Povídání o čaji - 2.

V minulém vydání jsme se seznámili s historií a původem čaje. Také již víme, že čaje se dělí na 4 základní skupiny - čaje bílé, zelené, žlutozelené (oolong) a černé. Každá tato skupina si vyžaduje jiný způsob přípravy, liší se chutí, vůní, složením látek obsažených v hotovém výluhu a samozřejmě barvou. Tato odlišnost je dána především způsobem zpracování čajových lístků.

Větší čajové lístky se nazývají pekoe (označení P), někdy i orange pekoe (OP). Pupeny, které však nejsou poupata květů, ale zárodky dalších lístků a jsou tou nejcennější částí rostliny, vyhledávanou především pro svou nezvykle výjimečnou chuť a kvalitu. Čaje sestavené ze samých pupenů bývají nejdražší a jsou velmi vzácné.

Pro bílý čaj se sbírají právě tyto pupeny. Poznáte ho podle toho, že čajové smotky jsou pokryté stříbřitými chloupky. Pěstuje se pouze na několika místech. Otrhává se nejdéle 48 hodin poté, co dozrají první pupeny. Jsou lehce spařeny, pak vysoušeny sluncem nebo na pánvích ve velkých závodech a neustále míseny kruhovitými pohyby rukou, aby bylo zaručeno rovnoměrné vysušení a jednotná barva.

Připravený nápoj je velmi lahodný, neobsahuje kofein ani tanin (čajová tříslovina), pouze velmi osvěžující příchuť nasládlosti, která v ústech dlouho zůstává. Pro přípravu těchto čajů platí jedno základní pravidlo. Nikdy je nezaléváme vroucí vodou. To platí dále pro všechny zelené a žlutozelené čaje, výjimkou je pouze čaj černý. Uvařenou vodu necháme zchladit na 70-80 °C a louhujeme 1,5 - 2 minuty. Kvalitnější a jemnější čaje si vyžadují vodu chladnější, japonské čaje zaléváme vodou zchlazenou až na 60 °C. Zaléváme je však 2x – 5x, přičemž můžeme pár stupínků přidat. Čím je čaj kvalitnější a dražší, tím zpravidla snese více nálevů a stále si zachovává svoji vůni a chuť. Nedoporučuje se používat kovové nádobí a pomůcky, dochází k chemické reakci, která pozměňuje jeho přirozenou chuť. Mezi známé bílé čaje (čínské) patří např. Pai Mu Tan (Bílá pivoňka) a Shou Mei (Obočí starce).

Při zpracovávání zeleného čaje se lístky suší a zároveň stáčejí v tradičních horkých pecích. Stáčení dává čaji jeho tvar. Čím je čajový smotek pevnější, tím více času a zkušeností se musí vynaložit. Různými způsoby stáčení lístků vznikají různé smotky a tím i druhy čaje, např. Chunmee, Gunpowder atd. Další čínské druhy jsou Long jing (Dračí studna) , Yunnan…

Z Japonska se dováží poměrně málo druhů (méně než 1%), většinu si Japonci nechávají pro sebe. Ochutnat můžeme druhy Sencha, Gyokuro, Genmaicha, Bancha a Kokeicha. Čajové keře dovezené do Japonska podstoupily bohužel mnoho křížení a výsledkem je jistá „rybí“ příchuť, kterou Japonci preferují před čínskou „zemitou“ příchutí. Dobré bývají Gyokuro nebo Genmaicha, do které se přidává pražená rýže, ječmen a popkorn.

Oolong neboli žlutozelené čaje prošly částečnou fermentací, či spíše oxidací. Nejprve se zelená nalámaná hmota vystaví účinkům vzduchu a tím dojde k zhnědnutí. Působením žáru se vysuší, pak se teprve lístky stáčí. Se změnou barvy má vzduch vliv také na zvýraznění vůně a chuti. Míra oxidace se pohybuje mezi 40 a 60 %. Při úplné oxidaci jsou lístky mnohem tmavší a vzniká tak černý čaj.

Čínské oolongy jsou např. Shuxian (Vodní duch) a Ti Kuan Yin (Železná bohyně). Všechny druhy Ti Kuan Yin patří mezi ty nejlepší čaje oolong. Často se připravuje způsobem kung fu a pije se z malých šálků. Takto připravený patří k nejsilnějším čajům vůbec a přesto si zachovává svou jemnost. Intenzitou aroma, vyzrálostí a chutí se dá jen těžko srovnat s jiným, jakkoli připraveným čajem.

Černý čaj: Při jeho výrobě dochází k úplné oxidaci. Málo Číňanů ho má v oblibě. Černý čaj byl původně určen pro vývoz barbarům a zdá se, že to platí i v dnešní době. Je oblíben spíše na západě a dováží se v dobré kvalitě také z Indie, Cejlonu, Keni a Ruska.

Černý čaj zaléváme vroucí vodou, nejlépe do nahřáté nádoby a louhujeme po dobu 1 – 3 minuty s ohledem na sílu čaje. Kofein v čaji se uvolňuje již během prvních 30 vteřin, kdežto složky s opačnými, uklidňujícími účinky až ve 3. minutě. Můžeme si tedy připravit nápoj povzbudivý nebo naopak tišící.

Čínské černé druhy jsou např. Keemun a Yunnan, indické druhy jsou Darjeeling, Nilgiri, Assam, Sikkim, Nepál…

(HJ)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP