Kdo je dnes na řadě s mytím nádobí?

Pokud tato otázka patřila k nočním můrám, které vás provázely od dětství, určitě jste zvažovali, zda si domů nepořídit myčku nádobí. Možná jste se již rozhodli, myčka vám stojí v kuchyni a doma se hádáte maximálně o to, kdo z ní vyskládá umyté nádobí – což je oproti jeho ručnímu umývání docela příjemná práce. Nebo koupi myčky teprve zvažujete a přemýšlíte, zda se vám její pořízení vyplatí, a pokud ano, podle čeho vybrat tu správnou.

Myčky mají totiž poněkud neoprávněně pověst neúsporného spotřebiče, který ke svému chodu potřebuje velký přísun elektrické energie, hodně vody a v neposlední řadě také poměrně drahé čisticí přípravky – saponáty, soli, leštidla. Proč neoprávněně?

Zatímco při mytí nádobí pod tekoucí vodou, ke kterému se spousta lidí uchyluje z lenosti napustit si vodu do dřezu, není problém na jednu dávku nádobí spotřebovat až 100 litrů vody, moderní myčky (např. myčka Karma Design KM-60 XI) na to samé potřebují zhruba 14, na znečištěné nádobí 22 litrů. Vzhledem ke stále rostoucím cenám vody je její úspora prvním výrazným argumentem na straně myček.

Podobné je to i s elektrickou energií. Pokud totiž zvolíte myčku energetické třídy AAA, můžete si být celkem jistí, že každodenní provoz myčky na účtu od ČEZu v podstatě nepoznáte. A i když je myčka nákladnější, co se týče spotřeby čisticích prostředků, oproti „klasickému“ umývání nádobí, nesmíme zapomínat na výraznou úsporu času, kterou myčka přináší. Zatímco není problém strávit umýváním nádobí po 4členné rodině hodinu denně, s myčkou je čisté nádobí otázkou několika minut lidské práce. Zvlášť, když členy rodiny naučíte, aby špinavé nádobí skládali rovnou do myčky.

V každém případě samozřejmě záleží na tom, jak velká je vaše domácnost a jak často doma vaříte. Pokud žijete sami, snídani si kupujete po cestě do práce a přes den se stravujete v restauraci, nebude pro vás koupě myčky znamenat podstatnější výhodu. Většině domácností však myčka přináší výrazné úspory času i peněz. Jestliže by to mohl být váš případ, asi vás bude také zajímat, podle jakých parametrů myčku vybírat.

Kromě toho, že byste měli volit (s ohledem na svoji peněženku i životní prostředí) myčku energetické třídy AAA, existují další důležité faktory, které je při výběru myčky potřeba vzít v úvahu. Mluvíme především o velikosti spotřebiče a jeho provedení, tedy o možnosti jeho vestavby.

Nejčastější nabízenou velikostí na trhu je šíře 60 cm. Do takové myčky se obvykle vejde 12 sad nádobí, přičemž pod jednou sadou si představte jeden hluboký talíř, mělký a dezertní talíř, šálek, podšálek a příbor. Pokud je vaše domácnost tří a více členná a máte v kuchyni dostatek prostoru, rozhodněte se pro tuto velikost.

Druhou běžnou možností je šíře myčky 45 cm, taková pojme maximálně 10 sad nádobí. Pro dvoučlennou domácnost je tato velikost bohatě dostačující, pokud jste ale čtyři a užší provedení volíte z nedostatku prostoru v kuchyni, musíte počítat s častějším používáním myčky.

Další rozhodování vás čeká nad provedením myčky. Na trhu jsou totiž dostupné jak volně stojící spotřebiče, tak i myčky polo a zcela vestavné. A i když je s vestavnými spotřebiči spojena při jejich instalaci práce navíc, směřuje trend jednoznačně jejich směrem. Jsou totiž neviditelné a nenarušují kompaktní vzhled kuchyně.

U plně vestavných myček je ovládání umístěno na horní hraně dvířek, takže do kuchyně „nekouká“ ani ovládací panel. Polovestavné myčky jsou schovány do nábytku právě až na tento panel. Záleží tedy plně na vás, co se vám bude v kuchyni více líbit. Výhodou polovestavných myček je, že ve většině případů jsou vybaveny digitálním displejem, na kterém lze sledovat např. čas zbývající do konce mycího cyklu, přehledně nastavit mycí režim apod.

A v jakých cenových relacích se myčky pohybují? Z velkých výdajů nemusíte mít strach, na trhu jsou spotřebiče dostupné ve všech cenových kategoriích. Pokud však hledáte myčku, která vám dlouho vydrží a bude úsporná na provoz, připravte si na ni alespoň 15 tisíc.

KARMA Český Brod, a.s.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP