Popínavé rostliny ve vaší zahradě

Je jaro, čas, kdy se každý, kdo má i tu nejminiaturnější zahrádku nebo jenom balkón či lodžii, ohlíží po dalších rostlinách, kterými by obohatil svoji dosavadní výsadbu. Listujeme v široké nabídce časopisů se zahradní tématikou a vybíráme. Bohužel, někdy pouze podle jednoho jediného obrázku, který je logicky pořízen ve chvíli, kdy je zmíněná rostlina nejatraktivnější, a tudíž nejprodejnější. Nechceme zde však probírat způsob nákupu jednotlivých rostlin, spíše vám nabídnout to, co byste měli vědět o výsadbě pnoucích rostlin. Při výběru berte ohled na možnost celoročního pěstování těchto rostlin v našich klimatických podmínkách. Na našem území může volně růst bez složitých zateplovacích postupů asi 30-40 základních druhů pnoucích dřevin.

Doporučujeme vybírat podle těchto kritérií:

1) velikost budoucí rostliny, eventuelně plochy, kterou chceme pokrýt

2) dekorativnost rostliny, tzn. květ, pojetí atd.

3) užitek rostliny, tzn. plod (vinná réva, kiwi, ostružina)

4) další praktické použití - pergola, loubí, úkryt před zraky kolemjdoucích, levná fasáda apod. V poslední době je velmi oblíbené popnutí pergol či dalších různých staveb na zahradě, ale i popnutí zábradlí a části zdí na balkóně či terase, a to třeba i v 10. patře panelového domu, kde rostlina roste pochopitelně ve vhodné nádobě nebo truhlíku.

Pro pergolu je vhodná celá řada popínavých rostlin. Můžeme se zamyslet i nad tím, že nezvolíme pouze jeden druh, ale vybereme jednu rostlinu jako dominantní, která bude vytvářet největší zelenou plochu pergoly, a ostatní budou doplňkové.

Proč více rostlin na pergolu? Vždyť každá rostlina obléká svůj nejkrásnější háv v jinou dobu, a navíc i pergola má svůj sever, západ, jih a východ a do každého místa se hodí jiný druh. Příkladem může být pergola, kde hlavní pokrývku a požadovaný stín zabezpečuje přísavník pětiprstý, tzv. psí víno, dekorativnost pak určité druhy plamínku a zimní dekoraci neopadavá pnoucí rostlina typu břečťanu. Těchto kombinací je samozřejmě celá řada a vždy je lepší konečnou skladbu konzultovat s odborníkem.

Podobně postupujeme i v případě balkónů či lodžie, kde ovšem hlavním kritériem bude také velikost a druh truhlíku, ze kterého dřevitá popínavá rostlina poroste. Připravme se na to, že truhlík bude minimálně o objemu 10 litrů a výše. Například pro balkón 3 m dlouhý, kde chceme umístit truhlík, z kterého poroste popínavá rostlina na zábradlí (přísavník pětiprstý) a zároveň chceme pokrýt zeď (přísavník tříprstý - samopnoucí), je vhodný truhlík o objemu 30 litrů.

(JV)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP