Voda na zahradě

Řekne-li se voda na zahradě, každý v dnešní době pomyslí na modrý, „pěkně chlorovaný“ bazén od renomované firmy, pokud možno navíc zastřešený a vyhřívaný. Tuto vymoženost posledních let a zároveň „jednoznačné měřítko“ bohatství, umocněné navíc rozměry čtyři na šest nebo šest na dvanáct metrů samozřejmě každému přeji, ale pod názvem voda na zahradě chci seznámit čtenáře s vodou živou, tedy s vodou coby nositelkou života.

Každý nemáme to štěstí, aby tekl přes náš pozemek potůček, nebo ještě lépe řeka, a určitě málokdo z nás vlastní dům na břehu krásného rybníka.
Tématem „Jak vodu na zahradu dostat“ se budeme zabývat v dalších výtiscích časopisu. Dnes vás však chci pomocí fotografií inspirovat k obohacení vašich zahrad o některé z živých vodních prvků. Nejen těmito, ale i dalších kouzelných scenérií dosáhnete mnohdy citlivým přístupem a trpělivým postupem „kámen ke kameni“, než přemrštěnými investicemi. Společným jmenovatelem uvedených fotografií je spojení voda – rostlina – kámen. Tyto materiály jsou všudypřítomné v přírodě a nabízejí mnoho variant využití. To může být i velmi osobité, mnohdy se k cíli dopracujete metodou pokus – omyl, což rozhodně není na škodu. S vlastní tvorbou uživatelů se konec konců setkávám poměrně často. I když můj první dojem může být i rozpačitý, vidím technické chyby, či nevhodně zvolené rostliny a mnohé pochopím teprve při hovoru s uživatelem. Posuďte sami.
Na bývalém venkovském dvorku 10 x 12 m si uživatel vykopal jezírko 8 x 6 m s hloubkou 1,5 m. První pohled na takto zavodněný prostor mne vyvedl z rovnováhy, záhy jsem však pochopil. Onen pán si plnil svůj dávný sen, ve kterém sám sebe, coby vášnivého rybáře, viděl bydlet u rybníka a na jeho břehu chytat ryby…

Pro vaši lepší orientaci v dané problematice si vám dovoluji předložit níže uvedenou tabulku, kde je uvedeno rozdělení vody podle zdroje a užitku:

Zdroje vody
1. Studna – kopaná nebo vrtaná
2. Střecha domu – jímání dešťové vody z okapů

Užitková voda v zahradě
1. Voda pro zalévání – kohoutek, sud, vědro
2. Voda pro závlahový systém – výsadba rostlin, travnaté plochy apod.
3. Vodní efekty aktivní – vodotrysky, fontány, potůčky (voda v pohybu)
4. Vodní efekty pasivní – klidná vodní hladina různého rozměru (jezírko)
5. Kombinace výše uvedených prvků, např. jezírko s cirkulací vody za pomoci čerpadla

Existuje mnoho způsobů, jak si „vodním světem“ zvelebit okolí svého domečku, chaty či chalupy. Je jen na každém z nás, jestli si vybudujeme jezírko s okrasnými rybkami a lekníny, rybníček s chovnými rybami pro splnění dětského snu nebo veliký bazén, abychom se v parném létě měli kde osvěžit. Voda na zahradě nám zkrátka vždy zkrášlí a zpestří prostředí, které nám slouží jak k odpočinku, tak i k práci.

                                                                              Jiří Voženílek

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP