Tanuki není nadávka

Je podivuhodnou skutečností moderní doby, že iluze stáří se v určitých souvislostech stává oceňovanou hodnotou. Není samozřejmě řeč o člověku, kdy představa tvorby umělých vrásek, vyholování elegantní lysinky či vytahování prsů volně zavěšeným závažím může v nejlepším případě vyvolat pouze záchvat smíchu, v horším případě i zájem specializovaných pracovišť. Zato u rostlin – to je panečku jiná káva!

Při tvorbě bonsají a saikejí existuje celá řada rafinovaných technik, které slouží k zvýraznění stáří – tvoří se umělé dutiny, odstraňuje se kůra z části kmene, umělecky se opracovávají pahýly větví, rozštěpuje se kmen, dokonce se využívají i samorosty či odumřelé bonsaje k tajuplné „reinkarnaci“, pro kterou se používá japonské slovo tanuki.
Spojením s živou rostlinou může vzniknout dílko, u kterého po letech zapěstování lze docílit překvapivého estetického účinku. Průkopníci tanuki po česku se historicky rekrutovali z vlny nadšenců, kteří se pustili do pěstování bonsají v sedmdesátých letech minulého století. Informací i zkušeností bylo tehdy pomálu, nejeden pracně získaný kousek byl opuštěn životem v horizontu týdnů či měsíců. Po odstranění kůry byly experimentálně frézovány či dlabány do kmene drážky a do nich upevňovány mladé rostliny. Od tohoto postupu již byl krůček k uvědomělému vyhledávání zajímavých samorostů a jejich oživování technikou tanuki.

Technika tanuki má svá úskalí. Těžko se Vám podaří vytvořit něco smysluplného z listnatého stromku, pokud bude výsledné dílo umístěno venku, hniloba na kontaktu se substrátem Vás bude děsit stejně jako věhlasné bonsajové celebrity. Dobrým tipem na konzervování mrtvého dřeva je prostředek na ošetřování jinů (umělecky opracovaných pahýlů), který lze zakoupit v bonsaicentrech. Mezi tuzemskými bonsajisty proslul pod názvem skunkova pomsta a pro práci s ním rozhodně doporučujeme nadprůměrně větrané prostředí!

Na fotografiích ve zkratce dokumentujeme příběh tanuki od surovin přes rozpracované polotovary ke kompozici krajinné scenérie.

Milan Novák

 


 

 

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP