci  tropických mokřadů z různých kontinentů.

Nový pavilon se skládá ze tří velkých prosklených expozic vodních ptáků, kde se lidé mohou  zblízka kochat pohledem na nádherně zbarvené ibisy rudé, něžné kolpíky růžové, čápy simbily, volavky rusohlavé, kladivouše africké nebo čírky modrozobé. Kromě toho zahrnuje i zimoviště vodních ptáků, kam sice návštěvníci přímo nesmějí, ale kam jim je dovoleno alespoň koutkem oka nahlédnout prostřednictvím dvou velkoplošných obrazovek trvale monitorujících, co se děje v zázemí.

Skrývají se tam také další atraktivní druhy, jako třeba nesyt africký nebo ledňák obrovský.  Výtvarné řešení expozic zdařile imituje životní prostředí vystavovaných zvířat od  jihoamerických bažin v oblasti Llanos přes africké až po asijské biotopy. Ptáci v nich mají k dispozici vše, co ke spokojenému životu potřebují: dostatek světla pronikajícího prosklenou střechou, vlastní jezírka i větvoví stromů sahající až ke stropu a umožňující jim hřadování podobně jako v přírodě.

Rozměrné panely na stěnách znázorňují koloběh života v tropických mokřadech a bažinách v různých částech světa. Mokřady obecně dnes představují jedno z druhově nejbohatších, ale zároveň nejohroženějších prostředí světa. Nový pavilon v královédvorské zoo  je tak malým příspěvkem k zachování biodiverzity na naší planetě. A navíc se  líbí nejen ptákům, ale i návštěvníkům.   

                                   Autor: Mgr. Lea Smrčková, Foto: Martin Smrček

Více informací o zoo najdete na www.zoodvurkralove.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP