Rady pro pěstování pokojových bonsají

Úspěch pěstování pokojových bonsají spočívá v kompromisu mezi dostatkem světla pro rostlinu, našimi možnostmi zálivky a vhodností jako takové pro suchý a teplý byt.

Jak reagují stromy na nedostatek světla, můžeme pozorovat na kraji lesa. Větve do pole jsou husté a zelené, ale z druhé strany směrem do lesa bývají zpravidla jen suché větve. Zatažená záclona ubírá 50 i více procent světla a další světlo ubývá se čtvercem vzdálenosti od okna. Například 2 metry od okna je ho čtyřikrát méně a 3 metry od okna na již devětkrát méně (tj. jen 11 procent). Množství světla, které přichází oknem, se mění i v souvislosti s ročním obdobím. V zimě je např. jen 10 procent světla oproti létu. Na plném slunci na okně vyschne zemina v malé misce úplně již za několik hodin. Podobné problémy nastávají i v zimě, kdy teplý suchý vzduch při cirkulaci od okna do místnosti rovněž velice rychle zeminu v misce vysušuje.

V čem se liší pěstování pokojových bonsají od pěstování běžných pokojových rostlin? Miska pro bonsaje je z estetického důvodu nižší než květináč pro běžné pokojové rostliny, z čehož plyne i nutnost jejich častější zálivky. Korunu bonsaje musíme také na rozdíl od běžných pokojových rostlin upravovat, a to stříháním nebo dalšími technikami tvarování. Stříhání se dá jednoduše přirovnat ke stříhání nehtů nebo vlasů. Při přesazování bonsaje můžeme použít stejnou nebo i menší misku. Kořeny se zakracují ne proto, aby bonsai nerostla, ale proto, aby bylo v malé misce místo na novou zeminu a bonsai tak mohla zdravě pokračovat v růstu. Na přihnojování bonsají používáme speciální hnojiva, která mají menší obsah dusíku.

Teplota
Všeobecně platí, že při vyšší teplotě v místnosti zemina rychleji vysychá, a tudíž musíme bonsaje častěji zalévat. Mezi pokojové bonsaje bych zařadil jen ty, které se dají pěstovat při běžné teplotě našich bytů. Nepatří sem tedy např. granátové jablko a fuchsie, které v zimě shazují listí a potřebují teplotu 3 až 10°C. Protože nemají listy, nepotřebují pak ani žádné světlo, ale zemina vyschnout nesmí.

pictures/139-1.jpg Světlo
Stejně jako správná teplota, je pro pokojové bonsaje důležitý i dostatek světla. Potřebují jej proto, aby ze vzduchu a vody mohly vytvářet rostlinné substance. Ideální umístění bonsají je vždy na světlém místě u okna. Aby odvrácená část rostlin z nedostatku světla neopadávala, otáčíme je pravidelně o 180 stupňů.

Kdy zalévat
Tak jako stanoviště a dostatek světla, je pro zdravý růst bonsají důležitá i správná zálivka. Pro každou rostlinu však platí jiná pravidla zálivky a jiné je i množství vody, kterou rostlina potřebuje. Skoro pro všechny bonsaje platí, že potřebují vodu dříve, než jsou úplně suché.

Hnojení
Proti rostlinám ve volné půdě mají bonsaje jen velmi omezené množství zeminy. Proto je důležité zeminu, ve které rostou, doplňovat živinami. Bonsaje jsou normální stromy, které rostou, kvetou a někdy i plodí. U mladších rostlin, ze kterých teprve zakládáme bonsaje, a chceme, aby bujně rostly a sílil jim kmen, použijeme běžná hnojiva na pokojové rostliny s vyšším obsahem dusíku. Je třeba ale vědět, že listy budou větší a dále od sebe. Pro zapěstované bonsaje, které již pouze udržujeme, používáme speciální hnojiva pro bonsaje.

Tvarování
Bonsai je v podstatě miniatura normálního stromu. Různé tvary vycházejí z přírody a abychom z rostliny vytvořili bonsai nebo u bonsaje zachovali a udrželi charakter, musí se občas tvarovat.

Aby byly bonsaje stále hezčí, nebo aby si zachovaly svoji původní krásu, je třeba po určité době tvarování opakovat. Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu. Používáme kleště, nůžky, jemnou pilku nebo nůž. Větší rány zamažeme Bonsai lakem nebo Cupastou. Silnější větve zakracujeme raději nadvakrát.

Jaroslav Pišl
Pokračování příště. www.bonsaicentrum.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP