Přirozené osvětlení temných koutů

Vhodné osvětlení dokáže z běžné místnostiudělat místnost nesrovnatelně atraktivnější.A moderní doba přináší nové technologie. Často se stává, že běžné prvky osvětlení jako jsou klasická okna, střešní okna, vikýře, světlíky atd. nevyhovují, jelikož nedokáží dostatečně prosvětlit místnosti uprostřed domu. K tomuto účelu byly vyvinuty světlovody, nebo také nazývané tubusové světlíky. Jedná se o speciálně upravené potrubí přenášející sluneční paprsky přes půdní prostor do místnosti. Světlovody obsahují uvnitř tubusu extrémně lesklou zrcadlovou plochu tvořenou stříbrem. Sluneční paprsky vnikají skrz střechu do místnosti a násobí se pomocí speciální průhledné kopule ve tvaru diamantu umístěné na střeše. V místnosti jsou světlovody vzhledově nerozeznatelné od běžných elektrických svítidel díky designu spodního krytu – difuzéru.

Pro eliminaci tepelných ztrát je spodní kryt opatřen dvěma vrstvami. Světlovody s pevným a hladkým potrubím dokáží přenášet až 98 % slunečního paprsku, proto se řadí svojí účinností na vrchol současných světelných prvků. Navíc v porovnání s méně efektními systémy využívajícími levné fl exibilní potrubí je účinnost hladkého systému až trojnásobná. Světlovod dokáže přinést 3x až 12x více světla než běžná 100W žárovka a navíc využívá přírodní zdroj slunce, které je pro všechny zdarma!

Není světlovod jako světlovod
Při výběru světlovodu je velice důležité zvážit, jaký systém přenosu paprsků využijete. Celý světelný prvek musí být vyvážený. Nebude-li na střeše diamantová kopule s vybroušenými drážkami, ztrácí systém až 30 % účinnosti, když se nepoužije hladké potrubí s odrazivostí neuvěřitelných 98 %, bude účinnost systému kolem 1/3! Světlovody se dodávají v různých průměrech potrubí (až 10 typů) a právě to ovlivní konečný efekt. S návrhem nejvhodnějšího typu světlovodu se obraťte na dovozce nebo specialisty na světlovody, kteří přesně vědí, kolik světla je nutné přivést, a jaký světlovod to dokáže splnit. V nabídce jsou také světlovody čtvercové, které krásně zapadají do stropních kazet (šablon) a dokonale se sladí s interiérem. Ty se nejčastěji používají u kancelářských prostor.

Vyvážený efekt
Moderní koupelna, kuchyň, schodiště či chodba se mohou z různých stavebních důvodu realizovat bez oken, pak oceníte služby světlovou. Výhodou je i doba montáže, protože světlovod lze zabudovat do střešního systému i dodatečně, v době používání stavby a hlavně během jednoho dne. Samozřejmě je ale lepší zhodnotit míru osvětlení již při probíhající stavbě a zabudovat ještě před dokončením.

Šero není příjemné
Světlovod dokáže významně oživit všechny prostory, kde byste se nemuseli cítit dobře kvůli nízké hladině světla. Kvalitní osvětlení má výrazný zdravotní přínos, z důvodů nekvalitního osvětlení se zhoršuje nálada a pobyt je psychicky náročnější. Světlovod může oživit a zatraktivnit celý dům za rozumnou cenu. Cena světlovodů začíná na 9300 Kč a nejprodávanější průměr se pohybuje kolem 15000 Kč, což je sice částka vyšší než za běžné okno, ale zase získáte osvětlení tam,kde právě ostatní světelné zdroje nedokáží přivést zdravé a přirozené sluneční paprsky.

Ing. Radim Otýpka
– technický poradce
Foto: Archiv ABC, s.r.o.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP