Výběh makaků červenolících

Stavba tohoto výběhu v ZOO Olomouc byla zahájena v roce 2001. 15. dubna 2002 byl slavnostně otevřen.  Výběh je zajímavý nejen rozlohou větší než jeden hektar, ale také svou členitostí. Nad  roklí s potůčkem se klene ve výšce 7 m visutá lávka, po které návštěvníci do výběhu přicházejí. Je dlouhá 41 metrů. Jakmile ji opustí octnou  se  na stezce, kde se role člověka a opice vymění. Ve výhodě jsou zde makakové, kteří se mohou pohybovat všude, člověk jen na vyznačené stezce.

Koncem roku 2001 olomoucká zoo přivezla s Říma 15 opic. A z Holandska čtyři. Během zimy, kdy se výběh dokončoval, byly obě tlupy umístěny ve společném zimovišti, ale tak, že zatím nedošlo k jejich sloučení.  Do výběhu byly přemístěny rovněž odděleně, aby si na sebe zvykly. Přesto, jakmile došlo k vypuštění obou tlup do společného výběhu, docházelo mezi nimi ke krutým   bitkám. Z tohoto důvodu holandská skupinka, která měla sloužit k obnově krve a zamezení příbuzenské plemenitby, musela být oddělena.

Patnáct vítězných Římanů se tak stalo zakladateli chovu makaků červenolících v olomoucké ZOO.

16. října 2005 byli dovezeni z berlínské zoo tři samci, kteří se měli stát další podporou zdravého chovu makaků červenolících. Vzhledem k několikaletým zkušenostem s chovem těchto inteligentních opic, bylo nutné  starší agresivní samce, kteří zde již mají potomky vykastrovat. Noví samci mohli zasáhnout do chovu bez případných bojů o pozice v již sehrané tlupě s vyjasněným postavením všech jedinců.   Kastráti již na nově příchozí neútočili, a i když se jejich postavení v tlupě poněkud změnilo, o své příznivce nepřišli. Dlouholetý vůdce a obávaný potížista Šimpy zůstal obklopen menší klikou svých příznivců, ostatní se přizpůsobili.

Vzhledem k tomu, že se řada samců během let naučila vyhledávat kontakt s lidmi, také vinou nedisciplinovaného chování návštěvníků, museli být někteří z nich ze stáda vyloučeni. V srpnu roku 2007 byl dokončen další velký výběh pro tak zvané nepřizpůsobivé jedince. Zde, během letní sezóny, kdy je výběh otevřen návštěvníkům ZOO, žijí.  V  zimě, aby neztratili kontakt a mohli případně zasáhnout do plemenitby, žijí opět společně. 

 

Od roku 2002 zde přišlo na svět již 33 mláďat. V současné době zde žije 15 samců a 13 samic. Letošní tři mláďata, ještě nemají přesně určené pohlaví.

                                                           Hana Labská, ZOO Olomouc

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP