Sádrokarton - oblíbený materiál

V našem slovníku se v posledních letech zabydlelo slovo sádrokarton, hojně používané zvláště ve stavebnictví. Sádrokartonem rozumíme materiál pro systém suché výstavby, kdy lze jednoduchým a rychlým způsobem vybudovat podkroví, postavit dělící příčky, podlahy, nebo vytvořit vysoce funkční obklady stěn a stropů.

V porovnání se zděnými technologiemi můžeme postavit nové konstrukce či zrekonstruovat svůj byt podstatně rychleji, čistě a levněji. Kromě hospodárnosti a snadné proveditelnosti má tento systém i tu podstatnou výhodu, že nezanáší do místa výstavby žádnou vlhkost, proto si vysloužil název suchá vnitřní výstavba. Je dnes samozřejmostí, že sádrokartonové a sádrovláknité desky splňují i ta nejpřísnější ekologická hlediska. Jejich použitím můžeme dosáhnout účinného zlepšení tepelně a zvukově izolačních vlastností našeho obydlí.
Na trhu se vyskytuje několik systémů od různých fi rem, které se liší svými obchodními názvy, ale v principu je třeba vybírat podle účelu použití a z toho vyplývajících nároků na tepelnou ochranu, požární odolnost, neprůzvučnost a na ochranu před vlhkostí.

Do domácích kuchyní a koupelen jsou nejvhodnější impregnované sádrokartonové desky a sádrovláknité desky, které prostor nejlépe ochrání před zvýšenou vzdušnou vlhkostí. Pro splnění zvláštních požadavků na ochranu před požárem lze doporučit protipožární desky nebo protipožární impregnované.Pro montáž suchých podlah se používají sádrovláknité desky o tloušťce 12,5 mm, které jsou tužší, pevnější a tvrdší než sádrokartonové desky a proto jsou na namáhané podlahy vhodnější.

Sádrokartonová deska má jednoduchou strukturu – její sádrové jádro je na povrchu opatřeno speciálním kartonem. Desky jsou na trhu k dostání v tlouštkách 9,5 mm, 12,5 mm a 15 mm, nejčastěji v délce 2 metry.

Pokud požadujeme od konstrukce vyšší nároky na mechanické vlastnosti desek, nebo uvítáme menší rozměr desek, rozhodneme se pro sádrovláknité desky.

Sádrovláknité desky jsou vyráběné ze sádry, papírových vláken a minerálních přísad, již ve výrobě jsou hloubkově impregnovány proti vlhkosti, jsou vysoce pevné. Mají menší rozměr než sádrokartonové desky (1 x 1,5 m), což umožňuje jejich snadnou dopravu a zpracování i ve stísněném prostoru. Najdou použití i ve vnějším prostředí, a to v chráněné expozici, jako je např. podbití přesahu střechy.

Pro své vlastnosti jsou sádrovláknité desky ideálním materiálem pro výstavbu a rekonstrukce bytových jader v panelových domech. Jsou tuhé a odolné proti proražení, poškrábání a jinému mechanickému poškození – nejvhodnější podklad pro lepení keramických obkladů. Na konstrukce z těchto desek můžeme zavěsit např. kuchyňskou linku bez dalších pomocných konstrukcí – unese až 80 kg na 1 kotevní bod.

Obliba sádrokartonu stále vzrůstá mimo jiné i proto, že pro své jednoduché použití umožňuje mnoha domácím kutilům vylepšit své obydlí vlastními silami.

V příštím čísle se budeme věnovat dalším možnostem použití této technologie.

ID

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP