Nejhezčí trávník

Chcete mít trávník, který vám každý pochválí? Věděli jste, že sedmikráska v trávníku signalizuje, že půda potřebuje pohnojit a povápnit? Zelený koberec bude vaší chloubou, pokud neopomenete dodržet základní předpoklady.

Trávník je porost dlouhodobý, který vyžaduje zvláštní péči. Pokud mu tuto péči nemůžete poskytnout, pak je lepší nahradit ho nízkými, stálezelenými trvalkami.

Terénní úpravy provedeme už na podzim, aby se přes zimu půda slehla. Odstraníme starý porost a kameny. Půdu povápníme mletým vápencem a vyhnojíme kompostem a fosforečnými a draselnými hnojivy, které hluboko zaryjeme. Na 1 m2 postačí 60–80 g superfosfátu a 30–50 g 40%ní draselné soli.

Na trhu je mnoho travních směsí, ze kterých vybíráme podle typu půdy. Liší se obsahem jednotlivých druhů trávy.

Výsev provádíme v době, kdy má půda dostatek vláhy, což je od poloviny dubna do konce května nebo od konce srpna do poloviny září. Déle nesejeme, protože rostlinky by do zimy málo vzrostly a silnější mráz by je poničil. Půdu jemně zkypříme a sejeme ručně nadvakrát křížem za suchého, bezvětrného počasí. Optimální množství je 30 až 50 g/m2 - vyšší hranice je určena pro menší plochy a okraje trávníku. Semena nezahrabáváme, ale zasekáváme do země železnými hráběmi, případně na svažitých plochách zasypeme slabou vrstvou zeminy. Pak půdu utužíme válcem nebo prkénky.

Velmi důležité je při trvajícím suchu zavlažovat. A to nejlépe časně ráno nebo večer, aby se zamezilo nadměrnému vypařování. Půda musí být vlhká do hloubky 10 – 15 cm a ne pouze na povrchu. Proto kropíme méně často, ale intenzivně. Na druhou stranu si dáváme pozor na přílišné vlhko, které podporuje růst mechu. Tohoto neduhu se zbavíme tak, že mech odstraníme železnými hráběmi, drny prokypříme speciálními hráběmi s nožovými zuby a na povrchu rozhodíme kompost smíchaný se stejným množstvím písku. Za měsíc trávník opět uválíme. K odstranění mechu je nutné vápnit mletým vápencem.

Nezapomínáme ani na hnojení, kterým trávníku dodáváme živiny pro jeho růst, zabarvení, vývin kořenů, odolnost vůči sešlapání a snadnější přezimování. Hnojivo rozhodíme před deštěm nebo závlahou. Na podzim používáme směs superfosfátu se 40%ní draselnou solí v poměru 1:1 (obojí 30 g/m2). V době vegetace přihnojujeme dusíkatými hnojivy (20 – 30 g/m2). Toto množství si rozdělíme na dvě až tři dávky (poslední použijeme počátkem září). Můžeme samozřejmě použít i jiné typy hnojiva.

Krásně hustý trávník získáme jen pravidelným sečením. Nejdříve použijeme srp nebo kosu, žací stroj je vhodný až od třetího sekání, kdy už jsou rostlinky silnější a nevytrhávají se spolu s kořínky. Potřebu kosení signalizuje výška porostu asi 10 cm. Pak trávu zkrátíme na 3 cm (při dalším na 1,5 – 2 cm). Potom vždy celou plochu uválcujeme. Pokud trávník přerostl, zkrátíme ho jen zčásti a na potřebnou výšku až za pár dnů. Četnost kosení se liší podle ročního období a polohy trávníku (ve stínu není časté sečení vhodné). Poslední kosení na podzim naplánujeme tak, aby rostlinky do zimy stihly vyrůst na výšku asi 5 cm. Přerostlý trávník může napadnout plíseň sněžná, které se zbavíme na jaře poprášením bělavých míst sírou a pohnojením ledkem nebo močovinou. Preventivní ochranou (i proti mechu) je důkladné vyhrabávání posečené trávy a pravidelné hnojení. Svědomitě vypichujeme vytrvalé plevele, např. smetanku lékařskou a sedmikrásku chudobku.

V zimě při silných holomrazech přes trávník zbytečně nechodíme, abychom nepolámali listy trávy, tato místa by po roztání sněhu zůstala dlouho hnědá.

(RD)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP