Zemní plyn nebo telepné čerpadlo

Tuto otázku řeší v poslední době mnoho stavebníků, kteří se rozhodují jakým způsobem svůj plánovaný nový dům vytápět. Zatímco ještě v minulém století skoro každý, kdo měl k domu přivedený plyn, topil automaticky plynem, v dnešní době tomu tak už není. Za poslední roky vzrostla cena plynu o více než 50% a každý, kdo si nyní pořídí plynové topení musí počítat s tím, že během příštích 10 let utratí za plyn stejně peněz, jako by stálo velmi slušně vybavené nové auto.  Z tohoto důvodu se čím dál více stavebníků rozhoduje využít pro svůj dům výhod tepelného čerpadla a v současné době je touto technologií vybaveno více než 10 % nově stavěných domů. 

V podstatě jedinými reálnými a všude dostupnými alternativami k vytápění plynem je využití kotlů na biomasu nebo tepelného čerpadla. Obě tyto možnosti jsou považovány odborníky za provozně nejlevnější a nejperspektivnější zdroje tepla pro rodinné domy. Největší výhodou tepelných čerpadel je, že jejich provoz stojí ještě méně než vytápění uhlím či dřevem, ale komfort a bezobslužnost zdroje tepla je na stejné úrovni jako u plynových kotlů.       

Málokdo ze stavitelů nového rodinného domu si uvědomuje, že jen v průběhu následujících deseti let od dokončení, spolyká jeho dům 500 až 800 tisíc korun na provozních nákladech. Pokud Vám tyto částky přijdou přehnané a nereálné, tak počítejte s námi: Vytápění a ohřev teplé vody v průměrném novém rodinném domě stojí nyní plynem zhruba 32 tisíc korun. Za elektřinu na svícení, vaření atd. zaplatíte dalších 15 tisíc. To je dohromady 47 tisíc korun ročně. Pokud budeme uvažovat každoroční velmi mírný 5 % nárůst ceny zemního plynu a elektřiny, tak po deseti letech utratíte za provoz takového domu více než 600 tisíc korun! U domu vytápěného tepelným čerpadlem jsou ale provozní náklady o 50 až 60 % nižší. To představuje ročně úsporu okolo 25 000 Kč, po deseti letech provozu  přesahuje uspořená částka více než 300 000 Kč.    

 

Mnoho zájemců o tepelné čerpadlo zpočátku odradí relativně vysoké pořizovací náklady. Částka přesahující 300 tisíc korun opravdu není nízká, ale je potřeba si uvědomit, že pořízení plynového vytápění také není zadarmo viz box.  Při podrobném porovnání investičních nákladů zjistíme, že tepelné čerpadlo stojí jen o 200 až 250 tisíc korun více než instalace plynového vytápění a při porovnání se stotisícovými úsporami provozních nákladů, které dosáhne, není jeho pořizovací cena vůbec vysoká.

 

Důležitým momentem při výběru tepelného čerpadla je i zajištění určité finanční nezávislosti. Drtivá většina stavebníků využívá pro financování stavby hypotéku se splatností 25 až 30 let. Náklady na plyn a elektřinu jsou hned po hypotéce obvykle druhou největší položkou v rodinném rozpočtu. Zatímco výši měsíční splátky hypotéky stavebník příliš ovlivnit nemůže, správná volba zdroje tepla pro dům může snížit platby za energie o více než polovinu. Díky tomu není rodinný rozpočet při růstu úrokových sazeb hypoték a růstu cen energií, kterého jsme nyní svědky, tak ohrožen.        

 Volba správného typu tepelného čerpadla je často dána podmínkami v místě instalace, například velikostí pozemku nebo nadmořskou výškou. Nejčastěji se tak používají tepelná čerpadla odebírající teplo ze zemních kolektorů nebo vrtů, o něco méně pak čerpadla odebírající teplo ze vzduchu.

V podmínkách České republiky se jako nejvýhodnější systém pro běžný rodinný dům jeví systém země/voda s odběrem tepla z plošného kolektoru zakopaného v zahradě. Pokud má dům malý pozemek, nebo je obtížné provést výkopy, pak lze využít variantu s vrtem nebo systém vzduch/voda. Hodně dodavatelů tepelných čerpadel dnes preferuje systém vzduch/voda s tím, že je to investičně méně nákladné, protože odpadají zemní práce. Zkušenosti z mnoha různých instalací čerpadel ale říkají, že kvalitní vzduchové čerpadlo je investičně skoro stejně nákladné jako čerpadlo se zemním kolektorem. Čerpadla se zemním kolektorem mají ale při podobné ceně navíc nižší provozní náklady, výrazně delší životnost a úplně odpadají problémy s hlučností venkovního dílu vzduchového čerpadla.  Obava, že kolektor tepelného čerpadla bude ovlivňovat vegetaci v zahradě je zcela zbytečná. Pokud je kolektor v zahradě správně spočítán a proveden, tak zahradu nijak neovlivňuje.

Kolik stojí plynový kotel ?

Levný plynový kotel se dá koupit už za 20 tisíc korun, ale pokud k němu připočítáte regulaci, bojler, montáž, rozvody v kotelně, tak se jeho cena minimálně zdvojnásobí. K tomu je potřebné připočítat odkouření nebo komín (od 10 do 50 tisíc korun), plynovou přípojku a rozvod plynu v domě (od 10 do 20 tisíc korun). Nesmíme zapomenout, že „něco“ stojí i přivedení plynu na pozemek. Pokud má majitel parcely štěstí tak ze zavedení plynu neplatí nic, protože to uhradila obec případně dotoval stát. Obvykle jsou ale náklady na zavedení plynu rozpuštěny v ceně stavební parcely a představují dalších 40 až 80 tisíc korun. Když si všechny tyto náklady sečtete tak zjistíte, že pořízení běžné plynové kotelny v rodinném domě přijde na 80 až 150 tisíc korun! 

Platí pro menší, dobře zateplený rodinný dům s tepelnou ztrátou 7,1 kW, v oblasti s výpočtovou teplotou -150C, ohřev vody pro 4 obyvatele. 

Ing. Marek Bláha

Tepelná čerpadla IVT

blaha@veskom.cz

www.cerpadla-ivt.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP