Povídání nejen o dřevě aneb 13 otázek pro principála, herce a režiséra Tomáše Töpfera

Vzhledem k časové vytíženosti pana Tomáše Töpfera jsme ho zastihli na natáčení seriálu Četnické humoresky v Brně a položili jsme mu několik otázek

Na čem právě pracujete?

Právě jsme otevřeli nové divadlo. Jmenuje se Komorní Fidlovačka a vzniklo z bývalého kina Morava. Je to jen 333 kroků od budovy Divadla Na Fidlovačce. Přestavět ten prostor z kina na divadlo nebylo jednoduché. Zvláště proto, že jsme nezískali od Městské části Praha 4 ani od Magistrátu HMP ani korunu. Museli jsme tedy oslovit sponzory, přátele a hlavně tam pracoval takřka celý soubor divadla. Od herců až k uvaděčkám. Vzniklo krásné divadlo pro 160 diváků. Na další fázi rekonstrukce se bude pracovat o prázdninách. Pro příští sezónu chystáme pro komorní scénu nejméně čtyři premiéry.

Napsal jste inscenaci „HOROSKOP PRO RUDOLFA II.“ o vzniku Golema. Proč jste se vrhl na toto téma?

Nevím. Fascinovala mě podivuhodná postava Rudolfa II. Také legenda o Golemovi, který se nikdy nenašel. Zajímavý je i osud rabi Löwa. Vzal jsem všechna historická fakta a pokusil se vyprávět, jak se to všechno mohlo stát. Tedy podle mě! V tom je právě ohromná svoboda autora na rozdíl od historika.

Kde jste, jako rodilý Pražák našel svůj vztah k přírodě?
Jako malý chlapec jsem jezdil s rodiči k Sázavě. Mimochodem je to vzdušnou čarou asi šest kilometrů od místa kde teď žiju. Měli jsme tam v jedné z osad takový malý sroubek z půlených klád. Byla to chatka, kterou si stavěli trampové za první republiky. Nebyla tam elektřina a svítilo se jen petrolejkou. Na malém sporáčku se vařilo a my museli vždycky nasbírat klestí a šišky, aby nám maminka mohla uvařit. „Sprchovali“ jsme se v dešti pod okapem. Do téhle krajiny svého dětství jsem se oklikou vrátil na stará kolena.

Co preferujete: vánoční stromeček z lesa nebo z chemičky?
Máme se ženou rádi vůni jehličí. Stromky máme vždy nejméně dva. Jeden na zahradě, živý, který ozdobíme a rozsvítíme za okny druhý v domečku. Ten je zpravidla v kontejneru a po troše postupného „otužování“ ho vysadíme. Takže nejsme barbaři.

Jako rybář - chodíte na ryby nebo za sportem a relaxem?
Jako v každém muži se u prutů ze mě stane lovec. Ryby jím jen velmi málo. Na Vánoce a občas během roku. Nepatřím k těm, kteří od vody odnesou všechny ryby, které chytí. Chytám kapry a pouštím je. Někdy si pěkného „jedlého“ odnesu. Ale v poměru tak 9 : 1. Preferuji hezkou fotku s kapitálním kaprem před smaženou porcí.

Jaký je Váš vztah ke dřevu..?
Od té doby co bydlím ve dřevěném domě se mi bez přehánění změnil život. Navíc dnes už vím, že v našich lesích přiroste víc dřeva než se vytěží, takže tím, že budeme bydlet ve dřevě rozhodně nebudeme „plundrovat“ naše lesy. Takový je totiž často laický názor.

Ve vašem divadle na Fidlovačce je ve velké míře použito dřevo, nejen jako součást vybavení, ale i jako stavební materiál. Počítáte s využitím i při plánované rekonstrukci kina?
Ano. V Divadle Na Fidlovačce jsou dřevěné lavice a celá konstrukce divadla je odkrytá. Strop, dřevěné vazníky a sloupy. DNF bylo totiž postaveno v roce 1921 jako dřevěné divadlo. Teprve ve třicátých letech bylo dostavěno. Původní vnitřek divadla zůstal zachován. Fidlovačka bylo dokonce poslední dřevěné divadlo v Praze. Byla tím skončena éra tak zvaných arén, které vznikaly na periférii tehdejšího města. Máme připravenu studii pro Komorní Fidlovačku, kde by základním stavebním materiálem bylo opět dřevo, ale na tu zatím nemáme peníze.

Co Vás přivedlo k rozhodnutí nebydlet ve městě?
Věk! Bez přehánění. Když je člověk mladý, chce být ve středu dění. S přibývajícím věkem hledáte ticho a klid.

Co Vás ovlivnilo k rozhodnutí „Stanout na prknech“ .... ?
Bylo mi snad nějakých osm let a už jsem tvrdil že budu hercem. Patřil jsem k těm „živým dětem“ , které baví třídu. Ovšem jak náročná profese to je se dozvíte až o mnoho později. Naštěstí! Takže hercem jsem se stal proto, že jsem si chtěl splnit své dětské přání.

Jaká pozitiva či negativa vidíte v bydlení „ve dřevě“ oproti klasice?
Kdo to nezažil, tak to nepochopí. Náš dřevěný domek má na střeše břidlici. Je tedy především z přírodních materiálů. Vyzařuje klid. Není v něm žádné napětí. Kamarádi kteří k nám přijedou se okamžitě uvolní a zklidní. Usnou u nás v noci i ti, kteří obvykle trpí poruchami spánku. Alergici přestanou kýchat. Zkrátka je to obrovská změna. Ve všem všudy.

Víte z jakého stromu pochází dřevo z něhož máte postaven dům?
Samozřejmě. Z borovice. Trik toho dřeva je ovšem v tom, že se těží u polárního kruhu ve Finsku, takže je hustší a tvrdší.Rostlo v jiných klimatických podmínkách než borovice u nás. Technologie stavby je finská. Tradiční. Je to od firmy HONKA. Mohu jen vřele doporučit. Stavba je velmi rychle hotová. My jsme „kopli“ 1. května, abychom udělali základovou desku a Vánoce jsme už slavili v domečku. Kompletně přestěhovaní.

Máte svůj nějaký oblíbený strom? A proč?
Lípu. Vysadil jsem na cestě k nám alej. Proč je to zrovna lípa neumím vysvětlit. Snad proto, že žije o mnoho déle než my.

Znáte nějaké moudro o dřevě?
Bohužel ne. Jen to, že se o netalentovaném herci říká: „To je dřevo!“ Nechápu proč. Dřevo je naopak velmi živý, tvárný a krásný materiál.

Děkujeme za rozhovor.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP