Systém chytrého bydlení Xcomfort - Rozhovor s MUDr. Pavlem Henyšem.

Pavel Henyš, kardiolog z pražské Nemocnice na Homolce, se baví svou prací a užívá si rodinného života. Vášnivý sportovec s duší vynálezce našel zalíbení v programování, věnuje se elektronice a chce být vždy o krok napřed. Systém chytrého bydlení Xcomfort mu nabízí spojení všech jeho zálib.

Kdy vás poprvé napadlo pořídit si systém inteligentního bydlení?
Po rozhodnutí mé ženy postavit rodinný dům jsem si řekl, že by se mi v něm líbily nějaké elektronické „hračky“. Začal jsem něco vymýšlet sám. Poté jsem oslovil kolegu, který dělal u nás v nemocnici, a se kterým se znám již několik let, jestli by mi pomohl s elektroinstalací a zabezpečením. A byla to šťastná volba, kolega měl známého, který ve svém domě využíval systém Xcomfort. To, co jsem tenkrát vymýšlel a sestavoval z různých komponent, mi Moeller dodal jako ucelenou stavebnici.

A proč jste si z různých systémů vybral právě Xcomfort?
Můj výběr nejvíce ovlivnily zkušenosti a rady konkrétního člověka, který mě se systémem seznámil. Navíc jsem si již při hledání vlastního řešení nějakou dobu vyhledával dostupné informace, a i z nich jsem nakonec zjistil, že Moeller nabízí nejširší škálu převodníků a aktivních prvků, které dokážu využít.

Byla inteligentní elektroinstalace Moeller součástí stavebního projektu, nebo šlo o dodatečné úpravy? Který způsob je podle Vás lepší a jaké výhody přináší?
Systém byl zakomponován do hrubé stavby domu. Pokud systém zavádíte ještě do syrové stavby, máte větší volnost, v případě hotové stavby jste pak limitován základním rozmístěním vodičů i systémem jištění. I když při použití bezdrátového Xcomfortu řada těchto omezení mizí.

Jak dlouho trvala instalace systému ve Vašem domě?
To není možné říci přesně. Čekali jsme na stavební připravenost, čekalo se na elektriku, tahaly se silové kabely. Vlastní instalace Xcomfortu nezabere firmě v normálním rodinném domě příliš času. Pokud budete chtít použít spousty aktivních prvků a ovládacích jednotek typu room manager nebo home managery, tak to může trvat déle. Nicméně u rozumného počtu prvků to je ale velmi rychlé a například výměna jednoho vypínače za bezdrátový zabere sotva půl hodinu.

Jaké pro vás bylo seznámení s ovládáním systému a jak dlouho trvalo, než jste objevil všechny možnosti, které dnes využíváte?
I když už celý systém používáte dlouho, třeba tři roky jako já, neustále objevujete něco nového, další možnosti využití. Během čtrnácti dní jsem věděl, co všechno mi to může přinést, a zároveň jsem poznal určité technologické hranice celého systému, i když některé jsem dokázal nakonec překonat.

 

Systém jste si sám upravoval. Jak dlouho trvalo přizpůsobit vše Vašim představám? Pro mě není Xcomfort nikdy hotový, neustále něco upravuji. Pokaždé, když Moeller přijde s nějakou novou „škatulkou“ nebo převodníkem, tak pro něj okamžitě najdu využití i ve svém domě. Mají krásné převodníky. Samozřejmě některé mají i své chyby, ale to je všude stejné. Dnes bych nevolil jinak.

Na jakou technickou specialitu ve svém domě jste nejvíce hrdý?
Já jsem si tam dodělal spousty věcí. Například regulování teploty v autě. Když je auto u domu v dosahu systému Moeller, tak systém sám ráno zapne v autě topení, takže nastupuji do vyhřátého auta i v největších mrazech, i když letos tento systém moc práce nemá.

Je z Vašeho pohledu něco, co v systému chybí?
Program pro home manager by mohl být napsán flexibilněji. Jako programátor a zároveň uživatel bych ho asi napsal trochu jinak. Ale to není jen problém Moelleru, u ostatních firem je to stejné. Navíc mě zaujal nový vizualizační software, který lze použít k programování systému jen klikáním myší. Pro mě je to příliš jednoduché, ale běžný uživatel v tom jistě najde zalíbení.

Využíváte ovládání systému prostřednictvím SMS nebo internetu? V čem vidíte největší přínos této technologie?
Ano, využívám. Ve vzdáleném ovládání spočívá jedno z kouzel Xcomfortu. Posílání zpráv SMS je vhodné jen pro ovládání jednotlivých přístrojů. Například, když se člověk vrací domů, aby si zapnul kávovar nebo ohřál vodu v bazénu. Jelikož mám přístup k internetu i přes mobilní telefon, používám především tuto službu. Nabízí komplexní pohled na stav všech zařízení a jejich snadné ovládání.

Jednou z výhod Xcomfortu je proklamovaná úspora energií, jak se to projevuje ve Vašem případě?
Já nemám sice s čím srovnávat, ale k úsporám zajisté dochází. Mám nastavený dvacetihodinový noční proud a v okamžiku, kdy je noční proud vypnutý, nastavím vypnutí všech spotřebičů, které není potřeba mít v danou chvíli v provozu (pračka, myčka, sušička, bazén). Úspora tam určitě je. Když opouštíme dům, tak po zapnutí bezpečnostního systému Xcomfort vypne i většinu elektrických okruhů jako např. světla a zásuvky (kromě serverů, lednic apod.). A samozřejmě to šetří i čas. Například zalévání mám řešeno také přes Xcomfort. A nemusím stát na zahradě dvě hodiny s hadicí.

Pro koho je Xcomfort určen? Komu byste jej doporučil?
Takovým hračičkám jako jsem já. Baví mě si s tím vyhrát. A také lidem, kteří chtějí být up-to-date, dnešní trend k tomu směřuje. Není to sice do panelákového bytu 1+1, tam je to asi zbytečné, ale ve větším bytě nebo rodinném domku to už začíná být zajímavé. Hlavně z hlediska pohodlí a bezpečí.

Zmínil jste bezpečnost. Vyplatí se tedy Xcomfort i z tohoto pohledu?
Určitě. Jak jsem již řekl, když odcházím z domu, vypnou se všechny spotřebiče a člověk tak má větší klid a nemusí mít strach, že by adaptér, který je v zásuvce, mohl nečekaně shořet, nebo že někde zapomněl zapnutý spotřebič.

Zvládne ovládat systém i laik nebo je určen jen pro zkušené techniky?
Je to pro člověka, který je průměrně inteligentní. Ten ho také dokáže upravit svým potřebám a za pomoci počítače sestavit vlastní akce. Středoškolsky vzdělaný člověk by měl být schopen si to sám „naprogramovat“. A třeba jen bezdrátový vypínač světla, který si dáte k posteli, oceníte i v tom malém bytě.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP