Litomyšl - moderní historické město

Že je dominantou města renesanční zámek s více než osmi tisíci originálními sgrafity, který je od roku 1999 památkou UNESCO žádnou novinkou není.

Ani to, že se zde před 180 lety narodil Bedřich Smetana, jehož jméno je zde každoročně připomínáno operním festivalem. Neprávem opomíjen byl však do nedávna jiný litomyšlský rodák – astronom světového významu, autor map, podle kterých se po Měsíci poprvé procházeli američtí astronauti, významný matematik a průkopník v oboru těsných dvojhvězd, Zdeněk Kopal. V loňském roce si Litomyšl připomněla spolu s obcí astronomů jeho nedožité 90. narozeniny. Při té příležitosti bylo na místě rodného domu odhaleno neobvyklé sochařské dílo, které bude Kopalův odkaz připomínat.

pictures/158-1.jpgMáte-li rádi moderní architekturu a kladete-li si otázku, zda jde skloubit s historií, přijeďte se podívat do Litomyšle. Od začátku devadesátých let zde vyrostla celá řada pozoruhodných staveb, nebojím se říct, evropské úrovně. Od odborné veřejnosti jsme dostali dokonce přezdívku “hlavní město moderní architektury” na což jsme náležitě hrdí! Ruku v ruce s obnovou historických památek a stále rostoucí nabídkou kulturního vyžití jde budování sportovního areálu pro aktivní využití volného času. Slibně se rozvíjí také kongresová turistika – vždyť, kdo by nechtěl jednat přímo v památce UNESCO a večer mít např. ochutnávku vín mezi sochama Olbrama Zoubka v zámeckých sklepech nebo si vychutnat koncert ve 200 let starém zámeckém divadélku? A že jste si ještě nikdy neuspořádali piknik v Klášterních zahradách? Tak to byste měli rychle napravit a nezapomeňte, šlapat na trávník se doporučuje!

Michaela Severová, tisková mluvčí

Informace o dalších atraktivitách a kalendář akcí najdete na www.litomysl.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP