Krajinné scenérie v bytech

Člověk je součástí přírody. Zdánlivá samozřejmost, možná exkluzivní epizoda, kterou právě prožíváme. Dopad některých projevů přírodních sil se snažíme eliminovat, a tak v klimatických podmínkách naší republiky trávíme většinu života v bytech. Neutuchající touha ozvláštnit a zpříjemnit si tento pobyt vede ke zpětné vazbě – člověk přemýšlí, jak dostat alespoň část krásy přírody do bytu. Televizní obrazovku k tomuto účelu využívá téměř každý, krajinné scenérie v bytech jsou naopak zatím téměř neznámou alternativou.

Potenciál estetické bomby v nich při prvním setkání cítí leckdo, představa složitosti „uživatelského manuálu“ a omezení svobody nutností pravidelné péče zpravidla odrazují od prvých pokusů. Přitom záleží jen na nás, do jaké výšky si laťku nastavíme. Vzít tužku do ruky a udělat s ní čáru dokáže i malé dítě, muzejním exponátem se naopak stane pouze kresba opravdového mistra. Mezi oběma extrémy je obrovský prostor, ale i mistr byl dítětem a jednou uchopil tužku poprvé. Pojďme tedy k věci a pokusme se nahlédnout do prostor krajinných scenérií v bytech.

Pravidlo číslo jedna – nenechte se omezovat pravidly! Světem milovaný fotograf Drtikol si vedl svou: „Pravidla jsou okovy!“ Architekt Kaplický patřící ve svém oboru do nejužší světové špičky vyjadřuje totéž po svém: „Nikde není psáno, jak má budova vypadat. Kdyby to tak bylo, byl by to komunismus nebo fašismus!“ Žánr krajinných scenérií v bytech je v Evropě „v plenkách“, využívá poznatků řady uměleckých, sběratelských, řemeslných i pěstitelských oborů. Považujeme proto za účelné zabývat se v této fázi minimalizací omezujících faktorů, aby vznikl o to větší prostor pro tvorbu.

Představuje například otázka kde? Omezující limit? Nemusí. Krajinné scenérie složené z podnosu, kamenů a vody mají v Číně tisíciletou tradici a mohou být v bytě umístěny téměř kdekoliv. Vývoj techniky přinesl i řešení pro umístění krajinných scenérií s rostlinami, kdy lze využít nejen umělého osvětlení, ale existuje i možnost přivést světlo světlovodem.

pictures/140-1.jpgPředstavuje potom otázka co? Omezující limit? Nemusí. Opět možnosti soudobé techniky nabízejí řešení i pro jakýkoliv průběh teplot, zálivky, vlhkosti, intenzity světla apod. Extravagantní řešení však předpokládají hluboké znalosti.

Naznačili jsme, že cesty mohou být různé. Nyní se pokusíme popsat, jak vypadá Krajinné scenérie Krajinné scenérie v bytech v bytech „chleba“ žánru krajinných scenérií v bytech, s čím se můžete nejčastěji setkat. Horizontální vymezení objektu obstarávají podnosy, tácy, misky. Mohou být např. přírodního původu (opracované i neopracované kamenné desky), z keramiky, ale i umělé hmoty. Iluze krajiny je vytvářena kameny (úlomky hornin), dalšími prvky mohou být voda, písek, půdní substrát, mech, muck (směs jílu, půdního substrátu a mechu pro modulaci příkrých svahů), rostliny, samorosty i jiné přírodniny, také však kovové či plastové materiály ke zpevnění konstrukcí, lepidla či montážní PU pěna (konstrukční prvky bývají lidskému pohledu skryty).

obrauek1Použité kameny bývají často upravovány řezáním, vrtáním, leptáním, broušením, osekáváním, ale i napouštěním různými látkami (konzervace, zamezení rozvoje plísní v porézních materiálech, změna barvy apod.).

K rostlinnému materiálu lze přistoupit také různě. Iluzi může vytvářet vhodně volená malá či mladá rostlina i miniaturizovaná rostlina. Může mít ve scenérii dočasnou, ale i dlouhodobou funkci. Může být tvarována podobně jako bonsaje, ale i naprosto odlišnými postupy. Čistě abstraktně – obdoby lidského vylepšování (dosypávání kostí, implantáty, protézy apod.) by se jistě našly i pro rostliny. Míra akceptovatelného je v čase značně proměnlivou veličinou, nikdy není jisté, co vývoj přinese.

V praxi je nejrychlejším řešením nákup vhodných rostlin v bonsaicentrech (bytové bonsaje menších velikostí). Zatímco ještě v devadesátých letech minulého století šla takto zakoupená rostlina na téměř jistou smrt, nyní má slušné šance vyhnout se tomuto osudu. Dovozy jsou uskutečňovány z klimaticky vhodnějších oblastí, postupně získané zkušenosti pomohly zorientovat se v pěstebních nárocích prodávaných rostlin, existuje dostatek dostupné literatury. Pokud však v bytě máte starší okna a v zimě v jejich blízkosti klesá teplota např. na + 5 °C, v aktuálně nabízeném sortimentu řešení pravděpodobně nenaleznete. Některé rostliny „nerozdýchají“ ani zálivku vodou z vodovodu či přítomnost plynového spotřebiče, některé zase náramně zachutnají našim domácím škůdcům. Řešení těchto problémů předpokládá alespoň základní znalosti pěstování.

V některých otázkách mají krajinné scenérie v bytech obdobná východiska jako miniaturizované venkovní krajinné scenérie (známé pod názvem SAIKEI, který vymyslel a rozšířil japonský tvůrce Kawamoto). Toto platí např. pro otázku námětů. Jindy se zásadně liší – např. v nahlížení prezentace (parapet u okna je ta správná výška a zadní světlo od okna je to správné světlo jen pro krajinné scenérie v bytech). V bytech odpadá starost s mrazem, psy, kosy, hurikány i případným městským smogem. V bytě však téměř jistě nevydrží jamadori (rostlina z „divoké“ přírody), jejíž vyhledávání a postupné tvarování je jednou z nejoblíbenějších činností pěstitelů venkovních bonsají.

A jak by vypadal recept Dobromily Rettigové na jednoduchou bytovou scenérii? Vem podnos, na něj rozestav kameny v oku lahodícím seskupení. Vytvoř drenážní vrstvu z kamenné drtě (frakce 2-5 mm), na ni nasypej první vrstvu půdního substrátu. Z mucku (blátíčka) vytvoř zpevněné okraje či strmější části. Osaď vhodné rostliny a nanes další vrstvu půdního substrátu. Povrch uprav namočeným mechem a pískem. Zalij a pěstuj! Postup sice složitější než na počátku zmiňované uchopení tužky, ale zvládnutelný každým.

Není se opravdu čeho bát. Pokud Vám domácnost připadá příliš digitalizovaná, bytové krajinné scenérie jsou tím pravým řešením nastolení rovnováhy. A kdy je nejvhodnější začít? Právě teď!

autor textu a krajinných scenérií: Ing. Milan Novák

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP