Špatné mikroklima vadí lidem i podlaze aneb dřevo jako ukazatel zdravého prostředí

Říká se, že klima, které svědčí člověku, svědčí také dřevěné podlaze. Ani lidé, ani dřevěná podlaha se necítí dobře v přesušené nebo příliš vlhké atmosféře.

Mnohdy ani nevíme, co nám vlastně vadí a proč máme subjektivně nepříjemný pocit při pobytu v některých interiérech. 

Sucho v místnosti (pod 35 % relativní vlhkosti), tak dobře známé například obyvatelům panelových domů, může vyvolávat mnohé zdravotní potíže. Dráždí pokožku a působí svědění, ztěžuje dýchání zvláště astmatikům. Ve vlhku se zase daří nežádoucím mikroorganismům, spórám plísní, které mohou být nejen alergenní, ale někdy i jedovaté. Člověk reaguje na nepříznivé podmínky zdravotními problémy a podlahy ze dřeva zase změnami rozměrů, sesycháním či bobtnáním. Mohou se objevit spáry, které nikdo nevidí rád.

Není bez zajímavosti, že dřevo může mít pozitivní vliv na mikroklima v interiéru. Jde totiž o vysoce porézní materiál schopný přijímat a poté vydávat poměrně velké množství vlhkosti z okolního prostředí. Jeden krychlový centimetr dřeva může při teplotě 20 °C absorbovat a uvolňovat 25 mg vody při změně své vlhkosti od 7 do 13 %. Tato vlhkost odpovídá změně relativní vlhkosti vzduchu v rozpětí 35 až 70 %, což jsou hodnoty dlouhodobého kolísání relativní vlhkosti v interiérech vlivem venkovních a vnitřních klimatických podmínek během roku, daných naší geografickou polohou. Dřevo se tak do jisté míry stává regulátorem kolísavého stavu vlhkosti v interiéru.

Dřevěná podlaha, vzhledem k velké ploše, má předpoklady stát se vcelku účinným prvkem této regulace. Neznamená to však, že bychom si ji měli pořídit za tímto účelem. Koneckonců změny rozměrů způsobené kolísáním vlhkostí nejsou vítaným a žádoucím produktem takové regulace. K udržování zdravého klimatu se mnohem lépe hodí zvlhčovače, které se uplatní zejména v zimních měsících. Dřevěná podlaha potom může sloužit ne jako regulátor, ale jako indikátor zdravého prostředí v místnostech. Zvětšování spár, tvarové změny či dokonce praskliny signalizují, že v místnosti není příznivé klima ani pro podlahu, ani pro člověka. Pokud se v topné sezoně objeví pouze drobné spáry, neznamená to důvod k vyhlášení poplachu protože v drtivé většině případů se jedná pouze o přirozené ,, dýchání“ dřeva a po skončení topné sezony spáry zase zmizí. Každé větší nebo prudší změny však představují výzvu k upravení klimatu..

Mimo vzdušné vlhkosti dřevěné podlahy reagují také na vlhkost ze spodních podlahových vrstev. Proto je důležité pečlivé změření vlhkostí podkladových vrstev podlah, ještě před tím, než se dřevěné podlahy (nášlapná vrstva) začnou instalovat. Rozhodně se v těchto případech nevyplácí spěchat. Nevyzrálý beton či jiný nedostatečně suchý podklad může znehodnotit celou podlahu a značná investice tak většinou přichází vniveč. Občas se přihodí, že měření neprokáže téměř žádnou vlhkost podkladu, relativní vlhkost vzduchu odpovídá požadavkům a přesto se na ploše podlah objeví deformace. Může se jednat o nedostatečně (neodborně) provedená měření, nebo se jedná o opravdovou smůlu, jejíž příčinou může být špatná izolace domu nebo havárie vodovodního řádu.

Myslíte si, že je kolem vlhkosti v poslední době až moc rozruch? Je pravda, že se dřevo na podlahy používá a osvědčuje již mnoho desetiletí, ba i staletí a dříve si nikdo s vlhkostí hlavu nedělal. Jenže je také pravda, že přírodní dřevo se postupem času přesouvá do luxusnějších a i dražších kategorií podlah a že vnitřní klima v budovách se oproti minulým dobám mění s vývojem vytápění budov. Přibývají také stále přesnější znalosti o vlastnostech jednotlivých druhů dřev (včetně dřevin exotických) v různých podmínkách. Na druhé straně se stále zlepšuje ošetření dřeva při výrobě podlahových polotovarů (vlysy, podlahovky, parkety a pod.), jeho optimální vysoušení, zdokonalování technologií pokládky, povrchových úprav i ošetření a údržby. V těchto složitějších podmínkách platí, že být kvalitně informován znamená podstatný krok k tomu, aby dřevěná podlaha sloužila v plné kráse třeba i několika dalším generacím.

                                                                                                  Pavel  Drápalík

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP