První kavárny

První milovníky a vyznavače kávy sice neznáme jménem, ale je zcela jisté, že žili v Etiopii. V letech 900 až 1000 n. l. jsou zmínky o nápoji nazývaném buchnam, kterým mohla být káva. Kolem roku 1250 n. l. se líčí v Arabské pověsti jak šejk Omar, hladový a znechucený požíváním syrových zrn, nakonec kávu uvařil a vypil. Znamenalo to pro něj změnu v jednotvárné stravě a také se projevila jako posilující prostředek.

Nejznámější pověst praví o pastevci koz, který zpozoroval, jak jeho kozy spásají bobule podobné třešním a jsou po nich čilé a bujné.
Svá pozorování sdělil opatovi a ten pak s mnichy začal pít nálev z těchto bobulí. Řádoví bratři zanedlouho zjistili, že jsou při nočních modlitbách svěžejší.
Badatelé tvrdí, že káva existovala už za času Homérových a pila se i v Troji. Údajně šlo o „zázračný nápoj“, který přinesla Helena ze Sparty do Troje.
Už v roce 1454 bylo v Jemenu známo pěstování a pití kávy.
První kavárny byly v městě Mekka, a ačkoliv původně sloužily k náboženským účelům, rychle se přeměnily v místa zábavy.
V Konstantinopoli roku 1554 založili dva obchodníci první kavárnu. Kavárny se staly místem společenských a pracovních setkání a vedly se tu i politické diskuse.
Mnohokrát bylo pití kávy zakázáno a při opakovaném porušení zákazu byli viníci zavázáni do kožených pytlů a házeni do Bosporu.
Roku 1615 se káva díky benátským kupcům dostala do Evropy.
Zpočátku se s kávou zacházelo jako s lékem, a proto byla drahá.
Jedna z nejvýznamnějších kaváren na světě, Caffé Florian, byla otevřena roku 1720.
Roku 1683 vznikl v New Yorku trh surové kávy ze zelených kávových zrn. První kavárnou v City byla King´s Arms. Americké kavárny se od evropských odlišovaly tím, že přitahovaly spíše konzervativce.
V Čechách byla první kavárna otevřena v Praze v roce 1714. O prvenství se však uchází také Brno, kde byla údajně první kavárna již v roce 1702, jejímž majitelem byl Turek Ahmed.
Už koncem 19. století bylo v Brně 30 větších a 60 menších kaváren. Později nahradila káva obvyklé polévkové snídaně a dnes je jedním z nejoblíbenějších národních nápojů.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP