Klimatizace

Klimatizace je v poslední době stále více součástí běžného života. Dříve byla klimatizace výsadou horních deseti tísíc, serverů a technologických místností. Dnes se s klimatizací setkáváme na pracovištích, ale stále častěji se klimatizace stává běžnou součástí bytů a rodinných domů. K tomuto trendu přispívá i její stále dostupnější cena.

Klimatizace rozdělujeme podle jejich provedení na mobilní a pevně instalované klimatizace – splitové systémy.

Mobilní klimatizace
Tyto jednotky jsou kompaktní a jednoduše přemístitelné. Jsou vybaveny kolečky pro snadnou manipulaci. Mobilní klimatizace jsou nejvhodnější pro nárazové ochlazení místností, jejich nevýhodou je vyšší hlučnost (všechny komponenty včetně kompresoru a výkonných ventilátorů jsou uvnitř jednotky v místnosti) než u splitových klimatizací. Další nevýhodou je nutnost odvedení odpadního ohřátého vzduchu mimo ochlazovanou místnost (otvorem ve zdi, pootevřeným oknem). Odvod ohřátého vzduchu z místností hadicí není nutný u mobilní dělené klimatizace, která má navíc venkovní výměník.

Pevně instalované
- splitové klimatizace Jedná se o nejběžněji používaný typ klimatizace. Jedna část klimatizace (kondenzační jednotka) se umísťuje z venčí objektu, protože je to nejlepší místo pro její ochlazování. Jedna nebo více vnitřních jednotek se umísťuje přímo do ochlazovaného prostoru (klimatizované místnosti). Vnější a vnitřní jednotky jsou propojeny potrubím chladiva (technologické vedení). Tyto klimatizační jednotky mají velmi nízkou hlučnost a vysokou účinnost. Splitové klimatizace rozdělujeme dle typu vnitřní jednotky podle jejího umístění – nástěnné (na stěnu), kazetové (do stropu), podstropní (podvěšením na strop), parapetní (na stěnu, např pod okno), kanálové (mimo chlazovanou místnost).
Vnitřní jednotka obsahuje výparník, tichý oběhový ventilátor a řídicí elektroniku.
Venkovní jednotka obsahuje kondenzátor, ventilátor a vysoce účinný kompresor.

V současné době jsou do těchto zařízení instalovány stále novější a dokonalejší technologie. Díky špičkové inverterové technologii (základem je frekvenční měnič) dokážou klimatizační zařízení uspořit i 40- 60 % elektrické energie. Klasické klimatizační přístroje mají kompresor s daným počtem otáček, proto není možné regulovat okamžitý výkon zařízení zatímco klimatizace s inverterem odevzdávají svůj výkon velice pečlivě. Změnou frekvence řídí tyto klimatizace plynule otáčky kompresoru, to umožňuje klimatizaci okamžitě reagovat na skutečné podmínky v místnosti v rozmezí 30-120 % výkonu. Tímto dochází nejen k výrazným úsporám energie, ale také ke snížení hlučnosti zařízení a mnohem příjemnějšímu a přirozenějšímu chladu.

Pokud uvažujete o vlastním klimatizačním zařízení, doporučujeme určitě kontaktovat odbornou firmu, která klimatizaci nejen odborně navrhne a nainstaluje, ale především Vám zajistí záruční a pozáruční servis. I v tomto případě platí, že cena je úměrná kvalitě zařízení.

Roman Kozoň

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP