Několik základních omylů aneb proč je důležité v kamnařině též rozlišovat

Každý se mnou bude jistě souhlasit v tom, že ač mají náklaďák i limuzína motor, převodovku, volant, kola, do obou vozidel se lije nafta, obě jezdí po stejných silnicích a mohou přepravovat lidi i náklady, je v jejich účelu a konstrukci podstatný rozdíl.

Kupodivu lidé mnohdy v kamnařině žádají něco, co bych mohl přirovnat k následujícímu myšlenkovému pochodu: Pořídím si limuzínu, ta má výkon 150 koňských sil. Náklaďák má taky výkon 150 koňských sil. Tedy když u limuzíny uříznu zadní část a přidělám na ni korbu, nebudu si muset ještě kupovat náklaďák, ale budu mít obojí.

Teoreticky je to samozřejmě možné, ale jistě mi všichni dáte za pravdu, že tato úvaha jaksi na něčem vázne.

Je to s podivem, ale přestože motory u obou vozidel mají stejný výkon, nejsou stejně konstruované. To samé platí pro převodovky, kola atd. Nejen každá součástka, ale celý komplex je navržen a vyroben za konkrétním účelem. Stejně tak se navrhují topidla. Každý dům je jinak architektonicky ztvárněn, každá rodina žije trochu jinak, každý člověk má jinou představu o rytmu života i o interiéru a funkci svého obydlí. A navíc od různých topidel požadujeme různé účely. Pouze fakt, že se kamnařinu v Čechách podařilo za posledních 40 let téměř vymýtit a že povědomí našeho národa v této oblasti je zanedbatelné způsobuje, že tyto markantní rozdíly v účelu a funkci topidel téměř nevnímáme.

Konkrétněji: jak je z přiložených obrázků patrno, mají akumulační kamna zásadně jinou konstrukci ohniště než sporák. I přes to, že u obou uvádíme stejný výkon (např. 6 kW). Jenomže akumulační kamna, která se obsluhují jednou denně musí vyrobit za hodinu takové množství energie, které postačí na celý den, tedy 24 x potřebný hodinový výkon. Kdybychom toto množství energie pustili pod troubu, kde se peče husa, nevím, nevím, jak by Vám chutnala. Proto sporák, tedy topidlo, které je určeno na vaření a pečení má ohniště uzpůsobené k tomu, aby se na něm dalo vařit a péct. Výkon jeho ohniště je zhruba 24 x menší, než ohniště uváděných těžkých kamen. U sporáku potřebujeme mít též odlišnou možnost regulace procesu spalování. Proto je sporákové ohniště malinké a je vybaveno roštěm.

Další mylná doměnka je, že pokud stopím ve sporáku stejné množství paliva, jako v kamnovém ohništi, dostanu stejné množství energie.
<> Není to pravda. Sporákové ohniště neumožňuje spalovat za tak vysokých teplot jako ohniště kamnové, proto nemůže dosahovat takové účinnosti. Tedy jeho výkon v porovnání s kamnovým ohništěm je nižší (cca o 25 %). Navíc zhruba 50 % energie odebere rovnou plotna dalších cca 30 % spotřebuje trouba a na potenciální akumulaci zbývá necelých 20 % výkonu. Z tohoto pohledu se sporák jeví spíše jako přímotop, než jako akumulační topidlo.

Dalším omylem je, že komínové těleso taky vydá nějaké teplo. Konstrukce komína je určena pro bezpečný odvod spalin mimo objekt. A topidlo musí být navrženo tak, aby do komínového průduchu odcházelo pouze takové teplo, které je nutné pro jeho funkci. Navíc komín je budován buďto zděním z cihel na vápennou, či vápenocementovou maltu, což jsou stavební pojiva, která teplem pozbývají své pojivosti, nebo novější tzv. třísložkovým systémem, což je zjednodušeně tenká nosná konstrukce, v ní tepelná izolace, v ní tenká šamotová, či kovová trubka pro odvod spalin. Tedy ani jedna konstrukce není uzpůsobena pro přenos tepla. Naopak, pokud dochází k prohřívání komínového tělesa, znamená to buďto špatně dimenzované topidlo, nebo zásadní chyba při obsluze topidla. V každém případě nadměrným prohříváním komína dochází k jeho narušení, zvyšuje se nebezpečí vzniku požáru a v neposlední řadě takovýto způsob topení je nanejvýš neekonomický. U zděných komínových těles může být poměr mezi množstvím energie, která zůstane v objektu 10 % / 90 % energie, která průduchem odejde ven. U třísložkových systémů je to ještě horší. Topidlo je zde proto, aby zpracovávalo a distribuovalo teplo a komín pro odvod spalin.

Další velmi často se vyskytující požadavek je na velké prosklení a viditelný oheň a zároveň na akumulační funkci topidla a sálavé teplo.

Téměř všichni výrobci krbových vložek u nás na trhu nabízí své přístroje pouze pro otevřený teplovzdušný systém - tedy opak sálavého tepla. Tyto vložky je nutno zaústit kolenem přímo do komína. Pouze mizivé procento z těchto přístrojů je schopno provozu s tahovým systémem. Akumulace tepla lze dosáhnout ale pouze hmotou tahového systému. Pokud všechno teplo vyfoukám a to co zbude odvedu komínem pryč, jak mohu něco uložit?

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP