Není střecha jako střecha

Není to tak dávno, kdy se dívali lidé na ploché střechy s rozpaky. Největším problémem bylo, že málo kdy byla provedena střecha tak, aby do objektu doslova neteklo. Izolace plochých střech patří k nejvíce diskutovaným oblastem ve stavebnictví.

Začátkem 90. let se v ČR objevuje řada nových technologií, které ve spojení s kvalifikovanými a odborně zaškolenými specialisty stále dokazují, že je tomu jinak. Dnes si dokonce můžeme dopřát mít na vlastní střeše zahradu, stromy či bazén a je jedno, zda se jedná o rodinný dům nebo firemní objekt. Vždyť i pan Baťa ve Zlíně se plochých střech nezalekl a domy tam stojí téměř 70. let. Dnešní technologie navazují úspěšně na předválečné období a materiály. Materiály pro ploché střechy jsou vhodné pro tepelnou, zvukovou a protipožární izolaci jednoplášťových nepochozích střech (střechy přístupné pro běžnou údržbu), dále dvouplášťových střech, extenzivních „zelených“ střech. Používají se například na garáže, rodinné domky s plochou střechou, střechy panelových domů, střechy skladů, marketů, výrobních hal.

Hydroizolační materiály, které jsou nejčastěji aplikovány v praxi:

- fólie z měkčeného PVC
- fólie z FPO
- modifikované asfaltové pásy určené pro jednovrstvé kotvené izolace
- modifikované asfaltové pásy určené pro plošně natavované izolace

Přednosti: dokonale zabezpečují i nulové spády, dlouhá životnost, rychlá pokládka, odolné proti UV záření, montáž i na původní vrstvy, aplikace po celý rok, částečná paropropustnost, pevnost, ohebnost, jednoduché provádění oprav i po letech, nevyžadují úplně suchý podklad, možnost barevného zpracování, pružnost.

Rozdělení střešních systémů plochých střech:

- Systémy mechanicky kotvené (bez přitížení). Jsou nejvíce používanou technologií. Na připravený podklad se rozvine podkladní vrstva z netkané geotextilie. Následuje pokládka hydroizolační membrány, která se ve spoji přikotví k podkladu. Dnes již není téměř podkladní vrstva, ke které by nebylo možné izolační systém z měkčené PVC fólie přikotvit proti účinkům sání větru. Ať již se jedná o beton, trapézový plech, dřevěné bednění nebo plynosilikátové tvárnice či dokonce polystyrén - pro všechny tyto materiály existují vyhovující kotvící systémy. Pás izolace pak kotvy ve spoji překryje, a svařením horkovzdušným přístrojem se spoj uzavře.

- Systémy přitížené (střechy se zatížením). Používají se v případě, kdy není možné hydroizolační vrstvu kotvit k podkladu nebo v případech, kdy to vyžaduje architekt z důvodu pohledového, popř. z důvodů zvýšené protipožární odolnosti (provádí se posyp praným „kačírkem“ příslušné frakce). K přitížení se používají dlaždice kladené do pryžových nebo plastových kruhových terčů (pochozí úpravy teras, chodníky na průmyslových objektech).

- Systémy lepené. Lepení izolačních systémů se používá, když není možné izolační membránu zafixovat jiným způsobem k podkladu. Je nutné si ovšem uvědomit, že podklad musí vyhovovat určitým podmínkám. Musí být dostatečně tuhý, pokud možno co nejméně porézní a nasákavý. K lepení se používají speciální lepidla či samolepící membrány.

Tyto systémy lze kombinovat, ale vždy je potřeba posoudit všechny související aspekty dotyčné konstrukce. Realizaci by vždy měla provádět odborná firma, která disponuje nejen potřebnou technologií, ale i kvalifikovanými odborníky a specialisty.
(RD)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP