Leoš Šimánek - putování AMERICKÝM ZÁPADEM

Již v minulém čísle Abecedy bydlení jsme vás seznámili s panem Leošem Šimánkem, kterému v krvi koluje krev dobrodruha. Scestoval velkou část naší zeměkoule a v tomto vydání se s námi podělí o zážitky z cesty Americkým západem.

Na začátku sedmdesátých let jsem poprvé vyjel do Ameriky, kde jsem v horách Yosemitského národního parku narazil na Pacific Crest Trail. Tato koňská stezka vede po hřebenech hor Sierra Nevada a idylicky krásného Kaskádového pohoří, všemi třemi západoamerickými státy – Kalifornií, Oregonem a Washingtonem. Začíná na mexické hranici a po 4250 km končí na hranici kanadské. Vyhýbá se civilizovanému kraji a vede převážně tak zvanými národními lesy či parky. Po léta jsem se na Pacific Crest Trail vracel nejen v letních měsících, ale také v zimě, kdy jsem vysoko v horách potřeboval sněžnice. Vždy jsem byl nadšen krajinou, intaktní přírodou a místy i úplnou divočinou. Bylo jedno, v jakém to bylo ročním období a ve kterém z té řady národních parků, jimiž stezka prochází, jsem právě byl.
Jediné, co mi na mých túrách vadilo, bylo to, že jsem neměl partnera, že jsem své prožitky nemohl sdílet s někým blízkým.
Až za dvacet let, když jsem se opět mohl vrátit do své rodné země, jsem přece jen partnera našel – Lenku, původem z Pardubic, s níž jsem nejdříve podnikl cestu napříč Ruskem. Ta se pro moji vysněnou cestu americkým Západem nadchla. Říkal jsem si: když všechno dobře fungovalo v Rusku, musí to dobře dopadnout i v Americe.
Společně s dětmi se nám podařilo ve dvou letech tuto neskutečnou vzdálenost přece jen urazit. Jen pěšky by to asi bylo nemožné, ale koňmo jsme byli na konci naší cesty mnohem rychlejší a těsně před příchodem zimy jsme stanuli na kanadské hranici. Tím jsme byli v historii stezky první rodina, která ji i s dětmi v celé délce zvládla.
Jak Lenka, tak Jakub i Veronika byli do posledního dne fascinováni nádhernou přírodou, kterou jsme po cestě poznávali – zalesněnými pohořími, velehorami pokrytými ledovci, průzračnými jezery, divokými potoky a řekami s vodopády, sopkami s rozsáhlými lávovými poli a horkými prameny. Kolikrát jsme večer po dlouhé denní túře zalézali do spacáků k smrti unaveni, ale ráno s novým elánem znovu vyráželi dál. Motto stezky, které ji perfektně vystihuje, zní „Find yourself... on the Pacific Crest Trail“. I my jsme našli sami sebe, stezka zocelila naše těla a náš rodinný vztah.
Mohu každému, kdo se vydá na západ Ameriky, doporučit, aby si s sebou vzal pohorky a batoh s výzbrojí a urazil z těch čtyř tisíc kilometrů větší či kratší úsek, kdyby neměl možnost stezku projít či projet na koni v celé délce jako my.

… To byl úryvek z knihy Leoše Šimánka AMERICKÝM ZÁPADEM Pěšky a na koních od Mexika do Kanady.

Knihu podepsanou od autora si můžete objednat na adrese:
Nakladatelství ACTION-PRESS, 542 33 Rtyně, nebo zakoupit v jakémkoliv knihkupectví.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP