Na kafíčko

Káva dostala jméno z latinského slova Coffea. Všechny druhy Coffea jsou dřeviny, některé dorůstají do výšky až 10 m. Typica a bourbon jsou 2 nejznámější odrůdy Coffea, ze kterých se vyvinulo mnoho dalších odrůd.

Nejvíce pěstovaným druhem je Coffea Canephora, plody potřebují do uzrání asi 11 měsíců. Kávovník robusta je pěstován v západní a střední Africe, jižní Asii a místy v Brazílii. Coffea Liberica dorůstá výšky 18 m, avšak poptávka je kvůli specifické chuti malá. První plody kávovníku je možno sklízet za 3-4 roky od výsadby. Káva se dá pěstovat skoro všude, nejen na velkých plantážích, ale i na mýtinách v lese.

Káva Maragogipe

Aroma druhů kávy z celého světa jsou rozdílná, avšak pouze káva Maragogipe má oproti ostatním druhům kávy podstatně větší zrno. Byla objevena v roce 1870. Nejlepší káva pochází z Mexika a Guatemaly. Maragogipe je chuťově vyvážená.

SKLIZEŇ KÁVY

Každé 3-4 roky dávají stromky kávovníku své první plody. Semena kávovníku jsou uložena v peckovicích, které se v době sklizně vybarvují do červena, někdy až do fialova. Doba sklizně se mění podle zeměpisné polohy. Severně od rovníku se sklízí od září do prosince, na jih od rovníku se sklízí v dubnu nebo v květnu a v zemích na rovníku se káva sklízí celý rok. Sklizeň se může provádět 2 způsoby. První metoda je tzv. česání a druhá metoda se nazývá selektivní sklizeň. Náklady na sklizeň představují polovinu všech vynaložených nákladů, proto se káva nejvíce sklízí ručně.

ZPRACOVÁNÍ KÁVY

Při zpracování kávy existují 2 metody, které mají vliv na kvalitu kávy. Nejlevnější zpracování kávy je suché, které je pro zrna nižší jakosti, zatímco zpracování mokrou metodou je pro zrna kvalitnější. Po zpracovávání kávy mokrou metodou přichází na řadu sušení zrn. Kávová zrna obsahují asi 50 % vlhkosti po mokrém zpracování. Krátce před exportem se kávě dodá trvanlivost a to pomocí loupání a luštění kávy. To znamená, že se ze zrn kávy odstraní pergamenová slupka. Dále se pokračuje hlazením a leštěním. Aby se zcela odstranila stříbrná blanka a uhladil se povrch, jsou po oloupání kávová zrna leštěna. Po hlazení a leštění kávová zrna musíme třídit a přebrat. Třídí se nejprve podle velikosti a poté podle tloušťky. Dalším krokem je přebírání zrn, aby se odstranila závadná zrna, např. shnilá nebo svraštělá... Vše je hotovo, káva čeká už jen na přepravu.

HODNOCENÍ KÁVY

Odrůdy kávy z celého světa se připravují různými způsoby. Kávová zrna se svým vzhledem od sebe skoro neliší. Dobrý degustátor musí mít dlouholeté zkušenosti.
Klasifikace
Kolumbijská káva má nejsilnější aroma. Největší kyselost se objevuje u kávy z Kostariky a Kolumbie. Méně hořká než ostatní kávy je káva keňská. Kolumbijská káva je podle svých charakteristik úplný protiklad kávy z Keni. Mléko by se u testování kávy nemělo přidávat, protože ovlivňuje chuť.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP