Kouzlo podzimních zahrad

Už koncem srpna se den zkracuje natolik, že letničky nestačí vytvářet nové výhony, listy či poupata ani při zvýšeném hnojení. Náhradou si sice můžeme opatřit větvičky jedle, šípku nebo mahonie, napíchat je do písku v truhlících a těšit se z nich celou zimu, ale na podzim se ještě najde řada rostlin, které se bez dostatku světla obejdou.

Takovým typickým zástupcem jsou nízké chryzantémy. Působí velice dekorativně v hromadných výsadbách, odrůdově pestrých zabarveních, ale také jen v jednom tónu. Stříbrnou barvou zpestří každou nádobu starček, zelené zůstanou přes zimu keříky hebe. Doporučit lze také malé a zakrslé odrůdy rododendronů. Dobrou službu splní na podzim také skalničky, z nichž můžeme za použití kamenů vytvořit ve větší nádobě miniaturní skalku.

Kouzelná zahrada
Na vhodná místa vysazujeme jehličnany a stále zelené dřeviny s kořenovými baly. Růže zkrátíme na původní délku, odstraníme plané neočkované výhony a ještě před okopáváním je přihnojujeme. Na trvalá stanoviště vysazujeme předpěstované dvouletky, rozdělujeme trsy trvalek ( na odkvetlých odstraníme zbytky starých květů, aby mohly vyniknout listy ) a ani výsadbu cibulovin lilií, narcisů, tulipánů do trávníku, skalek a na záhony neodkládáme. Je také čas na hnojení draselnou solí nebo síranem draselným. Projeví se to lepším vybarvením a cukernatostí plodů, vyzráním letorostů i zvýšením mrazuvzdornosti dřevin. Také trávníky je třeba ošetřit – naposled posekat a pohodit slabou vrstvou kompostu. Do jara se z něj uvolní většina živin.


Jak na trávník

Přípravu trávníku na zimu bylo nutno zahájit stejně, jako u ostatních skupin rostlin už koncem srpna. Hnojivo s vysokým obsahem dusíku, které jsme používali doposud, nahradíme hnojivy jako například Kristalon-Podzim nebo Trávníkové hnojivo. V září, když už nehrozí vysoké teploty a sucho, doporučujeme trávník provzdušnit a dokonale vyhrabat veškerou suchou trávu. Máme-li v trávníku plevel, můžeme ještě aplikovat hnojivo s herbicidem proti Dvouděložným plevelům a mechům ( Travin, Trastan, Mechstop ). Pokud je na našem trávníku pouze mech, je vhodné použít dolomitický vápenec. Nejvhodnější dobou aplikace vápence je zima, kdy leží na trávníku vrstva sněhu.

redakce

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP