Rychlé a levné bydlení: Dům na kolech

Chcete mít vlastní dům bez stavebního povolení? Kupte si dům na kolečkách. Mobilní dům, v Česku rozšířený pod německým názvem mobilheim, je něco mezi karavanem a domkem.

Některé mobilheimy, většinou ty levnější, vzhledem připomínají velký karavan. Jsou však větší a mají sedlovou střechu. Jiné vypadají spíše jako malý domek nebo chata. U některých na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o dům na kolech.
Architekt Milan Rak z ateliéru Archteam považuje lehké a levné stavby pro bydlení za správný vývojový trend. Uvítal by mobilní dům ušitý na míru pro české prostředí.
Protože mobilní dům není pevně spojen se zemí, nepotřebuje stavební povolení. To je však nutné, pokud nemáte na pozemek přivedeny inženýrské sítě a nemáte možnost zajistit si pohyblivé, nadzemní přípojky. „Na vlastní objekt není potřeba stavební povolení, protože to není stavba. Připojení na sítě ale stavbou je,“ vysvětluje Radka Pínová ze stavebního úřadu Prahy 5.
Velkou předností mobilních domů je možnost rychlého bydlení. Většina výrobců a prodejců dodává nové mobilheimy do tří až čtyř měsíců, a to i s kompletním zařízením. Ceny se liší podle typu, velikosti i výbavy. Nejlevnější použité sezonní mobilheimy se dají pořídit od 90 tisíc korun, nové celoroční od 400 tisíc (v nabídce firmy Caravan Point Praha s. r. o.), velké luxusní za milion i více. Na financování se nedá použít úvěr ze stavebního spoření, možný je však leasing nebo spotřebitelský úvěr a nově i hypotéka.
Domy na kolečkách se vyrábějí v délce od čtyř do patnácti metrů a šířce od dvou a půl do pěti metrů. Nejmenší plocha bývá kolem 30 metrů čtverečních. Uvnitř je např. obývací místnost s kuchyňským koutem, jedna nebo více ložnic, a koupelna se záchodem. Vybavení odpovídá běžné domácnosti. Dále je možno domy sesazovat vedle sebe, do tvaru L a U. Výjimkou nejsou ani mobilheimy patrové.
Mobilheimy mají dřevěnou konstrukci. Stěny jsou zvnějšku kryty lakovaným hliníkovým plechem (u sezonních), nebo plastovými palubkami (u celoročních), zevnitř je tapetovaná překližka, sololit nebo jiný obkladový materiál, např. panely Fix-O-Pan nebo OSB desky. Mezi tím je pěti až deseticentimetrová vrstva izolace. Vytápět se může elektrickými přímotopy, plynovým nebo elektrickým ústředním topením, či kamny na dřevo.
Na rozdíl od karavanů mívají mobilheimy obvykle sedlovou střechu s okapy. Jako krytina slouží hliníkový nebo pozinkovaný plech, šindel, nebo ocelové střešní tašky. Nejen díky konstrukci střechy je eliminováno zatékání a zaručuje jim životnost až 50 let.

I když mají mobilheimy kola, nelze je převážet po silnici za automobilem, stěhují se na návěsu tahače, nebo jiném vleku. K nakládce a vykládce je někdy zapotřebí jeřáb. Na krátké vzdálenosti domek můžete přepravit po vlastní ose zapojený za silné auto s pohonem 4x4.
Místo, kde bude domek stát, by mělo být rovné. U větších domů je vhodné povrch terénu zpevnit štěrkem nebo betonovými panely, poté stačí podepřít nebo podložit jej ve výšce kol.
Po usazení je třeba domek připojit na inženýrské sítě. Plyn lze čerpat z propanbutanových lahví. Mobilheim lze připojit i na rozvod zemního plynu. Odpad z toalety je třeba napojit na kanalizaci nebo septik, případně použít chemické nebo kompostovatelné WC.
Volný prostor pod úrovní podlahy lze zakrýt soklem. Většina prodejců nabízí také dřevěné terasy nebo verandy se schůdky, které dodají mobilheimu zabydlenější ráz. Myšlenka mobilního bydlení pochází z USA, kde se lidé hojně stěhují za prací a v domcích bydlí dlouhodobě. V Evropě se používají spíše k rekreaci, k vidění jsou i v některých kempech. Jinou možností je dočasné bydlení například po povodních nebo během stavby rodinného domu. Podnikatelé je mohou využít jako kancelář, stavební firmy jako ubytování pro zaměstnance.
Mobilheim lze bez problémů pojistit u většiny pojišťoven při dodržení požadavku na vhodné zabezpečení, např. předokenní rolety nebo alarm, vše samozřejmě s atestem.

Petr Žáček a Josef Mojžíš Caravan Point Praha s. r. o.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP