Pozvánka do Městského muzea a Galerie Zázvorky

Nové Město nad Metují se může již několik let pyšnit svým vlastním muzeem a také galerií. Obě tato zařízení jsou v historickém centru města a dříve byla součástí hradebního opevnění. Po vstupu do již zmiňovaných prostor na vás dýchne historie a určitě si budete odnášet nezapomenutelný zážitek krásně prožitého odpoledne.

Městské muzeum najdete hned vedle kostela v uličce zvané Zadomí. U muzea je umístěno i informační centrum, kde si můžete zakoupit různé suvenýry, cyklomapy a další turistické produkty. První expozice, kterou můžete v rámci prohlídky muzea navštívit nese název: „Z šatníků a truhel našich předků“. Zde jsou nainstalovány oděvy převážně z konce 19. století a vše je doplněno dobovým nábytkem, který tvoří světnici též z konce 19. století. Následně vystoupáte do prvního patra, kde vstoupíte do historického sálu. Tam se můžete seznámit s historií města, je zde umístěna replika žárového hrobu nebo poklad zlatých a stříbrných mincí. Další expozicí je sál řemesel, který je z části nově vytvořen a představí vám řemesla provozovaná na Novoměstsku. Z tohoto sálu můžete vyjít na dřevěný ochoz, ze kterého je nádherný rozhled do údolí na řeku Metuji. Prohlídku zakončíte v sále přírody, kam naši pracovníci letos umístili prosklený živý včelí úl nebo živé mraveniště mravence zrnojeda.

pictures/147-1.jpgGalerie Zázvorka patří k nejstarším domům v Novém Městě nad Metují a určitě stojí za návštěvu. Součástí galerie je i vyhlídková věž, na kterou můžete v rámci prohlídky vystoupit a rozhlédnout se po okolí. Prohlídka galerie začíná v bývalé mučírně, ze které je dnes lapidárium. První patro je věnováno novoměstským výtvarníkům a v kinosále vám promítneme film o Novém Městě nad Metují. Ve druhém patře je trvale umístěn Měšťanský betlém, do něhož si můžete nechat vyrobit svou vlastní figurku z dílny umělecké řezbářky Jarmily Haldové. Je zde také jedna velká výstavní místnost, kde se výstavy pravidelně střídají.

Na závěr nezbývá než doufat, že vás můj článek zaujal a přijedete se na vlastní oči přesvědčit o krásných místech, která Nové Město nad Metují nabízí. Jste srdečně zváni!

Autor: Eva Kupková.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP