Jak zateplovat původní okna?

Tato otázka má naštěstí řešení, kterým lze výrazně snížit tepelné ztráty, a přitom na několik let nezruinovat rodinný rozpočet. Většina lidí, kteří dobře neznají problematiku zateplování, se mylně domnívá, že celé zateplení oken spočívá především v utěsnění mezer mezi rámy a křídly oken. Tato úprava samozřejmě nemalou měrou přispívá ke snížení úniků tepla, ale rozhodně není dostačující.

K největším únikům totiž dochází skrze původní zasklení, které nedokáže teplo efektivně zadržet. Naštěstí není třeba kvůli  špatnému sklu měnit celá okna. Nabízí se možnost vyměnit původní nevyhovující zasklení za speciální izolační dvojskla. Tato metoda má oproti výměně za nová okna navíc několik výhod: není třeba bourat stará okna, takže práce probíhá v relativní čistotě, lze ji provádět bez narušení běžného provozu místnosti, přímo na místě u zákazníka a její cena se pohybuje někde mezi 30 až 50 % ceny nových oken. Tímto způsobem lze ušetřit i více než 20 % celkových ztrát tepla. Proto je výhodnější nejprve provést montáž izolačních dvojskel a těsnění považovat za další úpravu, která tak přispěje k dokonalému zateplení.

 

Těsnění a zateplování svépomocí
- ano či ne?

V naší republice je spousta šikovných kutilů, ti však někdy pohrdají odbornou prací specializovaných firem. V oblasti zateplování je ale na pováženou, zda ušetřit za práci odborníků, či mít jistotu, že práce bude mít skutečný efekt. Montáž těsnění je jistě lepší nechat na odbornících, protože těsnění se vyrábí v několika šířkách, a tak by se mohlo stát, že by bylo příliš tenké (a potom by neplnilo správně svou funkci) nebo naopak příliš silné (a pak by vznikaly velké problémy při zavírání oken). Montáž izolačních dvojskel si šikovný kutil dokáže provést i sám, ovšem musí přesně dodržet postup montáže a hlavně musí mít skla přesně změřená, aby je bez problému vložil do okenního křídla a přitom nevznikly mezi sklem a křídlem velké mezery. Izolační dvojsklo je dobré nakoupit u firmy, která se jejich montáží zabývá, případně přímo u jejich výrobce. Zde má totiž zákazník jistotu, že skla  budou skutečně kvalitní a budou plnit dobře svou funkci. Zdaleka nestačí pouze dvě tabulky obyčejného skla, přilepené k sobě, protože hlavní síla izolačních skel spočívá v jejich další odborné úpravě (pokovení, naplnění speciálním plynem atd.). Dále je třeba brát v úvahu, že montáž svépomocí spadá do 19% sazby DPH, zatímco při provedení montáže odbornou firmou je DPH ve výši 5 %. Zanedbatelná není ani záruka na provedené práce.

 

Má vůbec smysl zateplovat původní okna?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vždy to záleží na stavu konkrétního okna. Firmy zabývající se touto tematikou většinou nabízejí posouzení a výpočet ceny zdarma, proto je dobré tuto nabídku využít a nechat si od odborníka zdarma a nezávazně sdělit, co je ve Vašem případě nejlepší.

 

Článek poskytla firma Apis – zateplování oken, s. r. o.


zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP