Kudy tudy cestička - komunikace na zahrádce

Jestliže máte již dům a představu o tom, jak bude vaše zahrádka vypadat, mám tím na mysli například umístění dětského koutku, bazénu, odpočinkové části, tenisového kurtu, nebo i jednotlivých záhonků, je nejvyšší čas přemýšlet o tom, kudy povedou ty nejlépe umístěné cesty. Aby vaše cesty byly co nejpřímější, funkční a pohodlné, dovolím si vám udělit několik rad do začátku.

První komunikací, kterou musí majitel novostavby zrealizovat, je samozřejmě přístupová cesta, která spojuje veřejnou komunikaci se vchodem do domu, popřípadě do garáže. Šířka této cesty by měla umožnit pohodlnou chůzi dvěma proti sobě jdoucím osobám, aniž by jedna z nich musela ustoupit například do záhonu růží, nebo vystoupit na skalku, která je jistě chloubou vaší zahrádky. Zcela určitě postačí 120 - 150 cm.

Přístupová cesta by měla být přímá a co nejkratší. Musí být schůdná pro všechny osoby, které budou v domě žít, a nebo dům navštěvovat. Týká se to například malých dětí i starších lidí. Samozřejmě je také nutné zvážit, nebude-li třeba užívat cestu s dětským kočárkem, nebo na invalidním vozíku. Pokud vám to podmínky dovolí, je lepší vyhnout se u přístupové cesty jednotlivým schodišťovým stupňům i celému schodišti.

Důležité jsou také obvodové cesty vedoucí okolo domu. Často se spojují s tzv. okapovými chodníčky, nebo se oddělují úzkým pruhem zeleně. Tyto cesty slouží k propojení mezi přístupovou cestou a zadní částí domu. Pro tyto obvodové cesty počítáme s šířkou 100 - 120 cm.

Dá se říci, že přístupová a obvodová cesta jsou takovými hlavními komunikacemi na vaší zahradě. Jistě by se proto měli provést s vhodným pevným povrchem.

Ostatní cesty na zahradě, které by měly spojovat jednotlivá zákoutí, by měly vznikat pomalu a s rozmyslem. Není totiž nic horšího, než krásná dlážděná cesta, kterou bohužel vůbec nikdo nepoužívá. Z praktického hlediska je nejlepší nechat nějakou dobu zatravněnou plochu bez cest. Postupně vzniknou funkční pěšinky, které se dají poněkud korigovat tak, aby si zachovaly svoji funkčnost. Potom teprve přichází čas některé tyto cesty zpevnit, s ohledem na jejich frekventovanost a využití. Tyto spojovací pěšiny a cesty už nemusíme stavět příliš široké. Zcela postačí 60 - 70 cm.

Ne každý dům stojí na pozemku podobném golfovému hřišti. Často je nutné počítat s vytvořením vyrovnávacích stupňů a schodů. Velmi esteticky působí přírodní materiály (kámen, dřevo). Je ale třeba volit podle celkového ztvárnění zahrady, aby výsledek našeho snažení působil harmonicky. Na místě, kde se nesnažíme napodobit přírodní prostředí, můžeme volit materiály, které nám nabízí trh (keramické, kamenné, nebo i betonové).

Cesty nedlážděné se používají na méně frekventovaných místech zahrady, buď s maltovým povrchem a nebo cesty sypané.

Pro vytvoření dlažby můžeme použít nepravidelné kamenné desky, Benátskou dlažbu zhotovenou z úlomků vhodného kamene (žuly, mramoru apod.) a brusného kotouče, a spousty dalších. Zde se vaší fantazii meze nekladou. Ovšem je nutné znovu připomenout důležitost celkového souladu a harmonie všech prvků použitých na vaší zahradě.

Jen tak budou vaše kroky lehké a vy se budete spokojeně procházet okolo vašeho domu.

(BK)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP