Rekonstrukce

V roce 2002 jsem dostal příležitost projektovat rekonstrukci rekreační chalupy v obci Bohousová. Jednalo se o tradiční východočeskou chalupu z počátku 20. století.

Stavba je velmi citlivě posazena na úbočí severního svahu. Je to stavba přízemní, kde původní obytná část byla roubená a hospodářská kamenná. Tyto části oddělovala klenutá středová chodba. Na počátku rozprav s klientem jsme rozmýšleli, zda objekt zbourat a postavit nový nebo stavbu rekonstruovat. V případě novostavby by investice byla lépe předvídatelná a technické problémy snáz řešitelné. Rekonstrukce by vzhledem k ceně za bourání nevyšla levněji a navíc bychom při projektování byli omezeni půdorysem.

Přesto jsme se rozhodli pro rekonstrukci. Starý dům má přece jenom jinou atmosféru a vzhledem k jeho rekreačnímu charakteru je trocha romantiky žádoucí.

Rekonstrukce byla poměrně náročná vzhledem k tomu, že mnohé části byly v dalece horším stavu, než se předpokládalo. Hlavním cílem rekonstrukce bylo vytvořit pohodlné bydlení a splnit veškeré požadavky současné doby na něj kladené.pictures/132-1.jpg To, co je nové, má mít současný rukopis. To, co je staré, má zůstat autentické. Nemám příliš rád lhaní v architektuře, kdy se věci tváří jinak, než jsou ve skutečnosti. Například když se nové tváří jako staré, plast jako dřevo… Myslím, že si příliš zvykáme tyto lži pouštět do života a samozřejmě nás ovlivňují. Tomu jsme se chtěli vyhnout. Kamenné chlévy byly očištěny a zafi xovány a používají se jako sklady. Roubená část byla odstraněna a nahrazena dřevěnou sendvičovou konstrukcí. Tato konstrukce jednak mnohem lépe snáší pohyb, který může vznikat v návaznosti na starou část bez základů a navíc má mnohem lepší izolační vlastnosti než jakákoliv zděná konstrukce. Z jižní části je v kopci vybudována hlavní obytná místnost. Z ní je výstup z každé strany na zahradu, které dům vytváří soukromí. Přistavět tuto část bylo samozřejmě mnohem levnější, než kdybychom se snažili zobytnit chlévy. Dům je vytápěn elektřinou, má teplovzdušné vytápění s nucenou výměnou vzduchu a rekuperací. Jako doplňkový zdroj tepla slouží krbová kamna.

MgA. Patrik Zamazal autor je v současné době odborným asistentem ateliéru architektury na VŠUP u prof. akad. arch. P. Keila, a zároveň samostatný architekt. www.zamazal.euweb.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP