Krásy Nového Města nad Metují

Český betlém. Tak se přezdívá desetitisícové město v podhůří Orlických hor Nové Město nad Metují. Toto přízvisko vyplývá z jeho nádherného umístění na skalním ostrohu, pod nímž jsou ve stráni naskládány chaloupky a věžičky, které jakoby vyprávěly příběh biblického města. Okouzlený Jan Neruda popsal město takto: „Vypíná se na skále pitoreskně jako směle myšlená městečka vánočních jeslí“.

Základní kámen města byl položen již roku 1501 Janem Černčickým z Kácova. Z dřevěných chalup, jež byly první chloubou města, vyrostla perla mezi renesančními městy Čech. Již od 50. let 20. století je Nové Město nad Metují Městskou památkovou rezervací. Historickému centru dominuje rozsáhlý komplex zámku, který byl několikrát upravován. Naposledy na přání průmyslnické rodiny Bartoň-Dobenín, která zámek v roce 1908 koupila. Hlavní úpravy zámku vedl architekt Dušan Jurkovič. Stavebně se upravovala i zámecká zahrada, které dominuje celodřevěný most spojující dvě patra zahrady (ten je také z dílny Dušana Jurkoviče). V prostoru před zámkem, ale také v zámecké zahradě, jsou umístěny drobné plastiky panského služebnictva od vynikajícího sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Celé náměstí je obehnáno hradbami, z nichž je kouzelný pohled do širokého okolí. Zadní strany domů a hradby nejsou pevně spojeny, takže mezi nimi vznikla ulička zvaná Zadomí. Jsou zde kavárničky a různá zákoutí, která přímo lákají k romantickým procházkám.

Jedním z domů, který je součástí hradebního opevnění, je i Městské muzeum, kde můžete strávit příjemné odpoledne. Budete seznámeni s řemesly, která se provozovala v podhůří Orlických hor, přivítá vás figurína pravěkého muže nebo si můžete prohlédnout živé mraveniště mravence otročícího, umístěné v Sále přírody. A na závěr prohlídky se můžete z dřevěného ochozu rozhlédnout po okolí.

Další zajímavou budovou na Zadomí je budova bývalé věznice s věží Zázvorkou. Dnes je zde umístěno Informační centrum, v horních patrech galerie a v bývalé mučírně je lapidárium. V podkroví je nainstalován vyřezávaný Měšťanský betlém od umělecké řezbářky Jarmily Haldové. Na závěr vás čeká malý výstup do věže Zázvorky, kde se vám otevře nevšední výhled na přehradní nádrž Rozkoš, a při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na nejvyšší horu Čech - Sněžku.

Vše, o čem je psáno výše, je jen malým zlomkem krásných míst, která v Novém Městě nad Metují a jeho okolí můžete navštívit. Nedaleké Orlické hory nabízejí skutečně krásné prožití letní nebo zimní dovolené a ne nadarmo se Novému Městu nad Metují říká „Brána do Orlických hor“.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP