Zemní plyn nebo tepelné čerpadlo?

Vytápění plynem bylo koncem minulého století hojně podporováno a propagováno. Bylo levné, ekologické, pohodlné, snadno regulovatelné a díky masivním dotacím i skoro všude dostupné. Poslední roky ale ukázaly, že tento způsob vytápění nemusí být vždy tím nejlepším řešením.

Za poslední rok a půl totiž vzrostla cena zemního plynu o neuvěřitelných 40 %, což představuje u běžného rodinného domu zvýšení plateb o více než 700 korun měsíčně. Pokud máte rádi doma teplo, nebo máte vyhřívaný bazén, dovede účet z plynáren pořádně zatočit rodinným rozpočtem. Každý, kdo si nyní pořídí plynové topení, musí počítat s tím, že během příštích 10 let utratí za plyn stejně peněz, jako by stálo velmi slušně vybavené nové auto.

Jedinou z mála možností, jak zajistit pro svůj dům komfortní, plně automatické vytápění a zároveň neplatit vysoké částky za provoz takového zdroje tepla, je využití tepelného čerpadla. To je v současné době spolu s kotli na biomasu považováno odborníky za nejperspektivnější zdroj tepla pro rodinné domy. Hlavní výhodou tepelných čerpadel je velmi nízká spotřeba elektrické energie, která je navíc získávána z místních zdrojů a je jí dostatek. Oproti kotlům na biomasu je ale vytápění tepelným čerpadlem plně automatické a není potřeba se o zdroj tepla během roku nijak starat a zajišťovat palivo.

Málokdo ze stavitelů nového rodinného domu si uvědomuje, že až svého vysněného a draze zaplaceného miláčka dostaví, spolyká jeho dům v průběhu následujících deseti let 500 až 800 tisíc korun na provozních nákladech. Pokud Vám tyto částky přijdou přehnané a nereálné, tak počítejte s námi: Vytápění a ohřev teplé vody v novém rodinném domě s 200 m2 vytápěné plochy stojí nyní plynem zhruba 32 tisíc korun. Za elektřinu na svícení, vaření atd. zaplatíte dalších 15 tisíc. To je dohromady 47 tisíc korun ročně. Pokud budeme uvažovat každoroční 5 % nárůst ceny zemního plynu a elektřiny (což je spíše optimistický odhad), tak po deseti letech utratíte za provoz Vašeho domu více než 600 tisíc korun !

Při rozhodování o tepelném čerpadle mohou zpočátku odrazovat relativně vysoké pořizovací náklady kolem 350 tisíc korun. Jenže tato cena na rozdíl od plynového kotle představuje už kompletní dodávku včetně například zemních prací. Oproti domu s plynovým kotlem jsou provozní náklady nižší o 50 až 60 % a díky takto levnému provozu si na sebe tepelné čerpadlo brzy dokáže vydělat. Z čistě ekonomického pohledu je investice do tepelného čerpadla mimořádně výhodná a přináší čistý zisk z investované částky 8 až 15 % ročně. Díky takto vysokému úročení se vyplatí i pořízení tepelného čerpadla na hypotéku.

I z pohledu růstu a stability cen je investice do tepelného čerpadla bezpečná. S trochou nadsázky se dá říci, že každé zvýšení cen energie je pro majitele tepelného čerpadla vítané, protože zvyšuje výnos z investované částky. Cena zemního plynu se bohužel odvíjí od světových cen ropy a ty poskakují podle aktuální politické situace v Iráku, Saudské Arábii, Rusku, Venezuele a podobných zemích, kde vládne „mír a pohoda“. Naopak elektřina pro tepelná čerpadla je vyráběna v tuzemských elektrárnách u kterých jsou nějaké zásadní výkyvy cen velmi nepravděpodobné.
I když se to možná na první pohled nezdá, tepelná čerpadla jsou u nás v nově stavěných rodinných domech používána poměrně často. V současné době je tepelným čerpadlem vybaveno zhruba 10 % novostaveb, což je v porovnání s jinými evropskými zeměmi případně jinými alternativními zdroji tepla jako jsou sluneční kolektory skvělý výsledek. Nejvíce jsou používána tepelná čerpadla IVT. Zhruba každé čtvrté tepelné čerpadlo instalované u nás bylo vyrobeno touto švédskou firmou. Důvodem obliby značky IVT jsou v první řadě velmi kvalitní a spolehlivé výrobky s mimořádně nízkou spotřebou elektrické energie a síť kvalitních instalačních fi rem, které těží z 13 let zkušeností s instalacemi tepelných čerpadel IVT v České republice.

Kolik stojí plynový kotel ?
Levný plynový kotel se dá koupit už za 20 tisíc korun, ale pokud k němu připočítáte regulaci, bojler, montáž, rozvody v kotelně, tak se jeho cena minimálně zdvojnásobí. K tomu je potřebné připočítat odkouření nebo komín (od 10 do 50 tisíc korun), plynovou přípojku a rozvod plynu v domě (od 10 do 20 tisíc korun). Nesmíme zapomenout, že „něco“ stojí i přivedení plynu na pozemek. Pokud má majitel parcely štěstí, tak za zavedení plynu neplatí nic, protože to uhradila obec případně dotoval stát. Obvykle je ale cena zavedení plynu rozpuštěna v ceně stavební parcely a představuje 60 až 100 tisíc korun. Když si tyto náklady sečtete, tak zjistíte, že plynová kotelna s nejlevnějším kotlem přijde v součtu na 80 – 190 tisíc korun !

Tepelná čerpadla IVT s.r.o. Průmyslová 5, 108 21 PRAHA 10 Telefon: 272 088 155 ivt@veskom.cz, www.cerpadla-ivt.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP