Přírodní kamenná okna v interiérech

Přírodní síly coby inovativní tvůrce v neumdlévajícím tempu modelují horniny nacházející se na zemském povrchu. K obzvláště vydařeným kouskům, před kterými člověku nezbývá než smeknout, patří přírodní okna.

V ostrovních a přímořských státech se utvářejí v důsledku příboje, ve vnitrozemí jsou viníci hned tři: vítr a voda se svojí schopností vymlet či rozpustit, přičemž přitažlivost zemská se také nenechá zahanbit. Výsledná kompozice v sobě skrývá napětí mezi tím, co tu ještě je, a tím, co tu již není. Působení prázdného prostoru sice připomene reálný fakt pomíjivosti, pohled „skrz“ však může přinést osvobození a inspiraci. Je známo, že Henry Moore, jeden z nejuznávanějších sochařů, vyhledával pro inspiraci na pobřeží kameny s perforacemi a zastával názor, že vznikne-li v kameni otvor, dodává mu to na síle. Existuje mnoho lidí, kteří stejně jako z letitých stromů, cítí po dotyku s kamenem toky energie, a kdo ví, jak to vlastně bylo s „oknama“ Billa Gatese. Vnímání krásných tvarů kamenů se stalo celosvětovým hitem a rozvíjení této schopnosti se věnují v současnosti již milióny lidí. Pojmy suiseki, estetické kameny, fantastické kameny, raritní kameny a dekorativní kameny plní stránky internetu a přispívají k dalšímu rozšiřování tohoto fenoménu. Přestože se estetická kritéria v různých koutech světa značně liší, „přírodní okno“ z kamene bývá vyhledávanou raritou.

Na dvou fotografiích si názorně ukážeme, jak může vypadat popisovaný objekt využitelný v bytovém designu i reprezentačních prostorách. V prvním případě jde o bazaltovou geodu s výplní z okenitu původem z indické lokality Poona, která je ve vnějším tvaru povrchově opracována. Napětí mezi hrubě opracovaným povrchem a cizelérským dílem přírody uvnitř geody sjednocuje harmonie oválných tvarů, která je podtržena i tvarem dřevěné podložky a způsobem zapuštění kamene. Barevným provedením podložka ctí kontrast kamene. Ve druhém případě jde o přírodní kámen bez zásahu lidské ruky z řeky Jizery, který je sice jen o málo větší než lidský prst, ale bohatá skulptace a otvor v tom nejpříhodnějším místě způsobily, že i na tento kámen lze vztáhnout rčení „Co je malé, to je hezké“.

Na závěr nezbývá než podotknout, že i „jitrologové“ vědí své: Po ránu bývá obvykle pohled do okna přírodního kamene radostnější, než pohled do zrcadla.

Milan Novák

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP