Moderní řešení vytápění a větrání pro nízkoenergetické rodinné domy

Pro zajištění zdravého a příjemného vnitřního prostředí v obytných místnostech jsou nutné dvě základní podmínky. Vytvoření tepelné pohody a výměna vzduchu. Zatímco zajištění tepelné pohody je samozřejmou věcí, na dostatečnou výměnu vzduchu v místnosti se často zapomíná. Jednou z mála možností, jak zajistit v objektu požadovanou výměnu vzduchu, je řízené větrání. Například ve Švédsku je instalace řízeného větracího systému v rodinném domě přímo vyžadována stavebním zákonem.

U kvalitně navržených a provedených nízkoenergetických domů, které jsou prakticky vzduchotěsné je zajištění řízeného větrání mnohem důležitější než u běžných staveb. Důvody jsou jak energetické, tak zdravotní. Energie pro ohřev přiváděného vzduchu tvoří u nízkoenergetických domů až 40 % celkové spotřeby energie na vytápění. Tuto energii je z větší části možné pomocí rekuperace získat zpět a ohřívat s ní například čerstvý vzduch přiváděný do objektu. Neméně důležité je ale i zdravotní hledisko, protože více než dvě třetiny svého života trávíme a dýcháme uvnitř budov a kvalita tohoto prostředí se přímo projevuje na našem zdravotním stavu.

Ve špatně větraných prostorách vzniká celá řada problémů a dlouhodobý pobyt v takovémto prostředí přináší i některá zdravotní rizika.

Vysoká vlhkost vzduchu
Zdrojem vlhkosti v objektech je pobyt člověka a provoz koupelen, prádelny nebo kuchyně. Vysoká vlhkost vnitřního vzduchu vede ke vzniku plísní a hub. Vysoká vlhkost vede i ke kondenzaci vlhkosti ve stavebních konstrukcích a jejich poškození případně snížení tepelně izolačních vlastností.

Zvýšená koncentrace plynů
Nejznámějšími plyny vyskytujícími se v domácnosti jsou formaldehydy, které se uvolňují z konstrukčních materiálů stavby nebo z nábytku a radon. Radon je nebezpečný radioaktivní plyn, který může způsobit rakovinu plic. Do objektů se dostává z podloží nebo z použitých stavebních materiálů.

Zvýšený výskyt alergenů
Alergické reakce mohou být způsobeny prachem z textilu, tabákovým kouřem, sporami plísní, případně i domácími zvířaty. Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého Zvýšená hladina CO2 způsobuje dechové problémy a bolesti hlavy.

Zápach
Zápach může vznikat jak produkcí člověka, tak i při vaření, nebo používání různých chemikálií a také z odpadků.

Jak tedy zajistit zdravé klima v domě ?
Řízené větrání lze zajistit pomocí rekuperačních výměníků, nebo tepelných čerpadel, která dokáží odebírat teplo odpadního vzduchu přímo ze vzduchotechnického potrubí.

Jedním takovým tepelným čerpadlem, které dokáže zajistit i řízené větrání, je IVT TWIN. Jak již název napovídá, dokáže toto zařízení odebírat teplo ze dvou zdrojů současně – ze země a z větracího vzduchu. TWIN zajistí v nízkoenergetickém domě vytápění, ohřev teplé užitkové vody a díky vestavěnému ventilátoru s výměníkem i zpětné získávání tepla z větracího vzduchu. Tento teplý vzduch je nasáván z prostoru WC a koupelen do tepelného čerpadla, kde je jeho teplo předáno mediu v primárním okruhu. V době chodu tepelného čerpadla je teplo odpadního vzduchu ihned využito pro ohřev teplé vody nebo vytápění, pokud dům žádné teplo nepotřebuje, akumuluje se nadbytečné teplo v zemním kolektoru. Ochlazený vzduch je z tepelného čerpadla vyfukován do venkovního prostředí. Díky tomuto jednoduchému řešení se výrazně zvyšuje teplota primárního okruhu tepelného čerpadla a tepelná energie obsažená v odpadním vzduchu je maximálně využita. Čerstvý vzduch je do domu přiveden pomocí nastavitelných štěrbin v obytných místnostech.

Odběr tepla z větracího vzduchu snižuje i požadavky na velikost zemního kolektoru pro tepelné čerpadlo. U běžného kolektoru postačí pro vytápění nízkoenergetického domu plocha zahrady 150 m2. Alternativně lze využít i kompaktní kolektor IVT, uložený v 3 m hlubokém a 18 m dlouhém výkopu. Pak zabere primární okruh tepelného čerpadla na zahradě pouhých 36 m2 plochy.

Tepelná čerpadla IVT s.r.o.
Průmyslová 5, 108 21 PRAHA 10 Telefon: 272 088 155 ivt@veskom.cz www.cerpadla-ivt.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP