Povídání o čaji

Historie praví, že čaj byl objeven před téměř 5000 lety čínským císařem Šen-nungem. Od těch dob bylo vypěstováno nesčetně druhů a tento nápoj si získal mnoho nadšených příznivců na celém světě. Je to nejen velmi zdravý a osvěžující nápoj, ale je také velkou potěchou smyslů. Pokud jste zatím pili pro nás nejběžnější-sáčkový, připravovaný jedním způsobem, pak nemůžete ocenit skutečné kvality tohoto blahodárného nápoje.

Především čajovny, ale také obchody s racionální výživou či jiné specializované prodejny, nabízejí různé druhy bílých, zelených, žlutozelených a černých čajů. Tato „barevná“ označení rozdělují čaje na čtyři základní skupiny, které se liší způsobem úpravy neboli stupněm fermentace.Všechny však pocházejí z jedné rostliny-čajovníku. Camellia sinensis (synonymum Thea synensis), čajovník, patří k nejstarším kulturním rostlinám. Jeho pravlastí je Ásam v severovýchodní Indii, kde byla nalezena skutečná planá forma, pokrývající rozsáhlé lesy. Odtud se záhy dostal do Číny, o čemž svědčí záznamy z r. 2700 před n. l. v lékařské knize již zmiňovaného císaře Šen-nunga. Ten doporučoval pití odvaru z listí proti nádorům, nechutenství, k zahnání žízně a spánku, k povzbuzení a potěše srdce. Další čínský císař Chang (386-535 n. l.) popisuje přesně přípravu čaje jako osvěžujícího a léčivého nápoje. Čaj se pak stával stále žádanější a již v 5. st. se stal obchodním zbožím. Přes hranice Číny se dostal teprve v 8.st., ale nadále zůstává nápojem Orientu, kde se čaji dodnes vzdává obřadná úcta s velkou tradicí a vážností.

Evropa se s čajem seznámila až v r. 1610, kdy jej dovezli holandští námořníci. V r. 1645 se dostal do Anglie, kde se dodnes, vedle Ruska, těší velké oblibě.

To je jen několik krátkých výsečí z dlouhé a velké historie čajovníku. Dnešní kulturně pěstovaný čajovník je výsledkem staletého šlechtění planých druhů, jemuž se věnovali pěstitelé nejen Číny, ale i Japonska, Srí Lanky, Indie ale i na Krymu. Každá z těchto zemí vtiskla čaji svůj ráz i specifickou chuť.

Pro nás Čechy je zajímavé, že rod Camellia nazval Carl Liné po brněnském misionáři Jiřímu Josefu Kamelovi (lat. Camellus, 1661-1706), který působil na Filipínách a popsal květenu ostrova Luzon. Do rodu Camellia – kaméliovité, známého okrasnými kaméliemi, byl přiřazen i čajovník, který byl původně samostatným rodem Thea a dodnes se pro čajovník nebo pro čaj používá mezinárodní označení Tea, Thee, té. Z dalších názvů cé a ča vznikl i český název čaj.

V příštím díle se budeme podrobněji věnovat jednotlivým druhům, jejich přípravě a účinkům.

(HJ)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP